March 2017

 • خلاصه و سوال و جواب

  خلاصه در این بخش آموختید چگونه از ابزارهای مدیریتی دروپال استفاده کرده به جستجو و نصب ماژول‌های جدید بپردازید. حالا شما اطلاعات کافی درباره مدیریت دروپال و ماژول‌ها در اختیار دارید. همچنین دربخش تغییر ساختار سایت آموختید چگونه سایت خود را آنلاین و آفلاین کنید. سوال و جواب سوال: آیا ماژول‌های خاصی وجود دارند که دانلود آنها ضروری باشد؟ جواب: در طول زمان تعدادی ماژول به هسته دروپال اضافه شده‌اند. در ضمن کاربرانی که از دروپال7 استفاده می‌کنند کمتر از کاربران دروپال6 به دانلود ماژول‌های مختلف می‌پردازند چون این نسخه جدید در هسته خود بسیاری از آنها را در اختیار دارد.

 • خلاصه و سوال و جواب

  خلاصه دراین بخش شما با چگونگی مدیریت دروپال و نمای آن در وب‌سایت‌های مختلف آشنا شدید. و همچنین آموختید چگونه می‌توان با استفاده از دانلود طرح‌های مختلف، وب‌سایت دروپالی را طراحی کرد. سوال و جواب سوال: کپی‌رایت دروپال از لحاظ قانونی چگونه است؟ جواب: دروپال تحت لیسانس GNU General Public (نسخه دوم) عرضه می‌شود(www.gnu.org/copyleft/gpl.html). تمام طرح‌های ساخته‌شده توسط سایرین هم باید تحت این لیسانس باشد. استفاده از دروپال کاملا رایگان است(رایگان برای کاربرد،‌تغییر، به اشتراک‌گذاری و به اشتراک‌گذاری تغییرات). سوال: آیا دروپال موضوع‌محور است؟

 • ساختار فايل دروپال

  درکل عملکرد دروپال در گرو ترکیب .htaccess و index.php است. به همین دلیل فایل‌ها باید در جای خود قرار گیرند. اگر شما به منظور توسعه ساختار فایل به جابجایی آنها بپردازید، این ساختارمحکم را نابود کرده‌اید. ساختارفایل به شما اجازه می‌دهد تا حد زیادی در قالب ساختار دروپال به بهینه‌سازی بپردازید و قبل از نصب هر ابزاری باید به این نکته توجه کنید. شکل 9-2 ساختار پایه‌ای یک پوشه دروپال را نشان می‌دهد. شما می‌توانید فایل index.php را مشاهده کنید اما .htaccess پنهان شده است. شما باید به دو پوشه توجه کنید: طرح‌ها و تم‌ها.

 • نحوه عملکرد دروپال

  یکی از بهترین ویژگی‌های دروپال این است که شما نیازی به رمزنویسی کامپیوتری ندارید. هرچند بهتر است شما اطلاعات پایه‌ای از نحوه مدیریت دروپالی داشته باشید. البته نباید نگران بود چون دراین بخش رمزنویسی اصلا دشوار نیست چون دروپال از ساختار محکمی برخوردار است. سایت‌های دروپالی را به راحتی می‌توان تغییر داد یا گسترش داد. با شخصی‌کردن سایت خود می‌توانید ویژگی‌های جدیدی به آن بیفزایید. پس به راحتی می‌توانید طرح‌های جدید را از سایت رسمی دروپال دانلود کرده در سایت خود نصب کنید.

 • شناسایی سايت‌های دروپالی

  سایت‌های دروپالی زیادی در دنیای وب وجود دارد که تعداد آنها هرروز بیشتر و بیشتر می‌شود. آشکار است که دروپال هم همانند فناوری open source رایگان است و این خود یکی از دلایل اصلی این استقبال زیاد کاربران اینترنت به شمار می‌آید. به همین دلیل اکثر سایت‌های دروپالی را وب‌سایت‌های تبلیغاتی، سازمان‌های اطلاعاتی و دولتی تشکیل می‌دهند. چیزی به نام نمای دروپالی وجود ندارد همانند سایر وب‌سایت‌ها، سایت‌های دروپالی هم مشخصات ویژه‌ای دارند که آنها را از سایر سایت‌ها متمایز می‌کنند. اولین مورد URL سایت دروپالی است.

 • خلاصه و سوال و جواب

  خلاصه در این ساعت از کتاب، به تبیین مفاهیم پایه‌ای و واژه‌شناسی دروپالی پرداختیم. حالا شما می‌دانید که اینجا موضوع اصلی محتوای سایت است و نکات مدیریت سایت نقش بسیار مهمی در ارائه موفقیت‌آمیز سایت برعهده دارند. سوال و جواب سوال: شما به عنوان کاربر پیش از کار با دروپال، باید با کدام‌یک از این فناوری‌ها آشنا باشید: PHP, SQL, HTML, XHTML, CSS ؟ جواب: هیچ‌کدام! اگر شما قصد دارید به شخصی‌سازی تم‌ها یا تغییرات ساختاری در صفحات بپردازید، باید قبلا از این فناوری‌ها استفاده کرده باشید. اکثر کاربران دروپالی با اندکی آشنایی در این مورد به راحتی کار خود را پی می‌گیرند.

 • سازمان‌دهی پروژه دروپال

  اگر گمان می‌کنید دروپال تنها ابزاری برای طراحی و ساخت یک وب‌سایت است، بسیاری از ویژگی‌های مهم آن را نادیده گرفته‌اید. با استفاده از دروپال می‌‌توانید ویژگی‌های مختلفی چون برگزاری نظرسنجی‌ها، افزودن نظرات کاربران به مطالب منتشرشده در سایت، مشارکت کاربران در انتشار مطالب جدید، خرید اینترنتی کالا و انواع روش های نشان‌دارکردن صفحات را به سایت خود بیافزایید. در قرن بیست‌ویکم دیگر چنین ویژگی‌هایی به اصول پایه‌ای یک وب‌سایت تبدیل شده‌اند. پیش از شروع کار با دروپال باید پروژه خود را طراحی کرده باشید. ایده ساخت یک وب‌سایت جرقه اولیه است و دروپال ابزاری برای اجرایی کردن این طرح ذهنی.

 • تمرکز بر محتوا

  مهم‌ترین بخش یک CMS محتواست. در وب‌سایت‌های کلاسیک نحوه ارائه محتوا و خود محتوا در کنارهم قرار می‌گیرند و به سختی می‌توان آنها را ازهم جدا کرد. اما در دروپال می‌توان این دو را جدا ازهم تعریف کرد: محتوا اطلاعاتی است که روی وب‌سایت قرار می‌گیرد. ارئه محتوا محلی است که محتوا در آن قرار می‌‌گیرد. اگر زمانی که به طراحی یک وب‌سایت می‌اندیشید، به آنچه مردم در صفحه اصلی خواهند دید فکر کنید، منظور شما همان ارائه محتواست. اما اگر به آنچه در سایت ارائه خواهد شد فکر کنید، به قلب CMS می‌پردازید. این یکی از ویژگی‌های اصلی دروپال است: محتوا موضوع اصلی است نه نحوه ارائه آن!

 • آشنايی با مفاهيم و اصطلاحات

  درجهان طراحی‌شده برپایه وب، برخی اصطلاحات و مفاهیم مخصوص دنیای برنامه‌های پردازش کلمه و spreadsheetهاست (در کنار ابزارهای مدیریت وب مثل Dreamweaver و اصطلاح مایکروسافتی برای صفحه اصلی) که در مواقع لزوم باید جایگزین اصطلاحات مشابه شوند. در اینجا به تفسیر و تشریح اصطلاحات و مفاهیم به کاررفته در این کتاب می‌پردازیم؛ اصطلاحاتی که ممکن است در زمینه‌های مختلف با معانی متفاوت به کار روند. سازنده Developer کلمه developer در جهان دروپال مثل دنیای نرم‌افزار به معنای کسی است که به رمزنویسی می‌پردازد. در دنیای دروپال این رمز همان PHP (Hypertext Preprocessor) است.

 • این کتاب برای چه کسانی نوشته شده است؟

  این کتاب برای کاربران دروپال نوشته شده است. اگر قصد دارید از دروپال استفاده کنید با استفاده از این کتاب می توانید به پروژه خود سرعت ببخشید و نظرات و تئوری های خود را به راحتی به مرحله اجرا درآورید. و اگر همین حالا هم از کابران دروپال هستید، با استفاده از این کتاب می توانید دیدگاه روشن تری به ویژگی های آن داشته باشید. دروپال در چندسال گذشته تغییرات زیادی داشته است: به عنوان مثال در دروپال 5 و 6 و 7 دیگر مثل دروپال 4 مجبور نیستید در هر عملیاتی از زبان PHP استفاده کنید. نسخه های دروپال در هنگام نگارش این کتاب دروپال 7 در مراحل آخر طراحی و انتشار قرار داشت.

 • آموزش دروپال در 24 ساعت!

  خوش آمدید! هدف ما در این کتاب آنلاین این است که بتوانیم به زبان ساده، سیستم مدیرت محتوای دروپال (Drupal) را به شما آموزش دهیم. ساختار کتاب ساده و روان می باشد و مطالب بصورتی تنظیم شده تا مخاطبانی که هیچ گونه آشنایی قبلی با دورپال ندارد بتوانند از آن نهایت استفاده را ببرند. سعی ما در شرکت وب کاران ایمن بر این است که بتوانیم به علاقه مندان یادگیری دروپال، کمک کنیم که هرچه سریعتر و آسان تر بتوانید از این سیستم مدیریت محتوای بسیار قدرت مند استفاده کنند. اگر نظر پیشنهاد و یا سوالی دارید می توانید در بخش نظرات یا در بخش تماس با ما مطرح کنید.

 • ساعت دوم / گردش در دروپال

  آنچه در این بخش خواهید آموخت: آشنایی با زوایای دروپال گردش در سایت‌های دروپالی نگاهی به ساختار دروپالاین بخش خلاصه‌ای است از ارزیابی زوایای مختلف دروپال(پروژه، وب‌سایت‌ها و کارگروهی). همچنین در این بخش با چند سایت دروپالی آشنا خواهید شد تا دورنمای مناسبی از دروپال به دست آورید. گشت و گذار در دنیای دروپال دروپال یک سیستم مدیریت محتوا و یک سازمان اینترنتی است که به دست Dries Buytaert تاسیس شده، اداره می‌شود.

 • نصب و به‌روزکردن يک ماژول در دروپال

  پس از دانلود یک ماژول باید آن را نصب کنید: 1. ممکن است شما در ابتدا این ماژول را به صورت تستی نصب کنید. به هرحال شرط احتیاط آن است که قبل از نصب، سایت را آفلاین کنید. ماژول دانلودی شما در یک فایل فشرده tar.gz قرار دارد که باید ابتدا از حالت فشرده خارج کرده سپس به صورت یک پوشه در پوشه ماژول‌های مناسب در دروپال نصب کنید. طبق شکل 33-4 نباید ماژول دانلودی را در ریشه پوشه ماژول‌های سایت نصب کنید. محل صحیح نصب پوشه ماژول‌ها در پوشه sites/allاست. اگر می‌خواهید تنها یک ساب‌سایت خاص بدان دسترسی داشته باشد، باید پوشه‌ای برای آن سایت بسازید. طبق شکل 34-4 پوشه sites/all/modules در ابتدا خالی است.

 • معرفی و پیکربندی ماژول های دروپال

  همان‌طور که مشاهده کردید دروپال ترکیبی از فایل‌های PHP است. علاوه بر عملکردهای هسته سایت، شما می‌توانید عملکردهای اختیاری سایت را نیز فعال کنید که طبق شکل 28-4 به آنها ماژول می‌گویند. البته این ماژول‌ها در عین استقلال به هم پیوسته هستند یعنی اگر یکی از آنها به دیگری نیاز داشته باشد، شما نمی‌توانید آن ماژول را غیرفعال کنید. به لینک‌های مهم بالای صفحه توجه کنید. مهم‌ترین آنها مربوط به update.php است که پس از به‌روزکردن یک ماژول باید از آن استفاده کنید. بدین‌ترتیب تغییرات لازم در پایگاه داده شما اعمال می‌شود. البته همیشه قبل از فعال‌کردن سایت باید از آن کپی پشتیبان تهیه کنید.

 • يافتن سايت‌های دروپالی (و بررسی کارکردهای آنها)

  در آدرس drupal.org/forum/25 لیستی از سایت‌های مختلف دروپالی و نظرات کاربران سایت در مورد آنها وجود دارد که در شکل 8-2 مشخص است. در این بخش می‌توانید با افراد مختلفی که از دروپال استفاده کرده‌اند، طرح‌ها و اهداف آنها، مدت زمان اجرای پروژه و نوآوری‌ها و خلاقیت‌های آنها آشنا شوید. (شکل 8-2)

 • ساختار و طراحی سايت در دروپال

  شکل 15-4 بخش ساختار/طراحی سایت را نشان می‌دهد. در دروپال6 این بخش شامل گزینه‌های مسدودکردن دسترسی، منوها،‌ ماژول‌ها و قالب‌هاست. در دروپال7 بخش‌های نوع محتوا و طبقه‌بندی به قسمت ساختار جدید منتقل شده‌اند و بخش قالب‌ها در قسمت نمای جدید سایت قرار دارد. (شکل 15-4) پيکربندي سايت ساب‌منوهای پیکربندی سایت در شکل 16-4 کاملا مشخص است. در این قسمت شما می‌توانید فرمت و نمایش مطالب مختلف را تنظیم کنید. در مورد ساب‌منوهای این قسمت در بخش‌های مختلف کتاب توضیح داده شده‌است. آنلاین‌کردن و آفلاین‌کردن سایت یکی از مهم‌ترین قسمت‌های این بخش کتاب، نحوه نگه‌داری از سایت است.

 • گردش در ساب‌منوهای پايه‌ای دروپال

  همان‌طور که در شکل‌های 1-4 و 3-4 مشاهده می‌کنید،‌ پس از نصب اولیه دروپال6، شما 5 ساب‌منو و یک منوی کمکی در اختیار خواهید داشت. اگر نمی‌خواهید از این ساب‌منوها استفاده کنید، در منوی سمت چپ صفحه روی کلید Administer کلیک کنید. مدیریت محتوا بخش مدیریت محتوا حاوی تمام تنظیمات مدیریت محتواست که شما نیاز دارید. البته باید توجه کنید که واردکردن مطلب به سایت یک تکلیف مدیریتی نیست. طبق شکل 3-4 منوی Create Content در بالای کلید Administer قرار دارد و در دروپال7 برای این کار باید از کلید Add استفاده کرد. البته معمولا در سایت‌های مختلف بیشتر به پروسه ورود مطلب به سایت پرداخته می‌شود تا مدیریت محتوا.

 • آغاز کار با بخش مديريت دروپال

  اگر در دروپال6 در سمت چپ پنجره مرورگر روی لینک بخش مدیریت کلیک کنید، طبق شکل 1-4 می‌توانید ساب‌منوهای این قسمت را ببینید. البته با استفاده از ./?q=admin (دروپال6و7) هم می‌توانید وارد این قسمت شوید. شکل 2-4 نمای اولیه این صفحه در دروپال7 را نشان می‌دهد. (شکل 1-4 ) همان‌طور که در اين شکل مشخص است هرساب‌منو(مثل مديريت محتوا) ممکن است ساب‌منوهای ويژه‌ای(مثل نظرات، محتوا، انواع محتوا و تنظيمات محل قرارگيری مطالب) داشته باشد. همان‌طور که مشخص است در صفحه دروپال7 هیچ منویی در سمت چپ وجود ندارد و به جای آن لینک‌هایی در بالای صفحه تعبیه شده‌است.

 • ساعت چهارم / مديريت دروپال، ماژول‌ها و قالب‌ها

  مقدمه در این بخش شما قسمت مدیریت دروپال را کامل خواهید آموخت. شما با نصب دروپال در بخش قبل آشنا شدید و با نگاه به شکل 15-3 می‌توانید مطمئن شوید، دروپال و ابزارهای آن را به خوبی دانلود کرده به درستی نصب کرده‌اید. همچنین پایگاه داده شما با جداول لازم آماده است و کاربر اصلی (مدیرسایت) تعریف شده است. در این بخش به مدیریت سایت دروپالی و جزییاتی چون فعال‌کردن ماژول‌ها و قالب‌ها خواهیم پرداخت. امور مدیریت سایت تنها یکبار انجام نمی‌شود و شما به عنوان مدیرسایت مسئول این بخش هستید تا در طول مدت استفاده از سایت مشکلی به وجود نیاید.

 • تعیین یک دایرکتوری دروپالی

  حالا باید یک دایرکتوری برای فایل‌های دروپالی خود تعیین کنید. این محل ممکن است ریشه وب‌سایت شما باشد یا یک پوشه زیرین که شما برای دروپال خود ساخته‌اید. اگر می‌خواهید فایل‌های دروپالی خود را در پوشه‌های خود نگاه دارید، می‌توانید یک فایل PHP در ریشه اکانت خود طراحی کنید تا به پوشه خود منتقل کنید. البته اگر از یک هوستینگ اشتراکی استفاده می‌کنید، یک فایل index.php در اختیار دارید که می‌توانید آن را به پوشه زیرین خود منتقل کنید. در غیر این صورت می‌توانید از این کد استفاده کنید: اگر برای تست نصب دروپال از یک شبکه محلی استفاده می‌کنید، کار شما به پایان رسیده است.

 • خلاصه و سوال و جواب

  خلاصه در اين بخش با نحوه نصب دروپال آشنا شديد. شما براي اين کار به يک سروروب نياز داريد تا بتوانيد به آپلود فايل‌هاي خود بپردازيد. براي اين‌کار بايد پايگاه داده‌اي در اختيار داشته باشيد که براي شما امکان استفاده از دروپال، PHP و کاربرد ايميل را فراهم کند. و نکته اساسي اين است که براي باراول نصب دروپال وقت کافي اختصاص دهيد. سوال و جواب سوال: اگر mod_rewrite نصب نشده باشد چه اتفاقي مي‌افتد؟ جواب: شما نمي‌توانيد گزينه پاک‌کردن URLها را فعال کنيد. البته پيامدهاي بعدي نيز وجود دارد. ماژول ImageCache که موردعلاقه همه کاربران دروپال است به اين ويژگي دروپال نياز دارد.

 • انتخاب يک نسخه از دروپال

  این ساده‌ترین بخش کار است. البته باید دقت کنید اگر از قبل می‌دانید به چه ماژول‌هایی نیاز خواهید داشت، نسخه‌ای را انتخاب کنید که دسترسی به آنها را برای شما ممکن سازد. قرارداد شماره‌گذاری بر نسخه‌های دروپال برپایه دو رقم تعریف می‌شود: رقم اول شماره نسخه و رقم بعدی شماره انتشار آن نسخه. به عنوان مثال نسخه 6.13 دروپال، سیزدهمین انتشار نسخه دروپال6 است. البته ممکن است در ادامه پسوند –dev نیز به کار رفته باشد که به معنای پروژه ناتمام است. در آدرس drupal.org/project/drupal می‌توانید لیست نسخه‌های مختلف دروپال را مشاهده کنید. برای شماره‌گذاری ماژول‌ها هم از همین قرارداد استفاده می‌شود.

 • نصب دروپال

  شما حالا مي‌توانيد نسبت به نصب دروپال اقدام کنيد. ابتدا بايد فايل‌هاي لازم رو دانلود کرده در جاي خود قرار دهيد و سپس برنامه نصب دروپال را اجرا کنيد. قبل از شروع کار، بايد اطلاعات لازم از مرحله قبل را آماده کنيد و مطمئن شويد وقت لازم در اختيار داريد. شما ابتدا بايد دروپال را دانلود کنيد و بعد به آپلود فايل‌ها در سرور خود بپردازيد. البته اين مسئله در مورد ماژول‌ها هم صادق است. برنامه نصب دروپال کاملا اتوماتيک است ولي وقت‌گير. اين مرحله بسته به سرعت اتصال شما به اينترنت، ممکن است چنددقيقه تا يک ساعت طول بکشد. مطابق شکل 6-3 به دانلود نسخه موردنظر از سايت drupal.org بپردازيد.

 • برنامه‌ریزی برای دروپال

  دروپال روی یک سروروب اجرا می‌شود و داده‌های آن در یک پایگاه داده ذخیره می‌شود. دروپال و طرح‌های آن درابتدا با فرمت رمزنویسی PHP سازگار هستند. بنابراین تنها شما به عنوان کاربر باید یک سروروب در اختیار داشته باشید تا از این زبان و سایر زبان‌های برنامه‌نویسی وب پشتیبانی کند. شما می‌توانید دروپال را روی سیستم شخصی خود نصب کنید و تنها به کسانی که به شبکه شما دسترسی دارند، اجازه دهید از آن بازدید کنند. یا اینکه شما می‌توانید با استفاده از یک خط ارتباط اینترنت،‌ آن را در اختیار سایر کاربران قرار دهید. هرچیزی که برای نصب دروپال نیاز دارید در آدرس drupal.org/requirements می‌توانید بیابید.

 • ساعت سوم / نصب دروپال و نهایی کردن تنظيمات

  آنچه در این بخش خواهید آموخت: آنچه برای سایت دروپالی خود نیازدارید درک ساختار نسخه دروپال نحوه نصباگر بار اول است نسبت به نصب دروپال اقدام می‌کنید، بهتر است نسخه اولیه را به طور آزمایشی نصب کنید تا باردوم با خیال راحت به نصب و افزودن مطالب و نهایی‌کردن تنظیمات بپردازید و بدین‌ترتیب اشتباهات خود در باراول را در نصب دوم تکرار نخواهید کرد. طرح‌ریزی برای نصب بعدی بهتر است قبل از نصب دروپال، مراحل نصب بعدی را برنامه‌ریزی کنید. سرعت تغییروتحول وب‌سایت‌ها و نرم‌افزارها بالاست و شما باید به توجه و نگه‌داری دائم ازسایت دروپالی خود بپردازید.

 • طراحی سایت

  طراحی هرسایت دوجنبه دارد: هردو فرآیندهای تکراری هستند که همزمان انجام می‌شوند. در این بخش هم باید به ویژگی‌های نمای سایت توجه کرد هم به ساختار محتوایی آن. پس از گذراندن مراحل بخش‌های قبل، ممکن است احساس کنید سایت شما به تغییرات کوچک و بزرگ نیاز دارد که کاملا طبیعی است. یعنی پس از اجرایی‌کردن طرح‌های ذهنی حود با نوعی ناهمگونی مواجه می‌شوید که شما را مجبور می‌کند محتوا یا طراحی سایت را تغییر دهید. خوشبختانه با استفاده از دروپال هردو نوع تغییرات موردنظر امکان‌پذیر است اما با گذشت زمان سخت و دشوار می‌شود چون ممکن است باعث آسیب به مطالب و طراحی‌های قبلی سایت شود.

 • ساعت پنجم/استفاده از گره‌های دروپالی

  آنچه دراین بخش خواهید آموخت: چگونه طرح اولیه خود را به یک سایت واقعی تبدیل کنیم گردش در ساختار گره‌های دروپالی ساختن گره‌هامقدمه حالا بهتر است کمی با مفاهیم پایه‌ای ساختار محتوای دروپال آشنا شوید. اولین و مهم‌ترین مفهوم در این بخش گره است. در دنیای کامپیوترگره یک مفهوم ذهنی است که ممکن است حاوی داده باشد یا با گره‌های دیگر در ارتباط باشد. دردروپال story ها، تصاویر، گزارشات و کلا تمام انواع محتوای سایت نوعی گره به شمار می‌آیند. تنها عوامل درگیر با دروپال که گره نیستند، کاربران و نظرات آنهاست. همچنین در این بخش خواهید آموخت چگونه به طور اتوماتیک برای سایت خود صفحه اصلی بسازید.

 • معرفی گره‌ها

  همان‌طور که گفته شد گره‌ها شامل انواع مختلف محتوا و مطالبی است که شما در سایت خود قرار می‌دهید اما موارد استثنایی نیز وجود دارد: بلوک‌هایی که معمولا در حاشیه صفحات دیده می‌شود. کاربران و مطالبی که آنها در سایت قرار می‌دهند. نظرات مختلف کاربران که در مورد یک یا چند گره در سایت قرار می‌‌گیرد.

 • خواص گره‌ها

  هر گره باید شامل این ویژگی‌ها باشد: تیتر: عبارتی شامل حداکثر 255 کاراکتر. نوع: دوگونه است: story یا صفحه. با انتخاب هرکدام از این گزینه‌ها نحوه نمایش گره در سایت تغییر می‌کند. شرایط: یک گره یا منتشر شده یا منتشرنشده: که در این صورت تنها مدیران سایت بدان دسترسی دارند و می‌توانند آن را ویرایش کرده منتشر کنند. نظرات: صفر: کاربران نمی‌توانند به این گره نظر اضافه کنند. یک: نظرات تنها خواندنی خواهند بود. دو: نظرات قابل بازنویسی خواهند بود. اولویت: شما می‌توانید شرایطی را برای یگ گره ایجاد کنید که وقتی در کنار سایر گره‌ها در یک لیست قرار می‌گیرد، بالاترین قسمت را به خود اختصاص دهد.

 • شناسایی گره‌ها

  برخی شاخص‌های شناسایی گره‌ها عبارتند از: nid: این یک شناسه مخصوص برای گره‌هاست. پایگاه داده دروپال از این شاخص برای مشخص‌کردن گره‌های مهم استفاده می‌کند. گاهی در URL صفحه نیز می‌توان این شاخص را مشاهده کرد. اگر شما در URL صفحه عبارت .?q=node/101 را دیدید، گره 101 را یافته‌اید. البته می توان با استفاده از ابزارهای مختلف URL صفحات را تغییر داد اما به هرحال nid یک شاخص داخلی فعال در دروپال است. vid : کنترل نسخه شاخصی است که در دروپال مورد استفاده قرار می‌گیرد. انتشار هرگره با نسخه یک آغاز می‌شود. البته این شاخص را نمی‌‌توان روشن یا خاموش کرد.

 • نسخه‌های گره و محتوا

  معمولا محتوای هرگره در نسخه مخصوص آن در قسمت node_revisions قرار می‌گیرد و هرنسخه با استفاده از nid و vid با گره مربوطه ارتباط برقرار می‌کند. هرگره صاحب آخرین ارزش vid است و بدین‌ترتیب به راحتی می‌تواند مطلب مربوطه را پیدا کند. البته ستون دیگری به اسم uid وجود دارد که به چند کاربر اجازه می‌دهد به مرور گره‌ها بپردازند. سایر بخش‌های node_revisions : تیتر: این تیتر متن بازبینی‌شده است که معمولا در دسترس کاربران نهایی قرار نمی‌گیرد. متن: محتوای گره. تیزر: خلاصه‌ای از گره که معمولا با یک لینک برای توضیح بیشتر همراه می‌شود. فرمت: این فرمت متن منتشرشده در سایت است.

 • ایجاد گره‌ها

  برای ساختن یک گره،‌از منوی navigation در سمت چپ صفحه لینک Create Content را انتخاب کنید. در دروپال7 باید کلید Add در بالای صفحه را کلیک کنید. وقتی سایت شما کاملا نوپاست تنها از گزینه‌های story و صفحه می‌توانید استفاده کنید. شکل 2-5 به شما نشان می‌دهد چگونه باید به ایجاد یک story بپردازید. شکل 2-5 محتوای هرگره شامل متن HTML است. اگر در صفحه پایین‌تر بروید می‌‌توانید گزینه‌های اختیاری بیشتری را فعال کنید. تنظیمات منو همان‌طور که در شکل 3-5 مشخص است این قسمت زیر تیتر و قبل از متن اصلی قرار دارد. به خاطر داشته باشید این تنظیمات و اطلاعات نه در آن گره بلکه در اطلاعات منوی آن ذخیره می‌شود.

 • خلاصه و سوال و جواب

  خلاصه گره‌ها بخش پایه‌ای محتوای ذخیره‌شده در دروپال هستند. شما آموختید که چگونه تنظیمات و طراحی ساده آنها، نحوه نسخه‌بندی، افزودن نظرات و نشر مطالب سایت را کنترل می‌کند. سوال و جواب سوال: بهترین تنظیمات برای تمام گزینه‌های یک گره چیست؟ جواب: جواب واحدی وجود ندارد. بسیاری تنظیمات پیش‌فرض را انتخاب می‌کنند و برخی به تغییر آنها می‌پردازند. سوال: من فکر می‌کردم در دروپال می‌توان از نظرسنجی و تصاویر مختلف نیز استفاده کرد. چرا این موارد در قسمت Administer ، Create Content گنجانده نشده‌ است؟

 • ساعت ششم/مدیریت URLها: پاک‌کردن، هدایت‌کردن و Pathauto

  آنچه در این بخش خواهید آموخت: پاک‌کردن URLها با استفاده از Pathauto هدایت‌کردن URL هامقدمه در این بخش می‌خواهیم به ابزارهای دروپالی بپردازیم که به URLها مربوط هستند. اگر اصرار دارید سریعا به گسترش سایت دروپالی خود بپردازید می‌توانید این بخش را رها کرده، در یک موقعیت دیگر به مطالعه آن بپردازید. وقتی کاربران مطالب سایت شما را مطالعه می‌کنند، برخی صفحات آن را به دلخواه نشان‌دار می‌کنند. همچنین موتورهای جستجوگرهم صفحات مختلف سایت شما را برای کسب اطلاعات موردنیاز کاربران خود در لیست نتایج جستجو قرار می‌دهند.

 • کوچ از سایتی دیگر به دروپال

  اگر شما صاحب یک وب‌سایت هستید و می‌خواهید از آن به دروپال کوچ کنید درحالی که URL صفحات شما بین کاربران، لیست‌های اینترنتی، کتاب‌ها، مجلات و حتی تلویزیون پخش شده است، تغییر URL برای شما مسئله‌ساز خواهد بود. مسئله ابتدایی نام دامین شماست. حتی اگر در این تغییر و تحولات مجبور شدید هوست خود را نیز تغییر دهید، جای نگرانی نیست. در کل کوچ از سایتی دیگر به دروپال دو روش دارد. شما می‌توانید سایت خود را به طور کامل و یکجا به دروپال منتقل کنید(ساعت 2 صبح روزجمعه بهترین زمان برای انجام این کار است). یا اینکه می‌توانید از یک روش چندمرحله‌ای استفاده کنید.

 • URLهای پاک و کثیف

  URLهای پاک در ابتدا URL صفحات وب برای هدایت کاربر به صفحات مخصوص آنها بود که معمولا صفحاتی با فرمت HTML بودند. در آن زمان سرور‌های وب تنها آدرس این اطلاعات را یافته در اختیار کاربران قرار می‌دادند. اما کم‌کم این سرورهای وب به نرم‌افزارهای پیچیده‌ای تبدیل شدند که علاوه بر مسئولیت‌های قبلی می‌توانند داده‌های متغیر URLها را تشخیص داده، صفحات پویای HTML در اختیار کاربران قرار دهند. گاهی به این سرورها، سرورهای application نیز گفته می‌شود. پس از این پیشرفت‌ها می‌توان URLها را به دو گروه تقسیم کرد: URLهای پاک و URLهای کثیف!

 • پاک‌کردن URLها

  در ابتدا به این مثال توجه کنید: URL دروپالی برای اولین گره یک سایت: Localhost/-sams/?q=node/1 همان URL پس از پاک‌شدن به این صورت درمی‌آید: Localhost/-sams/node/1 بدین‌ترتیب کاربران و موتورهای جستجوگر به راحتی می‌توانند به این صفحه دسترسی پیدا کنند. اما اطلاعات یک string برای سایت مربوطه و سازندگانش معنی خاصی دارد. اما در کل تغییر چندانی پس از پاک‌کردن URL اتفاق نمی‌افتد. در مورد اول اسم اول q است و در مورد دوم اسم اول width . درضمن node/1 هم تنها یک ارزش به شمار می‌آید مثل 17.3 . اما تعبیر / یا . در سرورهای مختلف، متفاوت است و به همین دلیل موتورهای جستجوگر با این‌گونه URLها مشکل دارند.

 • تعیین یک URL برای محتوا

  پس از انجام این کار، هربار که مطلبی را در سایت ایجاد کرده یا ویرایش کنید، طبق شکل 1-6 نواری در اختیار شما قرار می‌گیرد تا تنظیمات مسیر URL آن را نهایی کنید.(در غیر این‌صورت ماژول مربوطه به درستی نصب یا فعال‌سازی نشده است.) اگر به این درخواست دروپال پاسخ ندهید، خود سیستم URL مثل این برای مطلب شما درنظر می‌گیرد: x.com?q=node/1 برای چنین سایت‌هایی شما می‌توانید یک مسیر URL جانشین بسازید تا به عنوان مثال به کاربر خوشامد بگوید. بدین‌ترتیب کاربر می‌تواند از این مسیر به مطلب مربوطه دسترسی داشته باشد: x.com/welcome طبق شکل 1-6 شما می‌توانید پس از فعال‌سازی ماژول Path یک نام مستعار وارد کنید.

 • کاربرد ماژول Pathauto

  با تعیین یک مسیر مشخص برای هر ماژول دیگر مشکل URLهای کثیف برای شما دردسرساز نخواهد شد اما این به معنای کار بیشتروصرف وقت بیشتر برای شماست. بدین‌ترتیب ممکن است بین URLهایی شما و URLهای نسبی دروپال تفاوت‌هایی به وجود بیاید: athena/sandbar در مقبل node/24 . برای حل این مشکل دو راه وجود دارد: شما می‌توانید نوار مسیری که در اختیار شما قرار می‌گیرد را خالی بگذارید تا دروپال این کار را برعهده بگیرد. اما با این کار، تکلیف سومی به پروسه تعییین مسیر اضافه می‌شود: اینکه تصمیم بگیرید که می‌خواهید از مسیر پیش‌فرض استفاده کنید یا مسیر شخصی‌سازی شده.

 • URLهای برپایه محتوا

  URL های برپایه محتوا URLهایی هستند که به محتوای سایت اشاره دارند و با تغییر مطالب سایت ممکن است مشکل‌ساز شوند. البته آنها که قبلا با پایگاه‌های داده مختلف سروکار داشته‌اند حتما با این مشکل آشنا هستند. یعنی با افزودن داده یا مقدمه نویسنده یا توضیحات به هرکدام از این شناسه‌ها، مشکلات فنی خاصی به وجود می‌آید. برای حل این مشکل باید اسامی مستعار بی‌معنی یا URLهایی با استفاده از اسامی خاص ساخت. استراتژی‌های بسیاری برای مقابله با این مشکل وجود دارد. یکی از رایج‌ترین آنها این است که بخش‌های مهم سایت را شناسایی کنیم و ببینیم اسامی مستعار برای نامیدن آنها استفاده شده است یا نه.

 • هدایت‌کردن URLها

  با استفاده از ماژول Path Redirect می‌توانید سایت دروپالی خود را طوری تنظیم کنید که کاربر را از یک URL به URL دیگر هدایت کند. در ابتدا باید طبق شکل 4-6 آن را نصب کرده فعال کنید و مجوزهای دسترسی به آن را تنظیم کنید. در اینجا کلید اول مربوط به لیستی از URLهایی است که شما برای هدایت کاربران تعیین کرده اید. همان‌طور که در شکل 11-6 مشخص است شما می‌توانید هرکدام از آنها را ویرایش کرده یا حذف کنید. شکل 11-6 اگر بخواهید لینکی به این قسمت اضافه کنید یا به ویرایش لینک‌های موجود بپردازید، گزینه‌های شکل 12-6 را در اختیار خواهید داشت.

 • خلاصه و سوال و جواب

  خلاصه شما در این بخش با نحوه مدیریت ابزارهای کنترل URL صفحات سایت، پاک‌کردن URLها، کاربرد Pathauto و هدایت‌کردن URLها آشنا شدید. ما این اطلاعات را در همین ابتدا در اختیار شما قرار دادیم تا در آینده مدیریت و نگهداری سایت برای شما آسان‌تر باشد. سوال و جواب سوال: فواید استفاده از URLهای پاک چیست؟ جواب: موتورهای جستجوگر و کاربران اینترنتی به راحتی می‌توانند این صفحات را بیابند. به علاوه بسیاری ازماژول‌های دروپالی به این ویژگی نیاز دارند. سوال: چگونه می‌توان با URLهایی که به طور اتوماتیک ساخته شده‌اند کار را آغاز کرد؟

 • ساعت هفتم/ کاربرد Content Construction Kit )CCK) و تصاویر

  آنچه دراین بخش خواهید آموخت: چگونگی ایجاد مطلب و نوع مطلب جدید با استفاده از CCK افزودن محل مخصوص عکس به یک یا همه انواع مطالب سایت استفاده از ImageCache برای تغییر سایز اتوماتیک عکس‌هامقدمه حالا وقت ‌آن رسیده مطالب بیشتری به سایت خود اضافه کنید. هرچند افزودن مطالب جدید به سایت دروپالی ساده است، نمی‌توان پروسه افزودن انواع جدید محتوا به سایت را ساده دانست. همیشه برای انجام این کار دو روش وجود داشته است: - شما می‌توانید با استفاده از ابزارهای پایگاه داده و برنامه‌نویسی دروپال خود را با نوع جدیدی از محتوا گسترش دهید.

 • کاربرد ساختار CCK

  یکی از مشکلات ساختار گره در دروپال این است که توسعه‌پذیر نیست. یعنی اگر بخواهید در کنار گره نوع دیگری از داده را در سایت قرار دهید باید از ابزارهای برنامه‌نویسی استفاده کنید. آشکار است که داده ها و نوع آنها در پایگاه داده سایت ذخیره می‌شود. اما چالش بزرگ برای دروپال و انواع مشابه آن این است که چگونه کاربر می‌تواند نوع داده خود را بدون استفاده از رمزنویسی SQL تعیین کنند. دروپال راه‌حل جدیدی برای این مشکل یافته است. نکته کلیدی ایجاد یک سطح واسطه بین پایگاه داده و ساختار مورداستفاده کاربر(گره) است. این ساختار دو جز دارد: گرهی که حاوی بخش‌های مختلف داده است. در واقع این‌ها اسامی گره‌ها هستند.

 • نصب CCK و ImageField

  ساختار CCK دو بخش اصلی دارد: شالوده اصلی که به امور ذخیره و بازیابی داده و کاربرد بخش‌های CCK می‌پردازد. تعدادی از بخش‌های CCK که برخی ازآنها توسط CCK نصب شده‌اند اما در ابتدا باید فعال‌سازی شوند. بقیه آنها به عنوان بخشی از ماژول‌های مختلف در دسترس شما هستند. ابزار CCK را طبق تنظیمات جدول 1-7 دانلود، نصب و فعال کنید. ابزار ImageField تنها بخشی از ماژول CCK است و معمولا کاربران تمام بخش‌های آن را فعال می‌کنند که عبارتند از: FileField : توانایی ذخیره فایل‌ها(برای استفاده از ابزار ImageField ضروری است) ImageField ارجاع گره: توانایی ارجاع از یک گره به گره دیگر.

 • ارتباط کلمات و علایم بخش محافظت‌شده

  اهمیت بخش‌های مستعمل که با معناشناسی (رابطه کلمات و علایم) صحیح ممکن می‌شود، این است که این بخش‌ها خاصیت منحصربه‌فردی دارند. به عنوان مثال بخشی که حاوی اعداد و ارقام وزن اجسام است را نمی‌توان به راحتی با بخشی که حاوی اعداد دمای هواست جابجا کرد. این مشکل تا مدت‌ها برای پایگاه‌های داده وجود داشته است. وقتی به داده‌ای احساس نیاز می‌کنیم آن را در بخشی از سیستم قرار می‌دهیم. این کار را برای پایگاه داده مشکل می‌کند. درواقع بیشترین خسارات Y2K وقتی حاصل می‌شود که کاربران بدون توجه به روابط معناشناسی به استفاده دوباره و چندباره از بخش‌های مختلف می‌پردازند.

 • مدیریت ImageFieldهای CCK

  حالا شما می‌توانید ImageFieldهای مختلف را به هرگونه مطلبی در سایت خود اضافه کنید. طبق شکل 1-7 به بخش Administer، مدیریت محتوا، انواع محتوا ( D6: admin/content/types; D7:admin/structure/types) مراجعه کنید. با ویرایش نوع محتوای مورداستفاده می توانید نام، توضیحات و... را تغییر دهید. در دروپال6 لینک‌ها به صورت شکل 1-7 نمایش داده می‌شوند و در دروپال7 برای ویرایش هرنوع محتوایی کلید ویرایش جداگانه‌ای وجود دارد. شکل 1-7 ماژول Content باید فعال شده باشد اگر لینک‌های Manage Fields را نمی‌بینید به این دلیل است که ماژول Content را نصب یا فعال نکرده‌اید.

 • مدیریت سایر بخش‌های CCK

  اگر ماژول‌های گونه داده پایه‌ای CCK شامل عدد، متن و گزینه ابزارها را نصب و فعال کرده‌اید، شما می‌توانید سایر بخش‌ها را هم با همین روش بسازید. به عنوان مثال شکل 9-7 به شما نشان می‌دهد چگونه می‌توانید یک بخش برای متن با قابلیت تغییر رنگ به سایت خود اضافه کنید. شکل 9-7 پس از ایجاد این بخش، شما باید ارزش‌های مجاز را طبق شکل 10-7 بسازید. البته این نکته تنها برای راحتی کار کاربران نیست. با به‌کارگیری داده‌های فیلترشده چون چک‌باکس‌ها یا کلیدهای رادیو، شما از طیف ارزش‌های مناسب و کاربردی آگاه می‌شوید.

 • نمایش بخش‌های CCK

  شما می‌توانید با استفاده از کلید Display Fields طبق شکل 12-7 به مدیریت نحوه نمایش بخش‌های CCK بپردازید. شکل 12-7 همان‌طور که مشخص است هربخش CCK یک گره در لیست قرار می‌گیرد و شما می‌توانید نحوه نمایش آن را کنترل کنید. در بالای لیست بخش‌های CCK با استفاده از کلیدها می‌توانید گزینه‌های مختلف نمایش را انتخاب کنید. در این مورد علاوه بر کلید Basic می‌توانید از تنظیمات RSS feed و Token نیز استفاده کنید. البته اگر این ماژول‌ها نصب یا فعال نشده باشند، تنها کلید Basic قابل‌استفاده خواهد بود. گزینه‌های مختلف نمایش مربوط به برچسب، تیزر و گره تمام‌صفحه است.

 • استفاده دوباره از بخش‌های مستعمل

  پس از ایجاد یک بخش CCK از آن در هرقسمت از دروپال خود می توانید استفاده کنید. البته در این مورد ممکن است از شما خواسته شود ابتدا تنظیمات جهانی یا تنظیمات حساسیت گونه محتوا (مثل مسیر یا تیترو متن ALT پیش‌فرض) را نهایی کنید. همان‌طور که در شکل 13-7 مشخص است پس از ایجاد یک یا چند بخش CCK در زیر صفحه Add Fields فضایی برای افزودن بخش‌های جدید اختصاص پیدا می‌کند. شکل 13-7 استفاده دوباره از بخشی که حاوی گونه داده‌های مشابه است فکر خوبی است. در منوی pop-up می‌توانید گونه داده‌های زیرین و نام بخش را مشاهده کنید. برچسب پیش‌فرض بخش هم در داخل پرانتز قرار می‌گیرد.

 • استفاده دوباره اتوماتیک از ImageFieldها با ImageCache

  با استفاده از ImageCache به طور اتوماتیک می‌توانید از بخش‌های تصویری CCK عکس تهیه کنید. ابتدا آن را دانلود کرده، نصب کنید و طبق جداول 2-7 و 3-7 ماژول‌ها را در ImageAPI و ImageCache فعال کنید. این ابزار شامل پیش‌تنظیمات مختلفی است. با مراجعه به بخش Administer، طراحی سایت، ImageCache (admin/build/imagecache) شما می‌توانید لیست پیش‌تنظیمات خود را مشاهده کرده،‌ طبق شکل 14-7 مواردی را بدان بیفزایید. در سمت راست لینک‌هایی وجود دارد که به شما کمک می‌کند به ویرایش یا حذف این موارد بپردازید. لینک Flush نمونه‌ای از فواید استفاده از ImageCache است. دستور Flush تمام تصاویر تهیه‌شده را حذف می‌کند.

 • خلاصه و سوال و جواب

  خلاصه در این بخش شما با کاربرد CCK و بخش‌های مختلف آن آشنا شدید. همچنین اطلاعات کافی درمورد ایجاد، نام‌ها و برچسب‌های آنها به دست آوردید. بخش عکس نمونه‌ای از بخش‌های CCK است که حالا برای شما کاملا روشن است. سوال و جواب سوال: من دو ماژول با طراحی کاربران نصب کردم. هرکدام از آنها یک بخش CCK تعریف می‌کنند و به نظر معنای یکسانی دارند. چه کار باید بکنم؟ جواب: در بیشتر موارد کارخاصی نمی توان انجام داد. این یکی از مشکلات رایج پایگاه‌های داده است که گاهی جداول و ماژول های مختلف را یکجا قرار می‌دهد. شما باید تحلیل بخش CCK را به پروسه انتخاب ماژول خود اضافه کنید.

 • ساعت هشتم/ مدیریت کاربرها، نقش‌ها و مجوزها

  آنچه در این بخش خواهید آموخت: چگونگی استفاده از ساختار امنیتی ایجاد و مدیریت کاربرها، مجوزها و نقش‌ها بیرون‌بردن داده‌های پروفایل کاربر در قالب CSVمقدمه در سال 2000 Dries Buytaert و Hans Snijder یک ارتباط بی‌سیم برای به اشتراک‌گذاشتن اتصال اینترنتی ADSL هانس برقرار کردند. پس از فارغ‌التحصیلی، آنها به همراه دوستان‌شان سایت ساده خود را در فضای وب قرار دادند. طبق تاریخچه منتشره در دروپال (drupal.org/node/769) اعضای سایت پس از آن در مورد فناوری‌های جدید وب مثل moderation ، ایجاد سندیکا، رتبه‌دهی و distributed authentication (توزیع تاییدشده) به مباحثه پرداختند.

 • شناسایی اجزای امنیتی

  دروپال صاحب اجزای امنیتی مختلفی است که شاید هرگز ازآنها استفاده نکنید. مسئله امنیت اولین چیزی است که در زمان طراحی سایت مطرح می‌شود. بنابراین باید وقت کافی بدان اختصاص داد. بدترین کار رسیدگی به بخش امنیت سایت پس از طراحی و آنلاین‌کردن آن است. سه جزء مهم مدل امنیتی دروپال عبارتند از: نقش‌ها: همانند سایر سیستم‌های امنیتی روز دروپال بر پایه یک مدل امنیتی نقش‌محور طراحی شده است. یعنی به جای اینکه دسترسی افراد خاص به بخش‌های مختلف را کنترل کنیم، شما به ایجاد نقش‌های مختلف می‌پردازید. هرنقش اسم مخصوصی دارد و تا حد خاصی می‌تواند به قسمت‌های مختلف سایت دسترسی داشته باشد.

 • ویرایش مجوزها

  شما می‌توانید طبق شکل 2-8 در قسمت Administer ، مدیریت کاربر، مجوزها یا (D7: admin/settings/permissions D6: admin/user/permissions) مجوزهای سیستم خود را تنظیم کنید. شکل 2-8 اگر دو نقش نام‌برده‌شده را ایجاد کرده‌اید، صفحه مجوزهای شما شبیه همین شکل خواهد بود. با استفاده از چک‌باکس‌های این بخش می‌توانید به افزودن یا حذف نقش‌ها و مجوزها بپردازید. آشنایی با مجوزهای کاربر تاییدشده هرنقشی براساس اطلاعات ورود کاربر آن تعریف می‌شود. بنابراین هرکاربری غیر از کاربران عضو نقش بی‌نام، تاییدشده هستند.

 • ایجاد نقش‌ها

  دروپال دو نقش داخلی دارد. شما نمی‌توانید آنها را حذف کنید فقط می‌توانید هیچ مجوزی به آنها اختصاص ندهید تا عملا بی‌اثر شوند. مکانیسم ورود به سایت دروپالی بخشی از مکانیسم امنیتی آن است. بی‌نام: کاربرانی که وارد سایت شما نمی‌شوند. شما می توانید این نام را در بخش Administer، پیکربندی سایت، اطلاعات سایت(D6: admin/settings/site- information D7: admin/settings/user) تغییر دهید از اسامی چون بازدیدکننده‌ها و مهمانان استفاده کنید. تاییدشده: کاربرانی که وارد سایت شما شده‌اند و کلمه‌عبور در اختیار دارند.

 • کار با کاربرها

  سه بخش مختلف برای پیکربندی کاربرها وجود دارد: قوانین مربوط به شناسایی دامین‌ها، هوست‌ها و آدرس‌های ایمیل که می‌توانند به سایت دسترسی داشته باشند(یا نداشته باشند). تنظیمات تایید کاربران شامل ایمیل‌های اتوماتیک برای تایید عضویت و مانند آن. اکانت‌های کاربری. شما می‌توانید به دروپال اجازه دهید به وسیله تایید آدرس‌های ایمیل به کاربران اجازه ایجاد اکانت‌های جدید بدهید. شکل 4-8 شکل 5-8 استفاده از قوانین دسترسی برای مدیریت این قسمت می‌توانید طبق شکل 5-8 به بخش Administer، مدیریت کاربر، قوانین دسترسی یا (admin/user/rules) مراجعه کنید.

 • ایجاد تنظیمات ثبت‌نام کاربر

  همیشه گفتیم که در دروپال با صرف اندکی وقت می‌توان از صرف وقت و انرژی زیاد در مراحل بعدی جلوگیری کرد. بخش ثبت‌نام اتوماتیک کاربر هم مشمول همین قانون می‌شود. مطمئن شوید می‌توانید ایمیل ارسال کنید بخش اعظم مدیریت اتوماتیک کاربرها در دروپال وابسته به ایمیل است. اگر سایت دروپالی شما نمی‌تواند از طریق سرور SMTP ایمیل ارسال کند، این ابزارها فعال نخواهند شد. اغلب هوستینگ‌ها (مخصوصا نوع اشتراکی آنها) امکان ارسال ایمیل را برای کاربران خود فراهم می‌کنند. البته ممکن است هنگام استفاده از شبکه محلی با مشکلاتی در این زمینه مواجه شوید. ابتدا قوانین دسترسی را تنظیم کنید تا کاربران شما به خوبی فیلتر شوند.

 • ایجاد اکانت کاربرها

  در این مرحله سایت شما آماده پذیرش عضو جدید است. در صورت تایید شما آنها می‌توانند طبق شکل 11-8 به ویرایش تنظیمات خود در بخش اکانت من، بپردازند. اگر مدیران سایت اکانت کاربری جدیدی بسازند، طبق شکل 12-8 صفحه مشابهی در قسمت مدیریت کاربر، کاربران، با استفاده از کلید Add User (D6: admin/user/user/create D7: admin/people/create) به وجود می‌آید.‌ توجه داشته باشید که در این قسمت مدیر سایت نقش کاربر جدید را مشخص می‌کند. شکل 11-8 شکل 12-8

 • خارج‌کردن اطلاعات پروفایل با استفاده از Profile CSV

  ماژولی به نام Profile CSV وجود دارد که مثل Constant Contact یا Vertical Response رابط دروپال و سیستم ارسال ایمیل است. این ابزار به شما کمک می‌کند یک ارزش کامادار به صورت فایل CSV بسازید و به اکانت ایمیل خود آپلود کنید. ابتدا این ماژول را دانلود کرده نصب کنید سپس آن را طبق جدول 1-8 فعال کنید راه اندازی Profile CSV برای پیکربندی این ماژول طبق شکل 18-8 باید به قسمت Administer، پیکربندی سایت، پروفایل CSV (admin/settings/profile_csv) مراجعه کنید. البته چیزی به این قسمت وارد نمی‌شود بلکه از آن خارج می‌شود. در این بخش باید گزینه‌های موردنظر خود را برای حذف انتخاب کنید.

 • استفاده از پروفایل کاربری

  ماژول پروفایل کاربری در هسته دروپال موجود است و استفاده از آن اختیاری است. پس از فعال‌کردن آن، طبق شکل 13-8 بخش جدیدی به نام پروفایل به قسمت مدیریت کاربر اضافه می‌شود. از آدرس‌های ایمیل تاییدشده کاربران سایت می‌توانید در پایگاه داده ایمیل سایت نیز استفاده کنید. در این صورت باید به کاربران اجازه دهید آدرس ایمیل خود را حذف کنند. البته هرکشور قوانین خاصی درمورد نمایش یا عدم نمایش آدرس ایمیل کاربران سایت دارد. به هرحال بهتر است در این قسمت گزینه حذف آدرس ایمیل را نیز اضافه کنید.

 • خلاصه و سوال و جواب

  خلاصه در این بخش با مکانیزم امنیتی دروپال آشنا شدید که یک سیستم کاملا نقش‌محور است. البته با استفاده از تنظیمات پیش‌فرض دروپال می‌توانید کلیه عملیات و پروسه ثبت‌نام سایت را اتوماتیک کنید. سوال و جواب سوال: آیا می‌توان مجوزهای شرطی ایجاد کرد تا هرمجوزی به محتوای سایت وابسته باشد؟ جواب: مجوزها به نقش‌ها وابسته هستند و با کلیک‌کردن روی چک‌باکس‌ها تعیین می‌شوند. شما می‌توانید نحوه عضوگیری نقش‌ها را تغییر دهید اما ساختار دروپال به شما اجازه نمی‌دهد مجوزها را شرطی کنید. سوال: به غیر از کدنویسی، آیا راه دیگری برای گسترش ساختار مجوزهای دروپال وجود دارد؟

 • ساعت نهم/ یافتن اطلاعات: استفاده از برچسب‌ها، طبقه‌بندی و پروسه جستجو

  آنچه در این بخش خواهید آموخت: راه‌اندازی Cron و Poormanscron پیکربندی بخش جستجوی سایت ایجاد ساختارهای طبقه‌بندی با استفاده از لغات و اصطلاحاتمقدمه بخش ذخیره فیزیکی دروپال به زبان PHP و در پایگاه داده آن است. حالا شما با روش ورود مطالب به سایت و نمایش آنها آشنا شدید. در این بخش با راه‌اندازی بخش جستجوی سایت آشنا می‌شوید. همچنین با ابزارهایی آشنا می‌شوید که به کاربران اجازه می‌دهد به طبقه‌بندی مطالب سایت بپردازند. تفاوت جستجو و طبقه‌بندی بنیادی است: جستجو به معنای گردش بین مطالب مختلف سایت و یافتن اطلاعات لازم با استفاده از لغات خاص (کلیدواژه‌ها) است.

 • راه‌اندازی بخش جستجو به کمک Cron و Poormanscron

  دروپال هم مانند هروب‌سایت دیگری با دریافت درخواست عکس‌العمل نشان می‌دهد. عملیاتی چون تهیه لیست‌ها باید در پس‌زمینه سایت انجام شود. بخش‌های مختلف سایت مسئول چینن اموری هستند: از به‌روزرسانی و تهیه کپی پشتیبان در طول زمان تا چک‌کردن نسخه‌های جدید مطالب سایت. در بسیاری از محیط‌های وب چنین وظایفی را برنامه‌ریزهایی چون Cron (زمان‌نگار) برعهده می‌گیرند. روی ویندوز نسخه‌های مختلفی از این ابزار وجود دارد ولی اکثر کاربران از برنامه‌ریز داخلی ویندوز استفاده می‌کنند. برای دسترسی به چنین ابزاری در دروپال باید به www.x.com/cron.php مراجعه کرد.

 • راه‌اندازی بخش جستجو

  ماژول جستجو بخشی از هسته دروپال است اما به طور پیش‌فرض فعال نیست. بنابراین باید طبق جدول 2-9 آن را فعال کرده، پیکربندی کنید. مجوزهای ماژول جستجو را می‌توان به عنوان نمونه‌ای برای بخش طراحی نقش‌های سایت درنظر گرفت. بخش جستجوی سایت بخشی عادی در هروب‌سایت است و همه (کاربران تاییدشده و بی‌نام) می‌توانند از آن استفاده کنند ولی مدیریت آن تنها برعهده مدیریت سایت است. البته می‌توان استفاده از جستجوی پیشرفته را تنها به کاربران تاییدشده محدود کرد. برای استفاده بهینه از این ویژگی می‌توان طبق شکل 3-9 به قسمت Administer، پیکربندی سایت، تنظیمات جستجو (admin/settings/search) مراجعه کرد.

 • راه‌اندازی بخش طبقه‌بندی

  با استفاده از ماژول طبقه‌بندی به کاربران سایت اجازه می‌دهید داده‌های خود در سایت را طبقه بندی کنند. همچنین برخی از ماژول‌های دروپال به این ماژول نیاز دارند مثل Ubercart. این ماژول را باید طبق جدول 3-9 فعال کنید. با استفاده از این ابزار می‌توانید لغات جدیدی بسازید که شامل اصطلاحاتی است که به طبقه‌بندی مطالب سایت کمک می‌کند. شما می‌توانید از یک اصطلاح در دو گروه مختلف استفاده کنید: به عنوان مثال اصطلاح length در گروه کلمات توضیح کالا و گروه کلمات تشریح عملکرد. برای مدیریت این قسمت می‌توانید به بخش Administer، مدیریت محتوا، طبقه‌بندی مراجعه کنید.

 • استفاده از طبقه‌بندی

  وقتی شما این ویژگی‌ها و تنظیمات را باهم ترکیب می‌کنید، دروپال طبق شکل 13-9 صفحه ورودی داده به سایت را تغییر می‌دهد. کلمه کمیته به گونه محتوای story اختصاص می‌یابد. درضمن چون چک‌باکس برچسب خالی است، کاربر نهایی باید یکی از اصطلاحات لیست سایت را برای آن مطلب انتخاب کند. این روش بهترین و موثرترین راه برای حفظ انسجام سایت است. (شکل 13-9 نمونه‌ای از سلسله مراتب اصطلاحات را در اختیار شما قرار می‌دهد.) درهنگام بازدید از یک گره، ممکن است تنظیمات طبقه‌بندی نیز به همراه مطلب نمایش داده شود(شکل 14-9). با کلیک‌کردن روی تنظیمات طبقه‌بندی، لیست گروه‌های مشابه گره نیز نمایش داده می‌شود(شکل 15-9).

 • خلاصه و سوال و جواب

  خلاصه با استفاده از یک وب‌سایت می‌توان مطالب مختلف را با تعداد زیادی از کاربران به اشتراک گذاشت. برچسب‌ها، طبقه‌بندی مطالب و بخش جستجو کاربران را در این مورد یاری می‌دهند. در این بخش با تفاوت جستجو و طبقه‌بندی مطالب آشنا شدید تا پس از ورود مطالب به سایت، به سادگی بتوان آنها را پیدا کرد. سوال و جواب سوال: من می‌خواهم از ماژول طبقه‌بندی استفاده کنم، ولی سایت قبلا طراحی شده است. چه کاری لازم است انجام دهم؟ جواب: طبقه‌بندی مطالب موجود نیز کار غیرممکنی نیست. اگر حجم مطالب زیاد نیست، شما می توانید به طوردستی این کار را انجام دهید.

 • ساعت دهم/ استفاده از بخش نظرسنجی، نظرات کاربران، مباحثه‌ها و ابزارهای Feed

  آنچه در این بخش خواهید آموخت: تعامل با کاربران سایت برای جذاب‌کردن سایت موقعیت و زمان استفاده از نظرات کاربران استفاده از ابزارهای feed و مباحثه‌ها برای افزایش مطالب سایتمقدمه حالا زمان استفاده از ویژگی‌های داخلی منحصربه‌فرد دروپال است. ابزارهای ارتباطی و اجتماعی دروپال در سطح بهترین وب‌سایت‌های دنیای وب است. امروزه هر سایتی بدون توجه به موضوع و هدف آن، زمانی مورداستقبال کاربران قرار می‌گیرد که تعامل مناسبی با مخاطبان خود داشته باشد. البته استفاده از این ابزارها به معنای راحتی کار مدیران سایت نیست. پس از این مرحله باید به دنبال همکاران و شرکای جدیدی باشید که به گسترش سایت شما کمک کنند.

 • استفاده از نظرسنجی‌ها

  برگزاری نظرسنجی‌های اینترنتی یکی از بهترین راه‌های تعامل با کاربران سایت است. شما با استفاده از ماژول های داخلی دروپال می‌توانید این نظرسنجی‌ها را ایجاد کرده آنها را منحصر به نقش‌ها و مجوزهای خاص سایت قرار دهید. همچنین ابزارهای کنترل‌کننده داخلی نیز وجود دارد تا کاربران نتوانند چندبار در نظرسنجی شرکت کنند. طبق شکل 1-10 این بخش معمولا به صورت بلوک‌هایی در حاشیه صفحات دروپالی نمایش داده می‌شوند. شکل 1-10 برای آغاز کار باید طبق جدول 1-10ماژول مربوطه را نصب کرده فعال کنید. استفاده از نظرسنجی برای گسترش سایت این نظرسنجی‌ها می‌توانند موضوعات متنوعی داشته باشند.

 • استفاده از نظرات کاربران

  در استفاده از بخش نظرات کاربران باید به استراتژی‌های زیر توجه کنیم: تنها برای storyهایی بخش نظرات کاربران را اضافه کنیم که مهم هستند یا ممکن است عکس‌العمل‌های زیادی برانگیزد. همچنین در این مورد می توان در متن آنها نیز کاربران را به ثبت نظرات شخصی خود دعوت کرد. برخی storyها ممکن است کاربران را به بخش مباحثه سایت هدایت کند.

 • استفاده از بخش مباحثه Forumها

  ساختار طبقه‌بندی دروپال به شما اجازه می‌دهد فضایی برای مباحثه کاربران در سایت به وجود آورید. در ابتدا شما باید گره‌های مختلفی در سایت به وجود آورده در صورت لزوم بخش نظرات کاربران را برای آنها فعال کنید. سپس می‌توانید از موضوعات آن در forumهای سایت برای مباحثه بیشتر کاربران استفاده کنید. گرم‌نگه‌داشتن مباحثه‌ها مثل دنیای واقعی، بد نیست در این قسمت سایت پذیرای افراد بیشتری باشید تا بتوانید نتایج بیشتر و بهتری کسب کنید. چون معمولا کاربران جدید وقتی به عضویت در گروه‌ها و forumهای سایت ترغیب می‌شوند که اعضای زیادی قبلا در آنها عضو شده، بحث‌های جذاب و داغی شکل گرفته باشد.

 • استفاده از ابزارهای feed

  فیدهای RSS می‌توانند به تمام صفحات سایت‌های دروپالی دسترسی داشته باشند. این ماژول این وظیفه را در جهت عکس انجام می دهد و به شما اجازه می‌دهد از طریق دروپال به فیدهای RSS دسترسی داشته باشید. بدین‌ترتیب به راحتی می‌توانید مطالب موردنظر خود را اتوماتیک وارد سایت خود کنید. مثلا در سایت شخصی نویسنده کتاب، می توانید آخرین اطلاعات و دانلودها در مورد ماژول‌های دروپالی را بیابید که این ویژگی به کمک همین ماژول فعال شده است. برای استفاده از این ماژول، آن را طبق جدول 4-10 نصب کنید: طبق شکل 15-10 می‌توانید با مراجعه به بخش Administer، مدیریت محتوا، ابزار فید، یک فید جدید به سایت خود اضافه کنید.

 • خلاصه و سوال و جواب

  خلاصه در این بخش با دریافت مطلب از سایر نقاط وب آشنا شدید. بدین‌ترتیب سایت پویاتری در اختیار خواهید داشت و می‌توانید همکاران و شرکای جدیدی بیابید. سوال و جواب سوال: من بخش نظرات و مباحثه را در سایت فعال کردم. حالا چطور باید کار را آغاز کنم؟ جواب: هدف ما تنها جذب کاربران بیشتر به سایت نیست بلکه ما می‌خواهیم با این روش همکاران و شرکای جدیدی بیابیم که بستگی به نوع سایت و انتظارات شما دارد. علاوه بر تکنیک‌هایی که در این بخش گفته شد، شما می‌توانید خلاقیت خود را نشان داده به عنوان مثال برخی مطالب را با جمله "نظر شما در این رابطه چیست؟" به پایان برسانید.

 • ساعت یازدهم/افزایش کیفیت مطالب ورودی به سایت با استفاده از متون و عکس‌های غنی

  آنچه در این بخش خواهید آموخت:
  چگونگی تغییر قالب مطالب ورودی چگونگی استفاده از ویرایشگرهایی چون FCKeditor و TinyMCE با استفاده از ماژول WYSIWYG چگونگی استفاده از IMCE و WYSIWYG برای اضافه‌کردن عکس به مطالب سایتمقدمه

 • فیلترکردن HTML در گره‌ها

  هردونوع صفحات HTML فیلترشده و فول HTML برای URL صفحات وب معنادار هستند اما در صورت استفاده از صفحات HTML فیلترشده، می‌توانید از امکاناتی چون فونت مایل، تاکید، برجسته‌کردن، لیست‌بندی و anchorها استفاده کنید. اما برای این کار باید تاحدودی با HTML آشنا باشید تا بتوانید تگ‌های آغازین و پایانی هر المان را تشخیص دهید. نکته مهم‌تر اینکه تگ در صفحات HTML فیلترشده حذف می‌شود بنابراین امکان ندارد به آن عکس اضافه کرد. بنابراین شما باید روش فیلترکردن صفحات را تغییر دهید تا این تگ حذف نشود. برای این کار باید از ماژول فیلتر استفاده کنید که بخشی از هسته دروپال است و همیشه فعال است.

 • استفاده از متون غنی به کمک WYSIWYG

  در دروپال می‌توانید از ویرایشگرهای مختلف استفاده کنید که FCKeditor و TinyMCE محبوب‌ترین آنها هستند. اخیرا ماژولی به نام WYSIWYG طراحی شده تا به کاربران در امر ویرایش کمک کند. این ماژول را دانلود و نصب کرده طبق جدول 2-11 پیکربندی کنید. این ماژول با اکثر ویرایشگرهای رایج سازگار است. پس از نصب و فعال‌سازی، برای پیکربندی آن طبق شکل 6-11 به بخش Administer، پیکربندی سایت، WYSIWYG مراجعه کنید. شکل 6-11 ایجاد پروفایل‌های WYSIWYG این ماژول به شما اجازه می‌دهد برای هر قالب ورودی یک پروفایل بسازید. در واقع این پروفایل‌ها نشان‌دهنده نتیجه عملیات پیکربندی شما هستند.

 • ایجاد یک قالب ورودی جدید با کلیدهای ویرایش اختصاصی

  خودتان امتحان کنید ایجاد یک قالب ورودی جدید با کلیدهای ویرایش اختصاصی به بخش پیکربندی، پیکربندی سایت، قالب‌های ورودی مراجعه کنید. روی کلید Add Input Format در بالای صفحه کلیک کنید.در صفحه بعدی(شکل 11-11) قالب ورودی جدید را نام‌گذاری کنید. حالا شما می‌توانید آن را به نقش‌های خاصی از سایت اختصاص داده فیلترهای مختلف آن را مشخص کنید. اگر روی چک‌باکس فیلتر HTML کلیک کرده باشید، تنظیمات HTML فیلترشده را نهایی خواهید کرد. شکل 11-11 طبق شکل 12-11 به بخش پیکربندی، پیکربندی سایت، WYSIWYG مراجعه کنید. حالا می‌توانید قالب ورودی جدید را مشاهده کرده ویرایشگر مناسب برای آن را انتخاب کنید.

 • افزودن عکس به گره‌ها

  قبلا با نحوه افزودن عکس به مطالب مختلف سایت آشنا شدید ولی هنوز یک مشکل پابرجاست: افزودن عکس به متن یک گره! گاهی استفاده از بخش‌های CCK برای افزودن عکس به گره بهترین انتخاب است؛ مثل قراردادن عکس در مطالب یک سایت تجارت الکترونیک. اما در مورد مطالبی چون بلاگ‌ها، مقالات و storyها کاربران محل‌های مختلفی از متن را برای افزودن عکس انتخاب می‌کنند.

 • راه‌اندازی WYSIWYG و IMCE

  ماژول WYSIWYG به راحتی می‌تواند با IMCE کار کند. ابزاری چون IMCEعلاوه بر محبوبیت به راحتی به شما اجازه می‌دهد عکس‌های مختلف خود را در سایت آپلود کرده، استفاده کنید. برای شروع IMCE را طبق جدول 3-11 دانلود، نصب و فعال کنید. اگر از IMCE درکنار WYSIWYG و ویرایشگر TinyMCE استفاده می‌کنید، باید WYSIWYG IMCE API Bridge را طبق جدول 4-11 دانلود، نصب و فعال کنید. در مورد IMCE هم شما می‌توانید پروفایل‌های جدید بسازید و آنها را به نقش‌های خاص اختصاص دهید. برای این کار طبق شکل 17-11باید به بخش Administer، پیکربندی سایت، IMCE (.admin/settings/imce) مراجعه کنید.

 • استفاده از تصاویر

  حالا که تگ‌های می‌توانند از فیلتر عبور کنند و WYSIWYG ، ویرایشگر و ماژول تصویر (مثل IMCE) راه‌اندازی شده‌اند، شما می‌توانید کار خود را آغاز کنید. با استفاده از کلید Create Content یک گره جدید بسازید. در بالای صفحه نیز یک toolbar مشاهده خواهید کرد. طبق شکل 23-11 اگر روی چک‌باکس تصویر کلیک کرده باشید با کلیک روی کلید تصویر در toolbar می‌توانید یک URL برای تصویر انتخاب کنید. شکل 23-11 در شکل 24-11 IMCE فعال شده است. این شکل را با شکل 23-11 مقایسه کنید. شکل 24-11 پس از فعال‌کردن IMCE ، یک پنجره جدید باز می‌شود تا شما بتوانید تصاویر موجود در سرور را مشاهده کنید.

 • خلاصه و سوال و جواب

  خلاصه در این بخش با افزودن ماژول‌های متن و تصویر آشنا شدید. با این روش می‌توانید از امکانات مختلف ویرایش متن استفاده کنید یا متن را به حالت HTML درآورید. ماژول IMCE به شما اجازه می‌دهد تصاویر مختلف را آپلود کرده محل قرارگیری آنها را مشخص کنید. بسیاری از کاربران دروپال ابزارهایی چون IMCE و WYSIWYG را به سرعت نصب و فعال می‌کنند تا از امکانات آنها استفاده کنند. بدین‌ترتیب کار کاربران نهایی هم آسان‌تر خواهد بود. سوال و جواب سوال: ماژول IMCE چه تفاوتی با CCK ImageField دارد؟ جواب: مهم‌ترین تفاوت آنها این است که CCK ImageField به طور مستقیم با ماژول WYSIWYG کار نمی‌کند.

 • ساعت دوازدهم/استفاده از بلاگ‌ها و خبرنامه‌ها

  آنچه در این بخش خواهید آموخت: تفاوت بلاگ‌های دروپالی با سایر گره‌ها استفاده از Blog API برای ارسال مطالب از طریق یک تلفن همراه هوشمند یا plug-in مرورگر مثل ScribeFire راه‌اندازی بخش خبرنامه‌هامقدمه در این سایت با شیوه های برقراری ارتباط با کاربران نهایی سایت آشنا خواهید شد. نرم‌افزارهای بلاگی سریع ترین راه برای انتشار اطلاعات در وب هستند. در حال حاضر کاربران انتظار دارند نرم‌افزارهای بلاگی از امکاناتی چون افزودن عکس به مطلب، بخش نظرات و مباحثه نیز برخوردار باشند.

 • استفاده از بلاگ‌های دروپالی

  بسته به مجوزهای سایت، هرکاربر می‌تواند در سایت شما بلاگی منحصربه‌فرد داشته باشد. شما می‌توانید تنها یک بلاگ مشخص یا تعداد زیادی بلاگ در سایت خود داشته باشید. به طور پیش فرض برخی از قسمت‌های دروپال حالت بلاگی دارد: در گزینه‌های انتشار هرگره، گزینه انتشار گره و قرارگرفتن در صفحه اصلی یا بالای لیست صفحه اصلی وجود دارد.

 • استفاده از تلفن همراه و مرورگر برای به‌روزکردن بلاگ

  دروپال از APIهای بلاگی پشتیبانی می‌کند تا بتوانید از طریق تلفن همراه هوشمند، plug-in مرورگر یا ابزار نصب‌شده روی کامپیوترشخصی خود به به‌روزکردن بلاگ خود بپردازید. اگر شما از صفحه اصلی پیش‌فرض استفاده می‌کنید(یا صفحه بلاگ، صفحه اصلی سایت شماست) جدیدترین پست‌های بلاگی شما به طور اتوماتیک در این قسمت منتشر خواهد شد. اما اگر شما می‌خواهید تعداد محدودی از کاربران از این اطلاعات به‌روز استفاده کنند، این روش مناسب نیست.

 • راه‌اندازی ScribeFire (یا یک ابزار تلفن همراه) برای به‌روزکردن پست‌های دروپالی

  خودتان امتحان کنید راه‌اندازی ScribeFire (یا یک ابزار تلفن همراه) برای به‌روزکردن پست‌های دروپالی برای پیکربندی ScribeFire ، ابزار تلفن همراه یا نرم‌افزار بلاگی کامپیوترشخصی مراحل زیر را انجام دهید: همان‌طور که توضیح داده شد، بلاگ ‌API را نصب و پیکربندی کنید. ابزار ScribeFire یا هر ابزار بلاگی دیگر را روی کامپیوتر خود یا گوشی تلفن همراه یا مرورگر خود نصب کنید. مرورگر فایرفاکس را باز کرده از منوی Tools گزینه ScribeFire را انتخاب کنید. در قسمت راست پایین پنجره روی کلید Add کلیک کنید تا یک اکانت بلاگی جدید بسازید(شکل 3-12). در پنجره مقدمه، طبق شکل 4-12 نام بلاگ خود را وارد کنید.

 • استفاده از ScribeFire

  خودتان امتحان کنید استفاده از ScribeFire پس از پیکربندی ابزار می‌توانید به کار با آن بپردازید: اگر پنجره این ابزار باز نیست می‌توانید از منوی ابزار فایرفاکس، ScribeFire را انتخاب کنید. اگر از تلفن‌همراه هوشمند استفاده می‌کنید، می توانید کلید Blog یا New Blog را فشار دهید. طبق شکل 8-12 بلاگ خود را آغاز کنید. شکل 8-12 3. ممکن است از سیستم از شما سوال کند چگونه می‌خواهید پست جدید خود را منتشر کنید(شکل 9-12). روی کلید Publish کلیک کنید. شکل 9-12 4. طبق شکل 10-12 می توانید پست جدید خود را روی سایت مشاهده کنید. شکل 10-12

 • ایجاد خبرنامه‌ها

  بهتر است در مورد کلمه خبرنامه توضیح داده شود. در خبرنامه‌ها تعدادی خبر ساده در قالب ایمیل به آدرس کاربران سایت ارسال می‌شود تا آنها ارتباط خود را با سایت حفظ کنند. این خبرنام می تواند حتی شامل یک جمله ساده برای بازدید از مطالب جدید سایت باشد. در صورت استفاده از ماژول MimeMail می‌توانید در خبرنامه‌ها از متون قالب‌بندی‌شده و تصویر نیز استفاده کنید. برای استفاده از این قسمت سه مرحله باید طی شود: تنظیمات: تنها لازم است یک‌بار نهایی شود تا بخش خبرنامه‌های سایت پیکربندی شود. مدیریت عضوگیری: در این قسمت می‌توان به عضوگیری و لغو عضویت کاربران سایت پرداخت. این پروسه دور از چشمان شما انجام می‌شود.

 • راه‌اندازی بخش خبرنامه‌ها

  در گام اول باید ماژول Simplenews را دانلود، نصب، فعال‌سازی و طبق جدول 3-12 پیکربندی کنید. طبق شکل 11-12به بخش Administer، پیکربندی سایت، Simplenews (admin/settings/simplenews) مراجعه کنید. شکل 11-12 این بخش به ماژول طبقه‌بندی وابسته است و هرگونه تغییر در اصطلاحات و کلمات این بخش ممکن است مشکلاتی برای آن به وجود آورد. طبق شکل 11-12 این بخش می تواند گره‌های مختلف سایت را به عنوان خبرنامه ارسال کند. اصطلاحات مورداستفاده این بخش عبارتند از: خبرنامه: خبرنامه‌ای که در فواصل زمانی مختلف ارسال می‌شود. گیرنده این پیام‌ها، اعضای سایت هستند.

 • اسپم ارسال نکنید

  در کل به ایمیل‌هایی چون خبرنامه‌ها، ایمیل‌های تبلیغاتی ناخواسته گفته می‌شود(UCE) یا همان اصطلاح معروف اسپم. برای طبقه‌بندی چنین ایمیل‌هایی از قوانین مختلف کشورها کمک گرفته می‌شود؛ به عنوان مثال ارتباط ایمیلی شما با کسی که همکار مالی شماست، یک نوع ارتباط مجازی قانونی محسوب می‌شود. با استفاده از ایمیل‌های بخش خبرنامه هم می‌توان در سایت‌های مختلف عضو شده از اطلاعات آنها استفاده کرد پس نباید آنها را جزو ایمیل‌های ناخواسته قرار داد. به هرحال شما نباید خبرنامه‌های خود را برای کسانی که عضو سایت شما نیستند ارسال کنید تا مشکلی پیش نیاید.

 • راه‌اندازی بخش عضوگیری سایت

  آسان‌ترین راه استفاده از این بخش، استفاده از بلوک Simplenews است که به همراه ماژول آن، در سایت نصب می‌شود. اگر شما از این بلوک برای عضوگیری سایت استفاده کنید، بخش مهمی از کار به پایان رسیده است. برای این کار تنها باید ساختار مدیریت این قسمت را تنظیم کنید. طبق شکل 14-12 به بخش مدیریت،‌ پیکربندی سایت، عضوگیری Simplenews (admin/settings/simplenews/subscription) مراجعه کنید. مهم‌ترین قسمت این تنظیمات، اولین بخش آن است که به مدیریت عضوگیری سایت و اکانت‌های کاربری می‌پردازد. شکل 14-12 در قسمت پایین صفحه، محل قرارگیری اطلاعات مختلف کاربری چون نام کاربری مشخص می‌شود.

 • ایجاد و ارسال خبرنامه‌ها

  برای ایجاد خبرنامه به بخش Administer، مدیریت محتوا،‌ خبرنامه‌ها مراجعه کنید تا صفحه‌ای که در شکل 17-12 مشخص است باز شود. علاوه بر اطلاعات پایه‌ای، باید مشخص کنید متون ساده از چه لینک‌هایی استفاده کنند(شکل 18-12). شکل 17-12 شکل 18-12 برای ایجاد یک نسخه جدید خبرنامه باید روی کلید Create Content کلیک کرده،‌ نسخه خبرنامه را انتخاب کنید. شما باید برای آن یک تیتر انتخاب کرده مشخص کنید این نسخه جزو کدام بخش از خبرنامه‌هاست. هر خبرنامه‌ای لیست اعضای مشخصی دارد. طبق شکل 19-12 می‌توانید محتوای دلخواه را به نسخه جدید اضافه کنید.

 • مدیریت عضوگیری سایت

  این بخش نیز مانند سایر قسمت‌های دروپال ساده و کاربردی است. چون این بخش نیز جزو محتوای سایت محسوب می‌شود برای مدیریت آن طبق شکل 21-12 باید به بخش Administer،‌مدیریت محتوا، خبرنامه‌ها، عضوگیری (admin/content/simplenews/users) مراجعه کنید. شکل 21-12 پس از انتخاب بخش موردنظر، باید روی چک‌باکس‌ها کلیک کنید تا تغییر دلخواه درمورد آن اعمال شود. کاربران سایت می‌توانند طبق شکل 22-12 وضعیت عضویت خود در سایت را در صفحات My Account مشاهده کنند. شکل 22-12

 • خلاصه و سوال و جواب

  خلاصه بلاگ‌ها از ابزارهای مهم ارتباطی سایت‌های دروپالی هستند. شما می‌توانید با استفاده از ابزارهای مختلف، بلاگ دروپالی خود را به‌روز کنید. همچنین بخش عضوگیری سایت به کاربران اجازه می‌دهد از طریق خبرنامه‌ها، از اطلاعات مختلف سایت استفاده کنند. سوال و جواب سوال: چه اطلاعاتی را باید در بلاگ‌های دروپالی گنجاند و چه اطلاعاتی را در خبرنامه‌ها؟ جواب: شما می‌توانید در ابتدا خلاصه‌ای از بلاگ‌ها و خبرنامه‌ها ایجاد کنید. در بخش خبرنامه‌ها باید اطلاعات جدید سایت به طور خلاصه در اختیار اعضا قرار گیرد. سوال: چه قوانینی در مورد حفظ حریم شخصی اعضای عضو لیست ایمیل سایت وجود دارد؟

 • ساعت سیزدهم/ایجاد فرم‌های ارتباطی و Webformها

  آنچه در این بخش خواهید آموخت: استفاده از فرم‌های ارتباطی ایجاد و مدیریت Webformها استفاده از اجزای Webform تحلیل و ارسال داده‌های Webformمقدمه در این بخش با نوعی دیگر از ارتباط دروپالی آشنا خواهیم شد: ارتباط کاربران سایت با مدیران آن. این‌گونه ارتباطات عموما یک-به-یک هستند مثل پیامی که یک کاربر برای شما (مدیر سایت) ارسال می‌کند. همچنین شما می‌توانید Webformهایی در سایت قرار دهید تا کاربران پس از پرکردن، برای شما ارسال کنند. شما می توانید یک آدرس ایمیل نیز در سایت قرار دهید تا به نظرات و سوالات کاربران سایت به طور مستقیم پاسخ دهید اما استفاده از فرم‌ها کاربردی‌تر است.

 • معرفی فرم‌های دروپالی

  دو نوع فرم دروپالی وجود دارد: ماژول Contact که بخشی از هسته دروپال است به شما اجازه می‌دهد بخش فرم‌های ارتباطی را راه‌اندازی کنید. بدین‌ترتیب اعضای سایت از طریق اکانت خود می‌توانند با مدیران سایت ارتباط برقرار کنند. همچنین می‌توانید این بخش را به گونه‌ای پیکربندی کنید که بخش‌های مختلفی چون ارتباط با مدیر سایت، از ما بپرسید و... در آن گنجانده شود. درهرحال آدرس ایمیل شما در اختیار کاربران نهایی سایت قرار نخواهد گرفت.

 • استفاده از فرم‌های دروپالی

  استفاده از فرم‌های ارتباطی ابتدا ماژول مربوطه را طبق جدول 1-13 فعال کنید. استفاده از فرم‌های ارتباط شخصی با استفاده از صفحه اکانت کاربری می‌توان به این فرم‌ها دسترسی پیدا کرد. پس از فعال‌کردن ماژول Contact باید مجوز دسترسی به پروفایل‌های کاربری به کاربر داشته باشد تا بتواند چنین فرم‌هایی را ارسال کند. گیرنده پیام‌ها نیز باید این ابزار را فعال کرده باشد. در شکل 1-13 یک اکانت کاربری با فرم ارتباط شخصی فعال‌شده نمایش داده شده است. شکل 1-13 البته شما می‌توانید برای تسهیل این پروسه، طبق شکل 2-13 فعال‌شدن این ابزار برای هر کاربر جدید را به حالت پیش‌فرض درآورید.

 • استفاده از Webformها

  فرم‌های ارتباطی در جدولی به نام contact در پایگاه داده ذخیره می‌شوند اما Webformها نوعی گره دروپالی به شمار می‌آیند؛ بنابراین دارای تیتر و متن بوده از تمام ویژگی‌های گره‌های دروپالی استفاده می‌کنند. می‌توان Webformها را منتشر کرد یا در صفحه اول سایت جای داد یا در لیست‌های سایت گنجاند. همچنین می‌توان بخش نظرات این گره‌ها را فعال کرد که البته انتخاب مناسبی نیست. هر یک از آنها ممکن است چندین بار پرشده ارسال شود اما این نوع پیام‌ها گره نیستند هرچند به Webform لینک می‌شوند.

 • بررسی Webformها

  طبق شکل 10-13 ممکن است Webformها شامل گونه‌های ورودی مختلفی باشند. این نمونه‌ای که در کتاب مشخص شده، مانند سایر صفحات دروپالی است. اما بخش‌های مشخص‌شده در آن نه بخش‌های CCK که اجزای Webform هستند. این اجزا به چهار نوع تقسیم می‌شوند: اجزای داده‌های ورودی: این بخش‌ها استاندارد هستند: داده، محل قرارگیری متن و زمان. جزء select مسئولیت اجرای کلیدهای رادیو، یک منو و چک‌باکس‌ها را برعهده دارد. جزء hidden یک بخش HTMLگونه استاندارد است که کاربر نمی‌تواند آن را ببیند. شکل 10-13 اجزای قالب‌بندی Webform : این اجزا به شما امکان قالب‌بندی می‌دهد.

 • آغاز کار با Webformها

  در مرحله اول ماژول Webform را طبق جدول 2-13 دانلود، نصب و فعال کنید. پس از نصب، شما می‌توانید به پیکربندی تنظیمات جهانی Webform بپردازید. آغاز کار با ارزش‌های پیش‌فرض شما همیشه می‌توانید به این بخش مراجعه کرده تنظیمات جهانی را پیکربندی کنید. بنابریان بهتر است برای شروع از ارزش‌های پیش‌فرض استفاده کنید.

 • پیکربندی تنظیمات جهانی Webform

  برای آغاز پیکربندی طبق شکل 12-13 به بخش Administration ، پیکربندی سایت، Webform (admin/settings/webform) مراجعه کنید. بخش اول این قسمت به شما اجازه می‌دهد انتخاب کنید چه اجزایی در Webformهای شما به کار خواهند رفت. اگر شما جزئی را در این قسمت غیرفعال کنید نمی‌توانید آن را به webformهای جدید خود اضافه کنید. حالت پیش‌فرض فعال‌سازی تمام اجزاست. شکل 12-13 ارزش‌های ایمیلی پیش‌فرض که در شکل 13-13 نشان داده شده‌اند، به صرفه‌جویی در زمان در هنگام ایجاد webformها کمک می‌کنند.

 • ایجاد یک webform

  پس از پیکربندی تنظیمات جهانی Webform های سایت، می‌توانید webformهای سایت را طراحی کنید. ابتدا باید تصمیم بگیرید چه چیزهایی در این فرم‌ها جای خواهند گرفت. قسمت‌های رایج چنین فرم‌هایی عبارتند از: درخواست برای دریافت اطلاعات: در این بخش مخاطبان سایت می‌توانند زمینه‌های دلخواه خود را انتخاب کنند. در این قسمت می‌توانید آدرس‌های ایمیل مختلف را قرار داده یا حتی از فضای مخصوص متن استفاده کرده، آدرس پستی مخاطب را درج کنید. پرسشنامه‌ها و نظرسنجی‌ها: در دروپال می‌توان با یک سوال ساده یک عملیات نظرسنجی بزرگ آغاز کرد. با استفاده از webformها می‌توان این پروسه را پیچیده‌تر کرد.

 • خودتان امتحان کنید/ایجاد یک webform

  خودتان امتحان کنید ایجاد یک webform برای انجام این کار باید در ابتدا webform دلخواه را ایجاد کرده توسط یک تیتر و سایر قسمت‌های لازم پیکربندی کنید. سپس به ایجاد و ویرایش اجزای آن بپردازید: 1. با استفاده از دستور Create Content موجود در منو، یک webform جدید بسازید. این حرکت باعث می‌شود صفحه‌ای مشابه آنچه در شکل 15-13 می‌بینید باز شود. همانند سایر گره‌ها، شما باید تیتری برای آن برگزینید. همچنین بهتر است قسمت توضیحات و پیام تایید را هم همین جا آماده کنید تا روند کار منظم پیش رفته باشد. شکل 15-13 2. در قسمت پایین صفحه می‌توانید طریقه دسترسی به webform را طبق شکل 16-13 مشخص کنید.

 • خودتان امتحان کنید/افزودن اجزای Webform

  خودتان امتحان کنید افزودن اجزای Webform پس از ایجاد یک Webform شما می‌توانید اجزای جدید به آن اضافه کنید. برای این کار باید طبق شکل 20-13 به صفحه اجزای Webform مراجعه کنید. شکل 20-13 پروسه افزودن اجزاء بسیار ساده است: 1. اسم جزء جدید را طبق شکل 21-13 وارد کنید. شکل 21-13 2. گونه این جزء را از لیست انتخاب کنید. پس از افزودن آن به سیستم شما می‌توانید هرقسمت از این تنظیمات را تغییر دهید غیر از همین گونه جزء. 3. روی کلید Add کلیک کرده این جزء را به سیستم اضافه کنید. اگر قبل از انجام این کار روی کلید Submit کلیک کنید، داده‌هایی که وارد کرده‌اید(نام و گونه جزء) را از دست خواهید داد. 4.

 • خودتان امتحان کنید/ایجاد یک Webform برای پاسخ به درخواست‌های کمک و پشتیبانی کاربران با چند آدرس

  خودتان امتحان کنید ایجاد یک Webform برای پاسخ به درخواست‌های کمک و پشتیبانی کاربران با چند آدرس شما معمولا به انتقال این فرم‌ها از طریق ایمیل نیاز دارید. اگر بتوان چند آدرس را در این فرم‌ها ثبت کرد می‌توان به کمک ماژول Webform به مدیریت آنها پرداخت. البته مثل سایر قسمت‌های سایت، این آدرس‌ها در اختیار کاربران نهایی سایت قرار نخواهد گرفت. یک جزء انتخابی ایجاد کنید که به کاربران اجازه دهد موضوع Webform را انتخاب کنند که در نهایت آدرس گیرنده فرم را مشخص می‌کند. البته باید اطمینان حاصل کنید این جزء به کاربران اجازه انتخاب همزمان چند موضوع را نمی‌دهد.

 • مدیریت نتایج Webformها

  اگر Webformها به صورت اتوماتیک به دریافت‌کنندگان ارسال شوند شاید دیگر نیازی به تحلیل بیشتر آنها نباشد. به هرحال ماژول Webform ابزارهای مفیدی برای این کار ارائه می‌دهد. برای یافتن Webformهای خود باید به بخش Administer، مدیریت محتوا، Webformها مراجعه کنید. وقتی یک Webform را از بخش مدیریت محتوا یا بخش ویرایش Webform باز می‌کنید، طبق شکل 25-13 لینک‌هایی برای Submission، تحلیل، جدول و دانلود خواهید یافت. شکل 25-13 کلید تحلیل خلاصه‌ای از تمام submissionها و نتیجه تمام انتخاب‌های احتمالی و طول میانگین بخش‌های متنی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

 • خلاصه و سوال و جواب

  خلاصه فرم‌ها بخش مهمی از هرسایت هستند که امکان جمع‌آوری اطلاعات کامل برای بهبود و پیشرفت روند سایت را فراهم می‌کنند. در مورد بررسی Webformها شما می‌توانید علاوه بر استفاده از ایمیل، نتایج را به یک spreadsheet یا پایگاه داده منتقل کرده تحلیل کنید. در کل نکته مثبت این گونه فرم‌ها جمع‌آوری اطلاعات بدون مشخص‌بودن آدرس ایمیل گیرنده است. سوال و جواب سوال: هرکاربری به دنبال تضمین برای حفظ حریم شخصی و عدم دریافت پیام‌های ناخواسته است. بنابراین چه کار باید کرد؟ جواب: کاربرانی که بی‌نام وارد سایت می‌شوند دچار چنین مشکلاتی نمی‌شوند.

 • ساعت چهاردهم/کار با Viewها

  آنچه در این بخش خواهید آموخت: کاوش Viewهای داخلی برای صفحه اصلی ایجاد View برای queryهای پایگاه داده کاوش نمایه‌های مختلف Viewها مثل Pagerها انتخاب View توسط کاربران سایتمقدمه دروپال براساس یک پایگاه داده مدرن، رابطه‌ای، منسجم و منعطف طراحی شده است(معمولا از MySQL استفاده می‌شود اما این سیستم از سایر انواع مشابه نیز پشتیبانی می‌کند). پایگاه داده‌های رابطه‌ای برای ذخیره‌کردن، بازیابی و مدیریت داده از سرعت و کارآیی بالایی بهره می‌گیرند. هرچند نیم‌قرن است بزرگ‌ترین چالش پایگاه‌های داده ایجاد و مدیریت ساختارهای پایگاه داده(طرح‌ها) در دسترس گونه‌های غیربرنامه‌نویسی است.

 • معرفی Views

  تنظیمات پیش‌فرض دردروپال بدین‌شکل است که هر محتوای جدید پس از انتشار در صفحه اصلی سایت قرار می‌گیرد. طبق شکل 1-14 ترتیب قرارگیری مطالب در این صفحه از جدیدترین مطلب منتشرشده آغاز می‌شود. شکل 1-14 اگر از برچسب‌ها یا سایر ویژگی‌های طبقه‌بندی سایت استفاده کرده‌اید می‌توانید آنها را در قسمت پایین سمت راست صفحه هرگره مشاهده کنید. همان‌طور که در شکل 2-14 مشخص است با کلیک‌کردن روی هرکدام از این اصطلاحات طبقه‌بندی، تمام مداخل ورودی آن اصطلاح بازیابی و نمایش داده می‌شود.

 • شروع کار با Views

  ماژول Views دو نمای اصلی دارد و در دروپال7 نمای سوم نیز اضافه شده است. ممکن است در متون نسبتا قدیمی با اصطلاحاتی چون Views1 و Views2 روبرو شوید. نسخه کنونی این ماژول که در دروپال6 مورداستفاده قرار می‌گیرد همان Views2 است. برای استفاده از این ماژول باید ماژول Advanced Help را نیز نصب کرده باشید. برای این کار باید طبق جدول 1-14 و 2-14 هردو ماژول را دانلود، نصب و فعال کنید(البته از ماژول Views بدون ماژول Advanced Help نیز استفاده کنید اما کاربری آن مشکل و دشوار خواهد شد). از زمان خود به خوبی استفاده کنید ماژول Views ماژول سنگینی است.

 • انتقال لیست Viewها

  هر لیست View شامل یک نوار تیتر به همراه چندین بخش توضیحات است. در بالای لیست چهار منوی pop-up قرار دارد تا شما بتوانید ارزش‌های یک یا چند جزء View را انتخاب کنید. در قسمت پایین‌تر، دو منوی pop-up دیگر وجود دارد که امکان مرتب‌کردن لیست‌ها را فراهم می‌کنند. برای اجرای عملیات نمایش و مرتب‌کردن روی کلید Apply کلیک کنید. اگر لیست شما چندان طولانی نیست نیاز چندانی به انتخاب و مرتب‌کردن لیست Viewها نیست. ذخیره‌کردن: در ابتدا تنها Viewهای پیش‌فرض را در اختیار دارید اما می‌توانید با استفاده از کلید Add در بالای لیست Viewها در شکل 4-14 می‌توانید نمونه‌های جدیدی بسازید.

 • ویرایش تنظیمات View

  قسمت اعظم کار شما با Viewها مربوط به ویرایش آنهاست. پس از ایجاد یا فعال‌سازی یک View می‌توانید روی گزینه ویرایش در سمت راست نوار تیتر آن کلیک کنید تا طبق شکل 5-14 ویرایشگر فعال شود. شکل 5-14 تست امن View صفحه اصلی این قسمت از View صفحه اصلی که از مشتقات ماژول Views است استفاده می‌کند. در واقع با این کار می‌توان نحوه کار صفحه اصلی پیش‌فرض دروپال را شبیه‌سازی کرد. البته چون این نما یک View است شما می‌توانید در صورت نیاز آن را تغییر دهید. البته این بخش به طور پیش‌فرض غیرفعال است و باید برای شروع کار ویرایش با آن، ابتدا آن را فعال کنید. این ویرایشگر سه بخش اصلی دارد.

 • ایجاد یک View Query

  به خاطرداشته باشید که هرView از ترکیب یک query پایگاه داده و نحوه نمایش داده در دروپال به وجود می‌آید. دو ستون سمت چپ ویرایشگر View به شما کمک می‌کند روش‌های نمایش مختلف بسازید. دو ستون سمت راست مخصوص ایجاد query هستند. پنج نوع ورودی برای query وجود دارد: روابط، استدلال‌ها، بخش‌ها، معیار‌های مرتب‌کردن و فیلترها. هرکدام از این بخش‌ها در ابتدا خالی هستند. دو آیکون کنار نام View به شما اجازه می‌دهد این قسمت‌ها را به query که می‌سازید بیفزایید. آیکون (+) در قسمت بخش‌ها امکان افزودن بخش‌های جدید را فراهم می‌کند.

 • آناتومی یک query پایگاه داده

  اگر با نحوه کار پایگاه‌های داده رابطه‌ای و زبان دسترسی آنها (SQL) آشنا هستید حتما با ساختار queryها نیز آشنا هستید و می‌توانید به راحتی ویرایشگر View را برای یک SQL query ترسیم کنید. اگر با SQL هیچ آشنایی ندارید نیازی نیست به مطالعه این زبان بپردازید. SELECT data FROM table WHERE condition ORDER BY sort-data نوشتن با حروف بزرگ انگلیسی به نحوه کار با SQL بستگی دارد. هرچند در دروپال دستور‌های db abstraction که دروپال را از طبیعت ویژه پایگاه‌های داده پشتیبانی‌شده جدا می‌کنند به حروف بزرگ زبان SQL احتیاج دارند(drupal.org/node/2497).

 • ایجاد یک View

  برای ایجاد یک View ابتدا باید ارزش‌های پایه‌ای را تنظیم کرد(مانند یک نام داخلی) که قابل‌تغییر نباشند. پس از ایجاد View می‌توان به کمک ویرایش آن را شخصی کرد. البته پروسه ویرایش هیچ ربطی به ایجاد View ندارد. در بخش Administer، طراحی سایت، Views (admin/build/views) روی گزینه Add در بالای لیست Viewها کلیک کنید تا صفحه‌ای مشابه شکل 9-14 ظاهر شود. در نام View نباید از فاصله استفاده کرد. شما می‌توانید برای اینکه تیتر در دسترس‌تری برای کاربران تهیه کنید تیتر View را تغییر دهید. نام View را نمی‌توان تغییر داد.

 • ویرایش یک View

  پس از ایجاد یک View جدید (یا تصمیم برای ویرایش یک View موجود در سایت) طبق شکل 10-14 وارد ویرایشگر View شوید. شکل 10-14 نمونه View منتخب در این قسمت مخصوص نمایش بخش‌هایی از گره‌های سایت است و برخی قسمت‌ها را براساس معیارهای خود، فیلتر می‌کند. معیار موردنظر همان اصطلاحات طبقه‌بندی است. سه گام اول ویرایش View مربوط به آناتومی یک query پایگاه داده است: افزودن بخش‌ها: بخش SELECT از query فیلترکردن داده: بخش WHERE از query مرتب‌کردن داده: بخش ORDER BY از query گام نهایی تصحیح این View است. البته لازم نیست در اجرای این گام‌ها از ترتیب خاصی پیروی کنید.

 • خودتان امتحان کنید/افزودن بخش به View

  خودتان امتحان کنید افزودن بخش به View برای اضافه‌کردن بخش به View طبق شکل 10-14روی آیکون Add Field در قسمت Fields کلیک کنید. 1. پس از انجام این کار لیست بخش‌ها طبق شکل 11-14 در زیر قسمت اصلی ویرایشگر View به نمایش درخواهد آمد. البته بخش‌ها در این قسمت طبق طبقه‌بندی‌های گونه‌های مختلف View در شکل 8-14 دسته‌بندی می‌شوند. به علاوه بخش‌های CCK نیز بخشی از این لیست محسوب می‌شوند و در گروه Content قرار می‌گیرند. شکل 11-14 اگر بخشی انتخاب شود و برای گره موردنظر در دسترس نباشد هیچ پیام خطایی داده نمی‌شود. چون بخشی وجود ندارد هیچ داده‌ای نیز ایجاد نشده مشکلی به وجود نمی‌آید.

 • خودتان امتحان کنید/افزودن فیلترها

  خودتان امتحان کنید افزودن فیلترها در این قسمت برای به دست آوردن داده‌هایی خاص باید از فیلتر استفاده کنید. همچنین در این بخش می‌توانید به کاربران نهایی سایت اجازه دهید این فیلترها را تغییر دهند. در قسمت Filters روی گزینه Add کلیک کنید. لیستی از بخش‌ها در اختیار شما قرار می‌گیرد و شما می‌توانید بخش‌هایی که قصد دارید از آنها به عنوان فیلتر استفاده کنید را انتخاب کنید. البته نباید این بخش‌ها را قبلا برای گونه‌های محتوای سایت انتخاب کرده باشید. در این مورد Taxonomy: Term انتخاب شده و می‌توان براساس ارزش طبقه‌بندی به فیلترکردن بخش‌ها پرداخت. پس از انتخاب روی گزینه Add کلیک کنید.

 • خودتان امتحان کنید/تعیین ترتیب نمایش و پایان عملیات نمایش

  خودتان امتحان کنید تعیین ترتیب نمایش و پایان عملیات نمایش ماژول View می‌تواند به مرتب‌کردن داده‌ها بپردازد. همچنین شما به کمک آن می‌توانید به صفحه‌بندی داده‌ها بپردازید. بدین‌ترتیب یک لیست غیرقابل‌مدیریت به منبعی مفید برای کاربران نهایی تبدیل می‌شود. دونوع pager در دروپال وجود دارد. شکل 3-14 یک minipager را به نمایش درآورده است. یک pager کامل به شما اجازه می‌دهد از صفحه‌ای که باز کرده‌اید چندصفحه جلوتر یا عقب‌تر بروید(نه فقط یک صفحه به جلو و به عقب). 1 . با استفاده از کلید Add یک ترتیب جدید به Sort Criteria اضافه کنید.

 • انتقال و کلونی‌کردن Viewها

  حتما تا به حال متوجه شده‌اید که Viewها ابزارهای بسیار قدرتمندی‌ هستند. حتی شما می‌توانید به کلونی‌کردن آنها بپردازید. با این کار عبارت _clone به آخر اسم آنها اضافه می‌شود. سپس می‌توانید روی نسخه کلونی‌شده کار کرده ویژگی‌های جدیدی بدان بیفزایید یا آن را تغییر دهید. دستور Export کد مخصوص View را در اختیار شما قرار می‌دهد و سپس با استفاده از دستور Import می‌توانید پنجره جدیدی باز کنید و این کد را وارد کنید. در فضای دروپال دستور clone موثرتر است. البته شما می‌توانید با خارج‌کردن کد View موردنظر آن را به یک فضای دروپالی دیگر ایمیل کرده آنجا کپی کنید.

 • خلاصه و سوال و جواب

  خلاصه بهترین و اصلی‌ترین ابزار نمایش داده در سایت‌های دروپالی View است. البته Viewهای پیش‌فرض به عنوان بخشی از دروپال همیشه در دسترس هستند اما برخی ماژول‌ها Viewهای خود را نیز به لیست اضافه می‌کنند. شما می‌توانید این Viewها را همان‌طور که هست به کار گیرید یا آنها را تغییر دهید. سوال و جواب سوال: آیا کاربر همیشه باید به تنظیمات کنترل View دسترسی داشته باشد؟ جواب: بستگی به کاربر و داده مربوطه دارد. البته این تنها مختص دروپال نیست چون مسئله مشترک وب‌سایت‌هایی است که از پایگاه داده استفاده می‌کنند. سوال اصلی اینجاست که شما تا چه حد دوست دارید سایتی فنی یا پیچیده دراختیار داشته باشید؟

 • ساعت پانزدهم /کاربرد Eventها(وقایع) و تقویم‌ها

  آنچه در این بخش خواهید آموخت: استفاده از ماژول‌های تقویم و Date راه‌اندازی یک تقویم وقایع‌محور ایجاد یک تقویم برای سازمان‌دهی گره‌ها براساس تاریخ انتشار تغییر Viewهای تقویممقدمه بسیاری از وب‌سایت‌ها باید به مدیریت تاریخ وقایع مختلف بپردازند. این وب‌سایت‌ها که متعلق به سازمان‌های دولتی و غیردولتی هستند باید به تعقیب وقایعی چون گردهمایی‌ها و همایش‌ها بپردازند. البته برخی از آنها نیز متعلق به جوامعی هستند که اخباری خاص را از منابع مختلف پی‌گیری می‌کنند. البته مدیریت وقایع و تقویم‌ها کار دشواری است و برای انجام این کار ابزارهای مختلفی پیش‌بینی شده که هرکدام محدودیت‌هایی دارند.

 • معرفی تقویم و وقایع ماژول‌های Date و تقویم

  برای بسیاری از کاربران این نکته که ماژول Date تاریخ‌هایی به صورت گونه CCK ایجاد می‌کند، اهمیت چندانی ندارد. آنها فقط انتظار دارند یک تقویم یا لیستی از وقایع پیش‌رو در اختیار داشته باشند. در این بخش با عملکرد کامل ماژول‌های تقویم و Date آشنا می‌شوید. در ماژول تقویم دو تقویم مجزا و متفاوت وجود دارد: یک تقویم وقایع‌محور که به نمایش وقایع می‌پردازد. این وقایع از گونه محتوا استفاده می‌کنند که به راحتی می‌توان توسط wizard ماژول Date آنها را ایجاد کرد.

 • شروع کار با ماژول‌های تقویم و Date

  طبق جدول 1-15 ماژول Date را دانلود، نصب و فعال کنید. همین عملیات را برای ماژول تقویم (با استفاده از جدول 2-15) انجام دهید. پیکربندی تنظیمات تاریخ و زمان برای تغییر تنظیمات تاریخ و زمان دروپال طبق شکل 8-15 به بخش Administer، پیکربندی سایت، تاریخ و زمان (admin/settings/date-time) مراجعه کنید. این تنظیمات بخشی از ماژول Date نیستند اما مورداستفاده این ماژول قرار می‌گیرند. قبل از استفاده از ماژول Date احتمالا شما برای یادداشت‌کردن تاریخ وقایع از بخش‌های متنی استفاده کردید. اما حالا بخش‌هایی مخصوص این کار در اختیار خواهید داشت.

 • استفاده از wizard ماژول Date

  پس از نصب ماژول‌های تقویم و Date گام بعدی شما مراجعه به بخش Administer، مدیریت محتوا، ابزارهای Date (admin/content/date/tools) برای استفاده از wizard است(شکل 10-15). بدین‌ترتیب می‌توانید یک گونه محتوای جدید ایجاد کرده آن را به تقویم خود لینک کنید. شکل 10-15 پس از شروع wizard شما باید یک گونه محتوای جدید بسازید و تقویمی که بتوانید این گونه جدید را به ان لینک کنید. گام اول در شکل 11-15 کاملا مشخص است: شخصی‌سازی! شکل 11-15 نام پیش‌فرض این بخش، date است و لیبل پیش‌فرض آن، Date. در قسمت توضیحات گونه محتوای آن نیز نوشته شده: یک گونه محتوای date که به یک تقویم Views لینک شده است.

 • تغییر Viewها و گونه محتوای تقویم

  با کلیک‌کردن روی گزینه Save کار wizard به اتمام می‌رسد و view مخصوص تقویم ایجاد می‌شود. البته بهتر است در این قسمت تغییری در تقویم سایت اعمال نکنید. البته هنوز کار شما به پایان نرسیده است. ابتدا باید به بخش Administer، مدیریت محتوا، گونه‌های محتوا رفته گزینه ویرایش بخش‌های گونه محتوای وقایع(که در مرحله قبلی ایجاد کردید) را انتخاب کنید. طبق شکل 14-15 یک بخش Location به واقعه اضافه کنید و بخش جدید را ذخیره کنید. حالا می‌توانید تنظیمات بخش Location را تغییر دهید. شما می‌توانید ارزش‌های پیش‌فرض را ذخیره کنید یا این بخش را به بخشی لازم و ضروری در این قسمت تبدیل کنید.

 • خلاصه و سوال و جواب

  خلاصه تقویم‌ها یکی از بخش‌های اصلی هر وب‌سایت به شمار می‌آیند. با ترکیب ماژول‌های تقویم و Date فضای تقویمی مناسبی برای کاربران سایت فراهم می‌شود. در ابتدا می‌توان از تنظیمات پیش‌فرض استفاده کرد. ولی در ادامه کار می‌توان با تغییر Viewها به شخصی‌کردن تقویم‌ها پرداخت. سوال و جواب سوال: آیا می‌توانم همزمان از چند تقویم در سایت استفاده کنم؟ جواب: بله ولی هرتقویم به یک گونه محتوای خاص لینک می‌شود(مثل pg_event در موردمثال ما). سوال: آیا می توان عضو RSS feed یک تقویم شد؟ جواب: آسان‌ترین راه‌حل انجام این کار در سطح وقایع است نه در سطح تقویم.

 • ساعت شانزدهم/یک راه‌حل برای گسترش تجارت الکترونیک

  آنچه در این بخش خواهید آموخت: نحوه نصب Ubercart راه‌اندازی کلاس‌های محصولات و کاتالوگ‌ها مدیریت مالی در سیستم فروش لینک‌های دانلود نقل و انتقال محصولات و حفظ رابطه با سهام ارائه عضویت با پرداخت حق عضویتمقدمه این بخش جنبه اجتماعی و تعاملی دروپال را تکمیل می‌کند. این روزها تجارت بدون فعالیت اجتماعی و برقراری روابط بی‌معناست و این تجارت(به معنای عام) است که به این بخش از زندگی مفهوم می‌بخشد. دنیای تجارت الکترونیک در مدت زمان کوتاهی شکل گرفت و نشانه آن ماژول مشارکتی Ubercart است که توسط حدود ده هزار سایت مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 • آشنایی و شروع کار با Ubercart

  شروع کار با Ubercart چند ماژول در Ubercart وجود دارد که می‌توانید نصب کرده به کار گیرید. بنابراین در ابتدا باید سیاست و اهداف خود را مشخص کنید تا انتخاب‌های بهینه‌ای داشته باشید. آشنایی با Ubercart بخش‌های مختلف ماژول‌های Ubercart عبارتند از: هسته Ubercart: مانند هسته دروپال، باید این ماژول‌ها را نصب کرده فعال کنید. هسته Ubercart (اختیاری): فعال‌کردن این ماژول‌ها اختیاری است. یکی از مهم‌ترین آنها ماژول پرداخت است. اگر این ماژول را فعال نکنید نمی‌توانید از هیچ‌کدام از ماژول‌های پرداختی Ubercart استفاده کنید. همچنین ماژول‌های مالیات‌ها و گزارشات مالیاتی برای پروسه مالیات فروش ضروری هستند.

 • نصب و فعال‌کردن Ubercart

  طبق روال همیشه باید ابتدا Ubercart را دانلود و فعال کنید. فایلی که دانلود می‌کنید شامل چند ماژول است که ابتدا پنج بخش در لیست ماژول‌های شما ایجاد کرده سپس نصب می‌شوند. Ubercart و دروپال7 Ubercart2 نسخه کنونی این بسته ماژول است. این نسخه برای دروپال6 آماده شده است. به همین خاطر هیچ لینکی مربوط به دروپال7 در این بخش وجود ندارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می‌توانید به سایت ubercart.org یا سایت نگارنده مراجعه کنید. جدول 1-16 ماژول‌هایی که باید فعال شوند را به نمایش درمی‌آورد: از Ubercart در محیط مخصوص خود استفاده کنید ماژول Ubercart بزرگ است ولی پیچیده نیست.

 • استفاده از مجتمع‌سازی دروپال

  ماژول Ubercart به خوبی در دروپال مجتمع شده است. شما کلیدهای آشنایی را خواهید دید که به شما کمک می‌کنند به گره‌ها عکس اضافه کنید(چه گره‌های معمولی و چه گره‌های مربوط به محصولات). در صورت مشاهده چنین ابزارهایی باید از آنها استفاده کنید. بسیاری از کاربران وقت و پول فراوانی صرف می‌کنند تا سایت دروپالی خود را شخصی کنند در حالی که با استفاده از آیکون‌های ساده برای گره‌ها و موارد امور دارایی می توان تغییرات بیشتری با هزینه کمتر در سایت ایجاد کرد.

 • امور مالی

  برای اینکه بتوانید فروشگاه Ubercart ی خود را تست کنید، باید بتوانید عملیات فروش را بدون شارژ واقعی یک کارت اعتباری به اتمام برسانید. برای انجام این کار می‌توانید برنامه Test Gateway را راه‌اندازی کرده از یک کارت اعتباری بدون نیاز به شارژکردن در تست استفاده کنید. همین‌طور می‌توانید COD را فعال کرده پرداخت‌ها را چک کنید. این عملیات اتوماتیک نیست بنابراین شما می‌توانید شرایط دریافت چک یا ارسال محموله برای COD را شبیه‌سازی کنید. اگر در نهایت چک‌ها را پذیرفته سفارشات COD را مدیریت خواهید کرد، این یک عملیات تستی مفید است. اگرتنها کارت‌های اعتباری را می‌پذیرید از Test Gateway استفاده کنید.

 • فعال‌کردن COD و پرداخت‌های چکی‌

  روی گزینه Payment Methods کلیک کرده یا به بخش admin/store/settings/payment/edit/methods مراجعه کنید تا طبق شکل 5-16 عملیات راه‌اندازی ادامه پیدا کند. شکل 5-16 اگر می‌خواهید از COD و ابزار پرداخت‌های چکی استفاده کنید باید ماژول Payment Methods Pack در Ubercart-Payment را فعال کنید. طبق شکل 5-16 می‌توانید آنها را در بخش Payment Methods فعال کنید. همان‌طور که در قسمت پایین شکل 5-16 مشخص است شما باید اطلاعات اضافی برای پرداخت‌های چکی، COD، کارت‌های اعتباری و سایر متدهای پرداخت آماده کنید. سپس پیکربندی متدهای پرداختی را ذخیره کنید.

 • فعال‌کردن بخش کارت‌های اعتباری و Test Gateway

  اگر می‌خواهید سیستم را با کارت‌های اعتباری تست کنید باید ابزارهای Credit Card و Test Gatewayرا در Ubercart-Payment فعال کنید. بدین‌ترتیب می‌توانید کارت اعتباری را به متدهای پرداخت سایت اضافه کنید. البته باید Test Gateway را به عنوان گیت‌وی مخصوص پردازش این قسمت انتخاب کنید. وقتی شروع به استفاده از سایت می‌کنید باید از گیت‌وی‌های دیگر برای شارژ و تایید کارت‌های اعتباری استفاده کنید. تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که گیت‌وی مناسب را در ماژول‌های Ubercart خود فعال کرده و در این فسمت، در بخش Default Gateway آن را انتخاب کنید. همچنین باید به کدنویسی پردازش کارت اعتباری بپردازید.

 • کار با سایر گیت‌وی‌ها

  به طورمعمول سایر گیت‌وی‌ها در Ubercart-Payment نصب می‌شوند. اگر از خدمات آنلاین برای پردازش عملیات فروش از طریق کارت اعتباری استفاده می‌کنید، می‌توانید این ابزارها را در آنجا بیابید(دو مورد رایج و پرطرفدار، PayPal و Google Checkout است). در حالت عادی شما باید با استفاده از ابزار راه‌اندازی گیت‌وی، یک اکانت راه‌اندازی کنید و کلیدی دریافت کنید که به کمک آن بتوانید به ارسال اطلاعات معاملات بپردازید. بدین‌ترتیب گیت‌وی مسیر سایت شما را شناسایی خواهد کرد. این اطلاعات در کنار هم گیت‌وی را از قانونی‌بودن اطلاعات معاملات ارسال‌شده مطلع می‌کنند.

 • دریافت پول

  پس از اینکه یک مشتری تسویه حساب کرد، عملیات فروش تمام شده است. البته تفاوت‌های کوچکی وجود دارد که به نحوه پرداخت پول، جنس فروخته‌شده و نحوه انتقال آن بستگی دارد(به عنوان مثال در روش کارت اعتباری همه چیز اتوماتیک است). اینجا ما روند کلی را بررسی می‌کنیم: کاری که مشتری انجام می‌دهد مشتری صفحه‌ای شامل سفارشات، اطلاعات مالیاتی و انتقال کالا تحویل می‌گیرد(مانند هر سیستم تجارت الکترونیک دیگر). در قسمت پایین صفحه طبق شکل 6-16 کاربر نحوه پرداخت را انتخاب می‌کند. اگر مشتری بخواهد از طریق کارت اعتباری پول را پرداخت کند، اطلاعات لازم را باید در این قسمت وارد کند.

 • متد تجارت کوچک در فروش وبی

  با رشد و توسعه دنیای تجارت الکترونیک، نقش تجارت‌های محدود و کوچک نیز تغییر کرده است. هرچند وب در معنای عام و تجارت الکترونیک در معنای خاص، در ابتدا با همین تجارت‌های کوچک متولد شدند، در حال حاضر کارخانه‌های بزرگ بازیگر اصلی این صحنه به شمار می‌آیند. چون این بازیگران اصلی با جذب سرمایه و فراهم‌کردن زیرساخت‌ها تجارت الکترونیک را پایه‌گذاری کردند؛ هرچند این روند سرعت بالایی نداشت. البته بخشی از این تاخیر در توسعه فراگیر تجارت الکترونیک خاصیت ناپایدار این‌گونه بازارهاست.

 • استفاده از طبقه‌بندی‌ها و کلاس‌های محصولات

  این بخش‌ها در عین ارتباط ضمنی با هم مفاهیم متفاوتی در Ubercart ارائه می‌دهند. طبقه‌بندی‌ها مداخل طبقه‌بندی ساده دروپالی هستند که با نصب Ubercart به طور اتوماتیک ایجاد می‌شوند. شما به راحتی می‌توانید اصطلاحات جدید به این سیستم طبقه‌بندی سیستم اضافه کنید(به بخش admin/content/taxonomy/list مراجعه کرده روی گزینه افزودن اصطلاحات به لیست اصطلاحات طبقه‌بندی کلیک کنید). شما می‌توانید برای ایجاد این لیست از سلسله مراتب استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید اصطلاحی چون خرید انتخاب کنید و اصطلاحی چون لباس را زیرمجموعه آن قرار دهید.

 • ایجاد محصولات

  شکل 12-16 به شما نحوه ایجاد یک محصول را نشان می‌دهد. پس از ایجاد کلاس محصولات نام و توضیحات آن طبق شکل 12-16 در لیست گونه‌های محتوای دردسترس سیستم جای می‌گیرد. (به کلاس‌های فروشگاهی و Support در پایین صفحه توجه کنید.) وقتی محصولی را ایجاد می‌کنید به یاد داشته باشید که کاتالوگ مخصوص آن را نیزانتخاب کنید تا در لیست محصولات آن کاتالوگ قرار گیرد.

 • استفاده از انتخاب‌ها و attributeها

  علاوه بر محصولات و طبقه‌ها Ubercart از انتخاب‌ها و attributeها پشتیبانی می‌کند. یک attribute ویژگی یک محصول است؛ مانند رنگ. یک انتخاب یک ارزش مخصوص یک attribute است. بنابراین attribute رنگ ممکن است شامل انتخاب‌هایی چون سبز، آبی و زرد باشد. انتخاب‌ها ممکن است قیمت‌های صعودی داشته باشند. در بسیاری از موارد رنگ‌های مختلف یک محصول قیمت‌های متفاوت ندارند. البته Ubercart نیز در این مورد به شما کمک می‌کند. شکل 12-16 هرچند attributeها به محصولات اشاره دارند شما می‌توانید مشخص کنید چه انتخاب‌هایی خاصی برای attributeهای هرمحصول در دسترس باشند.

 • کار با قسمت فروش‌ اجناس قابل‌دانلود

  می‌توان گفت فروش‌ اجناس قابل‌دانلود ساده‌ترین راه فروش اجناس است. دراین مورد نیازی به حمل‌ونقل وجود ندارد و هیچ نگرانی در مورد امور دارایی وجود ندارد(تنها پهنای باند مهم است). کافیست اولین مرحله از گام‌های موردنیاز را یک‌بار انجام دهید تا در دروپال ذخیره شود. در ابتدا به بخش Administer، مدیریت فروشگاه مراجعه کرده در قسمت پایین صفحه (شکل 3-16) می‌توانید به کمک یک شاخص، شرایط دانلودهای فایل را مشاهده کنید. اگر نتوانید این شاخص را ببینید به این دلیل است که بخش دانلود فایل غیرفعال است. برای فعال‌کردن این ماژول باید به Ubercart مراجعه کنید.

 • خودتان امتحان کنید/راه‌اندازی یک محصول قابل‌دانلود

  خودتان امتحان کنید راه‌اندازی یک محصول قابل‌دانلود 1. فایل قابل‌دانلود را ایجاد کنید. برای آپلودکردن به بخش Administer، مدیریت فروشگاه، محصولات، مشاهده فایل‌های دانلودی (admin/store/products/files) مراجعه کنید. روی کلید Upload File کلیک کنید تا صفحه‌ای مشابه شکل 19-16 باز شود. فایل را انتخاب کرده آپلود کنید. شکل 19-16 2. حالا محصولی که به فایل ضمیمه می‌شود را ایجاد کنید. البته باید در کنار محصول ذکر کنید که نیازی به حمل‌ونقل ندارد. چک‌باکس مربوط به آن نیز در قسمت پایین بخش قیمت‌ها در بخش اطلاعات محصول قرار دارد. به خاطر داشته باشید که تغییرات اعمالی را ذخیره کنید. 3.

 • کار با فروش رزروها

  به هنگام فروش رزروها، باید برای فروش محدودیت قایل شوید. سالن تئاتر، استادیوم، پارک یا کلاس؛ همه و همه فضای محدودی دارند. شما می‌توانید از ویژگی ردیابی stock ماژول Ubercart برای برخورد با این مساله استفاده کنید. دروپال با کنترل اوضاع در صورت نیاز به شما هشدار می‌دهد تا به امور دارایی سیستم رسیدگی کنید. البته مواردی وجود دارد که باید دخالت مستقیم داشته باشید. اولا بدون رسیدگی دقیق به امور دارایی سیستم خود نمی‌توانید شرایط کلی این قسمت را ارزیابی کنید.

 • خودتان امتحان کنید/راه‌اندازی بخش رزرو

  خودتان امتحان کنید راه‌اندازی بخش رزرو 1. بخشی که باید در بخش امور دارایی سیستم شما به عنوان محصول اصلی (پرواز،‌ مراسم، کنسرت و...) ثبت شود را ایجاد کنید. سپس وارد این بخش شده طبق شکل 22-16 روی گزینه Edit و سپس گزینه Stock کلیک کنید. سطح حداکثری قابل‌فروش را مشخص کنید تا سیستم با اتمام ظرفیت به شما هشدار دهد. به یاد داشته باشید این بخش را با کلیک‌کردن روی چک‌باکس مربوطه فعال (Active) کنید. شکل 22-16 2. شما باید پروسه پذیرش افراد را مدیریت کنید. برای هرقسمت از فروش در این بخش دو ایمیل اتوماتیک درنظر گرفته شده است.

 • کار با قسمت فروش فیزیکی

  شما برای نقل و انتقال اجناس باید مکانیزمی تعریف کنید تا بتوانید به فروش اجناس فیزیکی بپردازید. این پروسه دو بخش دارد. به بخش Administer، مدیریت فروشگاه، پیکربندی، تنظیمات قیمت نقل و انتقال (admin/store/settings/quotes/edit) که در شکل 24-16 مشخص شده مراجعه کنید. معمولا می‌توان از تنظیمات پیش‌فرض این قسمت استفاده کرد اما ممکن است شما بخواهید پیام‌های آن را شخصی کنید. شکل 24-16 حالا در قسمت بالا سمت راست صفحه روی گزینه Quote Methods کلیک کنید تا صفحه شیوه‌های مختلف نقل و انتقال کالا باز شود. البته این شیوه‌ها همان‌هایی هستند که شما در سیستم نصب کرده‌اید.

 • خودتان امتحان کنید/راه‌اندازی بخش نقل و انتقال محصول

  خودتان امتحان کنید راه‌اندازی بخش نقل و انتقال محصول از گزینه Create Content برای ایجاد محصول موردنظر استفاده کنید. دراین نمونه،‌ محصول موردنظر متعلق به کلاس محصولات فروشگاهی است اما شما می‌توانید از نمونه‌های دیگر نیز استفاده کنید. اطلاعات پایه‌ای چون نام، توضیحات و طبقه‌بندی کاتالوگ را وارد کنید. این قسمت هیچ تفاوتی با قسمت محصولات غیرقابل نقل و انتقال ندارد. اطلاعات SKU و ابعاد محصول را وارد کنید. در صفحه پایین‌تر رفته تصویر و قیمت محصول را بیفزایید. این قسمت هم تفاوتی با قسمت‌های قبلی ندارد.

 • خودتان امتحان کنید/تکمیل پروسه فروش یک محصول قابل نقل و انتقال

  خودتان امتحان کنید تکمیل پروسه فروش یک محصول قابل نقل و انتقال برای ادامه کار باید با دو مفهوم پایه‌ای به خوبی آشنا باشید: بسته: بسته‌ای که شامل یک یا چند محصول شماست. محموله: یک یا چند بسته که پس از نقل و انتقال تحویل مشتری می‌شود. در مورد خدمات قابل ردیابی چون FedEx یا برخی محصولات USPS هرمحموله دارای یک شماره ردیابی است. در بسیاری از موارد این تفاوت‌ها اهمیت چندانی ندارند. مثلا اگر یک مشتری یک محصول سفارش دهد، یک بسته یا یک محوله به او تحویل داده می‌شود. اما در مورد سفارش‌های سنگین‌تر Ubercart پروسه‌ای دیگر در اختیار شما قرار می‌دهد تا محصولات را به صورت بسته و محصوله ارسال کنید.

 • کار با قسمت فروش عضویت

  آخرین محصولی که می‌توانید در این بخش بفروشید، حق عضویت است. برای این کار باید از ویژگی نقش‌های دروپال استفاده کرد. البته باید بازه زمانی مدت عضویت هرفرد نیز مشخص شود. البته تمام پروسه این قسمت اتوماتیک است و بهترین انتخاب برای شرکت‌های غیرسودمحور برای عضوگیری است. البته در طول چندسال اخیر نمونه‌های ناموفق فراوانی در مورد جمع‌آوری اعانه‌های کوچک یا کمک‌های نقدی اندک به وجود آمده است که بهترین مثال در اثنای انتخابات ریاست جمهوری سال 2008 آمریکا اتفاق افتاد. البته از این بخش می‌توان برای جلب حمایت کاربران برای یک پروژه، هدف ارزشی یا غیرسودمحور با کمک PayPal استفاده کرد.

 • استفاده از Product Kit

  اگر ویژگی Product Kit را در Ubercart نصب و فعال کرده باشید، می‌توانید از یک مورد، دو یا چند محصول بسازید. ابتدا از گزینه Create Content برای ایجاد یک Product Kit جدید استفاده کنید. سپس طبق شکل 32-16یک نام و اطلاعات کاتالوگ بدان بیفزایید. شکل 32-16 سپس باید طبق شکل 33-16 محصولات موردنظر برای kit را انتخاب کنید. شکل 33-16 تغییرات را ذخیره کرده ادامه دهید. صفحه بعدی اطلاعاتی در مورد مقدار اجناس از شما می‌ خواهد. حالا product kit شما به کاتالوگ اضافه شده و کابران می‌توانند آن را خریداری کنند.

 • خلاصه و سوال و جواب

  خلاصه این روزها تجارت الکترونیک به هسته اصلی فعالیت‌های اقتصادی جهان تبدیل شده است. به عنوان نمونه Ubercart از ویژگی‌های دروپال استفاده کرده با مجموعه‌ای از ماژول‌های کاربردی بخش اعظمی از امور فروش اینترنتی اجناس را انجام می‌دهد. سوال و جواب سوال: بزرگ‌ترین مانع بر سر راه توسعه تجارت الکترونیک چیست؟ جواب: مهم نیست سازمان بزرگ باشد یا کوچک، سودمحور باشد یا غیرسودمحور، چالش اصلی اکراه افراد از آزمودن تجربه‌ای نوین است. به عنوان مثال شرکتی غیرسودمحور که اعطای حق عضویت یک‌ساله خود را به دروپال سپرده ممکن است با دلخوری و برخورد منفی کاربران خود مواجه شود.

 • ساعت هفدهم/ایجاد اولین سایت آنلاین شما

  آنچه در این بخش خواهید آموخت: مرور بخش پیکربندی و اجرایی سیستم شما حفاظت از سیستم در برابر مزاحمان اینترنتی استفاده از Terms of Service و سایر ماژول‌های قانونی گردش در ماژول‌های تبلیغاتی دروپالمقدمه حالا باید به ایجاد سایت دروپالی خود بپردازید. در این بخش به مسائل پایه‌ای چون انتخاب قالب برای سایت، کارکردن با پانل‌ها و صفحات، استفاده از منوها و مسائل کلی دیگر می‌پردازیم. در این بخش شما اطلاعات کلی در مورد ایجاد و نگه‌داری سایت به دست می‌آورید: از کاربرد مدیریت terms of service (TOS) گرفته تا حفاظت از سایت.

 • مرور بخش پیکربندی و اجرایی سایت شما

  حالا باید با مساله ایجاد یک سایت دروپالی واقع‌گرایانه‌تر برخورد کنیم. به مسائل و مشکلاتی فکر کنید که تا این بخش با آن مواجه شده‌اید و راه‌حل‌های ممکن را مرور کنید. البته بسیاری از مشکلات برای کسانی ایجاد می‌شود که از هوستینگ‌های اشتراکی استفاده می‌کنند که می‌توان همه را رفع کرد(مثل محدودیت نصب ابزار روی سایت). سپس به بخش‌های پایه‌ای نقش‌ها و مجوزهای سایت بازگردید و تصمیم نهایی خود را در مورد این قسمت‌ها اتخاذ کنید. همچنین به گونه‌های محتوای موردنیاز در سایت دروپالی خود بیاندیشید. در صورت امکان ایجاد سایت دروپالی خود را از یک طرح اولیه آماده آغاز کنید.

 • حفاظت از سیستم در برابر مزاحمان اینترنتی

  حتما در سایت خود با مهمانان ناخوانده‌ای مواجه خواهید شد که ممکن است مشکلاتی برای شما به وجود آورند؛ مگر اینکه از یک فایروال یک شبکه خصوصی استفاده کنید. اگر قسمت log را مرور کنید با مواردی مواجه می‌شوید که افراد سعی داشتند با استفاده از bots وارد سایت شما شوند. این موارد معمولا در لیست کاربرها ذکر می‌شود. همچنین مواردی که یک کاربر مدتی (یک ماه یا یک‌سال) قبل در سایت عضو شده و هرگز بازنگشته است. شاید در نگاه اول این نکته کاملا طبیعی و معمولی به نظر برسد اما نیست.

 • نحوه کار reCaptcha و استقبال webmasterها از کاربرد آن

  همان‌طور که در قسمت پایین شکل 1-17 مشخص است این ابزار دو کلمه را به شکل کج و نامنظم به نمایش درمی‌آورد. برای اثبات اینکه انسان هستید نه یک bot باید متن را خوانده تایپ کنید. اگر در خواندن متن هم مشکل داشتید می‌توانید از سیستم بخواهید متنی دیگر به شما ارائه دهد(معمولا در reCaptcha می‌توانید از شنیدن فایل صوتی و تایپ آن نیز استفاده کنید). این ابزار یکی از خدمات وبی است و کلمات از طریق سرور به صفحه ارسال می‌شوند. البته از نگاه reCaptcha تنها لغت اول برای تست است و لغت دوم تنها نتیجه اسکن یک تصویر است و نرم‌افزار تشخیص نوری کاراکتر (OCR) مثل اسکن متون قدیمی کامل و بی‌نقص نیست.

 • افزودن بخش تعامل‌های قانونی

  ماژول‌های فراوانی وجود دارند که به شما در مدیریت گزینه‌های قانونی کمک می‌کنند. Terms of Use این ماژول (project/terms_of_use) به شما کمک می‌کند رابطه مناسبی بین این بخش با بخش terms of service در فرم ثبت اکانت ایجاد کنید. اگر کاربر روی چک‌باکس "من این نوشته‌ها را می‌پذیرم و تایید می‌کنم" یا همان I Agree کلیک نکند، نمی‌تواند اکانت خود را ثبت کرده عضو سایت شود. در صورت نیاز می‌توانید این ماژول را طوری طراحی کنید که برای هردو بخش terms of use و terms of service کار کند. Legal این ماژول (project/legal) کارکرد مشابهی دارد.

 • استفاده از terms of service و سایر ماژول‌های قانونی

  ممکن است با سایتی بزرگ‌ترو پیچیده‌تر از تجربیات قبلی خود مواجه شوید. در این حالت باید به دو بخش از مسائل قانونی توجه کنید. آماده‌کردن اخطارهای قانونی بسته به نوع سایت، باید برخی اخطارهای قانونی برای هرسایت در نظر گرفت: اخطار در مورد حق مولف: در ابتدا باید از مطالب و محتوای سایت خود در برابر استفاده غیرقانونی محافظت کنید. شما باید یک اخطار کپی‌رایت در هرصفحه سایت قرار دهید تا کاربران بدون کسب مجوز محتوای سایت شما را کپی نکنند. البته مسائلی از این دست امروزه پیچیده‌تر شده است.

 • گردش بین ماژول‌های تبلیغاتی دروپال

  برای بسیاری از وب‌سایت‌ها، تبلیغات شاهراه کسب درآمد است. درواقع مثل رسانه‌های نوشتاری، تبلیغات آنلاین هم پشتیبان اصلی یک سایت به شمار می‌آید. با گسترش دنیای وب این مسئله اهمیت بیشتری پیدا کرده است. شرایط در وب به‌صرفه‌تر است(هزینه پایین تبلیغات و جامعه عظیم مخاطبان) و تنها سایت‌هایی که از خدمات تبلیغات بسیار اتوماتیک استفاده می‌کنند، موفق می‌شوند. البته دروپال امکانات گرافیکی برای برنامه‌هایی چون AdSense شرکت گوگل و سایر برنامه‌ها درنظر گرفته است. علاوه بر این شبکه‌ها یک دنیای تبلیغات دیگر به موازات آنها در وب رشد کرده است؛ شامل تبلیغات متفاوت از تی‌شرت گرفته تا گسترش وب‌سایت.

 • تبلیغات با استفاده از خدمات تبلیغاتی

  این برنامه‌ها همگی ساختار کارکرد یکسانی دارند. شما در ابتدا یک اکانت به نام شرکت ایجاد کرده شناسه مخصوص دریافت می‌کنید. صفحات سیستم به گونه‌ای پیکربندی شده‌اند که بتوانند محتوای تبلیغاتی پویای مدرن را به نمایش درآورند. در واقع این طرح‌های گرافیکی تبلیغاتی درکنار شناسه سایت شما قرار می‌گیرند. بازپرداخت مالی شرکت‌های صاحب تبلیغات نیز برپایه تعداد کلیک کاربران برروی این طرح‌های تبلیغاتی صورت می‌گیرد. البته نباید AdSense گوگل را با AdWords گوگل(برنامه‌ای که با دریافت پول، طرح‌های گرافیکی تبلیغاتی را در سایت‌های مختلف قرار می‌دهد) اشتباه بگیرید.

 • ماژول AdSense گوگل

  AdSense و تبلیغات تولیدی در واقع AdSense روندی را پی می‌گیرد که شما به صورت دستی یک طرح تبلیغاتی ایجاد کرده روی یک صفحه کپی می‌کنید. اما حالا که کاربران بسیاری با استفاده از ابزارهایی چون دروپال این کار را انجام می‌دهند، پروسه دستی دیگر منسوخ شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحه project/adsense مراجعه کنید. این ماژول (project/adsense) مسئولیت اجرای AdSense گوگل در سایت شما را برعهده دارد. شما می‌توانید از آن در کنار نقش‌های دروپالی استفاده کنید تا برخی تبلیغات سایت تنها برای برخی نقش‌های خاص سایت نمایش داده شوند.

 • ماژول آمازون

  این ماژول (project/amazon) مسئولیت اجرای APIهای تجارت الکترونیک سایت آمازون را برعهده دارد. البته نحوه کار، با AdSense شرکت گوگل متفاوت است چون در اینجا پول از راه اجرای تبلیغات کسب نمی‌شود. بلکه وقتی کاربری روی لینک تبلیغاتی نمایش‌داده‌شده در سایت شما کلیک می‌کند، بخشی از پول دریافتی توسط آمازون به صورت اعتبار به اکانت شما افزوده می‌شود. بنابراین گردش مالی براساس فروش ارزیابی می‌شود نه تبلیغات.

 • تبلیغات با طرح‌های تبلیغاتی شخصی

  شما می‌توانید به جای آنکه با شرکتی خدماتی همکاری کرده تبلیغات آنها را در سایت خود به نمایش درآورید می‌توانید تبلیغات شخصی خود را در سایت جای دهید. البته ماژول‌های این بخش گزارش‌های آماری مخصوصی ارائه می‌دهند.

 • ماژول تبلیغات

  این ماژول قدرتمند و محبوب را می‌توانید در آدرس project/ad بیابید. برای شروع کار در این قسمت، این ماژول انتخاب بسیار مناسبی است. چون این ماژول ویژگی‌های گزارشی گسترده‌ای در اختیار دارد و به شما اطلاعات کاملی از روند قرارگیری تبلیغات روی سایت و میزان استقبال کاربران می‌دهد.

 • خلاصه و سوال و جواب

  خلاصه برای شروع کار با یک سایت واقعا آنلاین اطلاعاتی لازم دارید که در این بخش در اختیار شما قرار گرفت. مسئله مهم بعدی محافظت از سایت دربرابر اسپمرها و botها با استفاده از کپچاست. همچنین در این بخش با نحوه جستجو و استفاده از ماژول‌های جدید آشنا شدید و دریافتید چگونه می‌توان از راه تبلیغات گردش مالی سایت را تقویت کرده از پیام‌های هشدار قانونی در سایت استفاده کرد. سوال و جواب سوال: بهترین راه برای تهیه پیام‌های هشدار قانونی مناسب برای یک سایت چیست؟ جواب: می‌توانید به سایت‌های مشابه در وب مراجعه کنید.

 • ساعت هجدهم/انتخاب یک قالب

  آنچه در این بخش خواهید آموخت: ارزیابی قالب‌های دروپالی نحوه یافتن قالب‌های جدید قیمت قالب‌ها نصب و پیکربندی قالب‌هامقدمه قالب‌ها نما و حس هرسایت دروپالی به شمار می‌آیند. یکی از اصول پایه‌ای طراحی هر سیستم مدیریت محتوا مثل دروپال، جداکردن مراحل تهیه محتوا از مراحل ارائه آن به مخاطب است. دروپال مثل بخش ماژول‌ها، در بخش قالب‌ها نیز تنوع فراوانی ایجاد کرده و شرکت‌ها و افراد نیز قالب‌های مشارکتی خود را به این مجموعه افزوده‌اند. تمام این امکانات از کد بازمتن استفاده می‌کنند و قابل‌تغییر هستند.

 • قرارگرفتن در مسیر درست

  برای بسیاری از کاربران و سازمان‌ها بحث در مورد تغییر یک وب‌سایت به مثابه تغییر مسیر است. برای این تغییر مسیر نظرات و پیشنهادات مختلفی وجود دارد و گاهی برخی از آنها ارزش اجرایی ندارند. اینجا با هم لیستی از ویژگی‌های مهم یک وب‌سایت را مرور می‌کنیم.

 • نگاهی به قالب‌ها

  اینجا منتخبی از قالب‌ها و سایت‌های مختلف در برابر شماست. با نگاهی به این قالب‌ها می‌توانید گزینه‌های دلخواه خود را بیابید. تصاویر این بخش در این بخش برخی تصاویر با کیفیت بالا تهیه شده‌اند و به همین دلیل اندازه تصاویر و بخش‌های مختلف سایت در آنها کوچک‌تر از اندازه تصاویر سایر بخش‌ها به نظر می‌رسد. مهم نیست اگر نتوانستید متن درون تصاویر را بخوانید چون هدف اصلی ارزیابی lay out صفحه است. سه قالب برای Plattsburgh سبز این نام گروهی است که در منطقه Plattsburgh شهر نیویورک به فعالیت‌ در حوزه حفظ محیط زیست می‌پردازد.

 • نگاهی به سایر سایت‌ها و قالب‌ها

  با نگاهی به شکل 4-18 که سایت نگارنده کتاب در تابستان 2009 را نشان می‌دهد، با یکی دیگر از قالب‌های رایگان Acquia، یعنی Aquia Slate آشنا می‌شوید(www.topnotchthemes.com/theme/free-drupal-theme-acquia-slate). این قالب هم عرضی غیرقابل‌تغییر دارد و مشکل اصلی قالب‌های مایع را نشان می‌دهد. همان‌طور که مشاهده می‌کنید در صفحه اصلی سایت از تصویر بزرگی استفاده شده است. برای سایت‌های متن‌محور اوضاع به‌گونه‌ای است که با تغییر عرض صفحه، متن هم خود را با این تغییرات سازگار می‌کند. اما در مورد تصاویر چه کار باید کرد؟

 • ارزیابی انتخاب‌های قالب سایت شما

  هرچند امکان تعویض قالب سایت به دفعات وجود دارد و هیچ مشکلی از این بابت وجود ندارد، شما باید به برخی ویژگی‌های قالب‌ها توجه بیشتری داشته باشید. البته برخی قالب‌ها هردونسخه مایع و غیرقابل‌تغییر را یکجا ارائه می‌دهند. برای ارزیابی هرقالب باید از مطالب تستی سایت خود استفاده کنید. از متن استاندارد استفاده نکنید. به هرحال این شما هستید که باید توازن مناسب بین قالب و محتوای سایت ایجاد کنید. همچنین می‌توانید از گزینه‌های پیکربندی قالب‌ها استفاده کنید تا با درجه انعطاف هرکدام بیشتر آشنا شوید.

 • خرید قالب‌ها

  اگر نتوانستید قالب دلخواه خود را بیابید یا بسازید باید به فکر خرید قالب باشید. برای این کار باید از یک موتور جستجوگر استفاده کنید تا بتوانید به آخرین موارد موجود در بازار دسترسی داشته باشید. سه منبع اصلی برای چنین قالب‌هایی وجود دارد: قالب‌های رایگان مشارکتی در سایت دروپال: با مراجعه به آدرس drupal.org/project/Themes می‌توانید این قالب‌ها را بیابید که همه تحت لیسانس GPLقرار دارند. در برخی موارد طراح قالب، گزینه‌های شخصی‌سازی، توصیه درمورد add-onها و خدمات پولی نیز در کنار قالب قرار می‌دهد. مانند سایر نرم‌افزارها، قیمت شاخص مناسبی برای ارزیابی کیفیت کالاست.

 • نصب و سوییچ‌کردن قالب‌ها

  شما می‌توانید قالبی را مشخص کنید که باید تنها توسط مدیر سایت قابل‌استفاده باشد. در این صورت شما باید این قالب را از میان قالب‌های پایه‌ای دروپال انتخاب کنید: مثل Garlandیا Minnelli. اگر به مشکلی برخوردید پس از تعیین قالب موردنظر،‌ با ?q=admin وارد سایت شوید تا با استفاده از قالب قبلی بخش مدیریت، وارد تنظیمات مدیریتی سایت شوید. در آن قسمت می‌توانید نسخه حاضر را به یک نسخه سالم که قبلا تست کرده‌اید تغییر دهید. البته این کار باعث می‌شود شما با هربار ورود به قسمت مدیریت، با تغییر قالب سایت متوجه این نکته باشید.

 • تعیین یک قالب مدیریتی

  این پروسه در دونسخه دروپال (6و7) متفاوت است: دروپال6طبق شکل 7-18 به بخش Administer، پیکربندی سایت، قالب مدیریتی (admin/settings/admin) مراجعه کنید. منوی pop-up این قسمت به شما اجازه می‌دهد از میان قالب‌های نصب‌شده قالب دلخواه خود را انتخاب کنید. شما همچنین می‌توانید از یک چک‌باکس مخصوص در این قسمت استفاده کرده تصمیم بگیرید: قسمت ویرایش محتوا از قالب پیش‌فرض سایت استفاده کند یا قالب مخصوص قسمت مدیریت. شکل 7-18 دروپال7دردروپال7 قالب مدیریتی از طریق منوی pop-up در زیر لیست قالب‌ها تنظیم می‌شود. و چک‌باکس مربوط به بخش ویرایش محتوا در زیر این منوی pop-up قرار دارد.

 • سوئیچ‌کردن قالب‌ها

  پس از انتخاب قالب دلخواه یا دانلود آن، به یاد داشته باشید مثل مساله ماژول‌ها، آن را در پوشه اصلی قالب‌ها نصب نکنید و فایل‌های دانلودی و ضمایم آن را به .sites/all/themes منتقل کنید. بنابراین بخش .sites/all/folder سیستم شما حاوی قالب‌ها و ماژول‌های دانلودشده شما خواهد بود. سپس این قالب به لیست قالب‌های شما اضافه می‌‌شود(شکل 8-18). به جز کلید pop-up قالب مدیریتی در زیر لیست، این لیست درهردو نسخه دروپال یکسان است D6: admin/settings/admin یا D7: admin/appearance. پس از نصب قالب جدید باید روی چکباکس فعال‌سازی کلیک کنید. پس از فعال‌کردن قالب، باید روی لینک پیکربندی در سمت راست آن کلیک کنید.

 • خلاصه و سوال و جواب

  خلاصه انتخاب قالب مناسب نکته بسیار مهمی در طراحی یک سایت است. ممکن است در طول پروسه طراحی سایت بارها تصمیم بگیرید قالب سایت را تغییر دهید. به هرحال این پروسه – جستجو و یافتن قالب مناسب – ممکن است وقت زیادی ازشما و گروه شما بگیرد. به هرحال همیشه اولین انتخاب بهترین انتخاب نیست. سوال و جواب سوال: ما می‌خواهیم سایتی با نمای منحصربه‌فرد و متفاوت داشته باشیم. آیا برای این کار حتما باید نمونه‌ای از قالب‌های تبلیغاتی را خریداری کنیم و که تنها به یک کاربر یا شرکت فروخته می‌شوند؟ جواب: این آسان‌ترین و قانونی‌ترین راه برای شماست. اما راه‌های دیگری نیز وجود دارد.

 • ساعت نوزدهم/استفاده از بلوک‌ها

  آنچه در این بخش خواهید آموخت: درک مفاهیم پایه‌ای استفاده از بلوک‌ها ایجاد بلوک‌ها قراردادن بلوک‌ها در صفحات سایتمقدمه این بخش به معرفی بخش مهمی از دروپال می‌پردازد: بلوک‌ها. شکل 1-19 بخشی از صفحه اصلی سایت نگارنده را به نمایش درآورده که هیچ ویژگی‌ خاصی از سایت‌های دروپالی در آن مشاهده نمی‌شود. در واقع lay out صفحه را می‌توان با استفاده از انواع ابزارهای طراحی سایت شامل HTML با طراحی کلاسیک به وجود آورد. نکته مهم ویژگی‌های بلوک‌های این سایت دروپالی است که در نگاه اول به نظرعادی می‌رسد. شما در این بخش با نحوه ایجاد و استفاده از بلوک‌ها در سایت دروپالی خود آشنا خواهید شد.

 • معرفی بلوک‌ها

  در قسمت میانی صفحه پست‌های بلاگی سایت را مشاهده می‌کنید. اما در حاشیه سمت راست و چپ صفحه، بلوک‌های دروپالی قرار دارند. هرقالب دروپالی ممکن است منطقه‌ای خاص را به بلوک‌ها اختصاص دهد: چپ، راست، هدر(قسمت بالای صفحه)، قسمت پایین صفحه و بخش محتوای سایت. بسیاری از قالب‌ها بلوک‌های دیگری نیز به سایت اضافه می‌کنند. اگر قالب سایت را تغییر دهید باید کمی در ترتیب قرارگیری بلوک‌ها تجدیدنظر کنید اما در طراحی جدید نیز بلوک‌ها باید به خوبی وظیفه خود را انجام دهند. در شکل 1-19 می‌توانید پست‌های بلاگی را درمرکز بخش محتوای سایت مشاهده کنید. قسمت چپ و راست صفحه محل قرارگیری بلوک‌هاست.

 • ایجاد و استفاده از بلوک‌ها

  حالا که با مفاهیم پایه‌ای بلوک‌های دروپالی آشنا شدید باید از آنها استفاده کنید تا تجربه بیشتری کسب کنید. خودتان امتحان کنید افزودن یک بلوک ورود کاربر و Navigation بلوک‌های در دسترس شما به نوع سایت دروپالی شما بستگی دارد؛ به خصوص به نوع ماژول‌های مشارکتی سایت شما. 1. به بخش Administer، طراحی سایت، بلوک‌ها (D6: admin/build/block D7: admin/structure/block) طبق شکل 3-19 مراجعه کنید تا بخش مدیریتی بلوک‌ها را باز کنید. 2. اگر در صفحه پایین‌تر بروید می‌توانید اکثر بلوک‌ها را در قسمت بلوک‌های غیرفعال مشاهده کنید(شکل 4-19).

 • خلاصه و سوال و جواب

  خلاصه بلوک‌ها نما و احساس متفاوتی به سایت شما هدیه می‌کنند. با استفاده از بلوک‌ها می‌توان نظم و ترتیب بیشتری به محتوای سایت داد. البته برای این کار لازم است کاربرد مناسب قالب‌ها را نیز فراگرفته باشید. البته تعداد و محل قرارگیری بلوک‌ها در سایت به سلیقه شما و نیاز سایت بستگی دارد. البته می‌توان برای نقش‌های مختلف نحوه نمایش صفحات سایت را متنوع‌تر کرد. سوال و جواب سوال: در یک بلوک، HTML من کار نمی‌کند. آیا راه‌حل ساده‌ای برای آن وجود دارد؟ جواب: اطمینان حاصل کنید که از فرمت ورودی HTML کامل استفاده می‌‌کنید.

 • ساعت بیستم/نمایش پنل‌ها و صفحات

  آنچه در این بخش خواهید آموخت: چگونه می‌توان صفحات پنل ساخت استفاده از یک صفحه پنل برای ایجاد یک صفحه اصلی سایت افزودن محتوا به صفحات پنلمقدمه دروپال بخش بزرگی از مسئولیت نمایش محتوا و بخش‌های مختلف سایت را برعهده گرفته تمام کارها را به طور اتوماتیک انجام می‌دهد. آنچه برای اکثر کاربران دروپال مناسب و کافی است. اما این پایان ماجرا نیست. چون برخی کاربران قصد دارند با استفاده از HTML کلاسیک (طراحی دستی) این بخش را نیز تحت کنترل خود درآورند. به همین دلیل دروپال بخش پنل‌ها را به کاربران ارائه می‌دهد. در این بخش شما با نحوه استفاده از صفحات و پنل‌ها آشنا می‌شوید.

 • نگاهی به یک صفحه پنل

  کلمه صفحه در دروپال سه معنی دارد: تمام آنچه در سایت مشاهده می‌کنید در صفحات HTML قرار گرفته به نمایش درمی‌آید. یکی از دو گونه محتوای پیش‌فرض در دروپال صفحه است. این صفحه در واقع یک گره پایه‌ای دروپال است که به کاربر اجازه می‌دهد محتوای موردنظر را در آن کپی کرده یا مستقیما تایپ کند(شامل HTML کامل و فیلترشده). بنابراین شما می‌توانید کد HTML صفحه منبع را در گونه محتوای صفحه دروپال کپی کنید. (البته باید از فیلتر HTML کامل استفاده کنید.) با استفاده از پنل‌ها و نصب بسته Chaos Tool می‌توانید صفحاتی ایجاد و مدیریت کنید که حاوی یک یا چند گره باشند.

 • شروع کار با صفحات پنل

  گام اول مثل همیشه دانلودکردن، نصب‌کردن و فعال‌کردن ماژول – اینجا ماژول Panels در کنار بسته Chaos Tool – است. همچنین در جدول 1-20 می‌توانید تنظیمات سه ماژول Panels را مشاهده کنید. همچنین باید ماژول بسته Chaos Tool را طبق جدول 2-20 دانلود کنید. پس از نصب و فعال‌کردن این ماژول‌ها شما یک گام دیگر با ایجاد پنل‌ها فاصله دارید. چون هر صفحه پنلی یا ساختار پنلی شامل محتوایی است که شما مشخص می‌کنید، باید از ابتدا به فکر محتوای مناسب برای این ساختار باشید. اگر از یک سایت نوپای دروپالی استفاده می‌‌کنید اول مقالات و storyهای کافی برای صفحات پنلی مذکور گردآوری کنید.

 • ایجاد یک صفحه پنلی

  ایجاد یک صفحه پنلی ممکن است برای شما خیلی ساده و کاربردی باشد. پس از ایجاد و راه‌اندازی این صفحه، شما تنها با جابجایی محتوای موردنظر بین تکه‌های مختلف lay out صفحه می‌توانید آن را تغییر دهید. بسیاری از سایت‌ها از چنین صفحه‌ای در صفحه اصلی قالب‌بندی شده خود استفاده می‌‌کنند. همچنین می‌توان این صفحه را مثل صفحه اصلی یک روزنامه یا نشریه طراحی کرد تا برای مخاطبان نیز آشنا باشد.

 • نکات مثبت و منفی فرمت‌های منسجم

  به یاد داشته باشید تصمیم در این مورد به سایت شما بستگی دارد. استفاده از صفحه اصلی منسجم باعث می‌شود کاربران حرفه‌ای به راحتی قسمت‌های مختلف مثل مقالات و اخبار جدید را بیابند؛ مثل روزنامه‌ای که شما به راحتی می‌توانید بخش‌های مختلف آن، هواشناسی، اخبار ورزشی یا ستون‌های سرمقاله را بیابید. البته قبل از اینکه تصمیم بگیرید در صفحه اصلی سایت خود از فرمت‌بندی کامل استفاده کنید باید به این نکته توجه کنید که: چنین استراتژی برای سایتی که تعداد مشخصی از کاربران همیشه از آن بازدید می‌کنند مناسب است. یعنی با چندبار مراجعه می‌توان بخش‌های مختلف سایت را شناسایی کرد.

 • مدیریت صفحات پنلی

  برای این کار باید به بخش طراحی سایت، صفحات (admin/build/pages) مراجعه کنید. بدین‌ترتیب می‌توانید لیست صفحات را طبق شکل 4-20 مشاهده کنید. این لیست صفحات پنلی شماست. البته نمای این صفحات شبیه نمای viewهای سایت است. همان‌طور که در سایت تعدادی view داخلی وجود دارد و شما هم می‌توانید با ایجاد نمونه‌های جدید برتعداد آنها بیفزایید، تعدادی هم صفحه داخلی وجود دارد و شما می‌توانید تعدادی دیگر به آنها اضافه کنید. همچنین تغییر صفحات شبیه پروسه تغییر viewهاست. صفحات داخلی دروپال بخشی از هسته اصلی دروپال است و این صفحات در لیست با کد مشخص شده‌اند.

 • استفاده از صفحه پنلی

  ایجاد یک صفحه پنلی سه مرحله دارد: خودتان امتحان کنید ایجاد یک صفحه پنلی 1. به صفحه‌ای که در شکل 4-20 مشاهده کردید رفته یا از بالای صفحه گزینه Add Custom Page را انتخاب کنید یا گزینه Create a New Page در پایین صفحه را. سپس طبق شکل 5-20 نام و مسیر این صفحه جدید را مشخص کنید. البته تمام ویژگی‌های صفحه به جز نام داخلی (ماشینی) آن را می‌توانید بعدا تغییر دهید. در پایین صفحه تنظیمات اختیاری قرار دارد که در شکل 5-20 نمی‌توانید آنها را مشاهده کنید. می‌توانید آنها را دست‌نخورده رها کرده به راه خود ادامه دهید.

 • ویرایش تنظیمات یک صفحه پنلی

  در بخش قبلی با نحوه ایجاد چنین صفحه‌ای آشنا شدید. همان‌طور که در شکل 4-20 مشخص است می‌توانید با کلیک‌کردن روی گزینه Edit در سمت راست صفحه قبلی به ویرایش تمام این قسمت ها بپردازید. تنظیمات پایه‌ایطبق شکل 8-20 با کلیک‌کردن روی گزینه Edit وارد صفحه خلاصه می‌شوید. تنظیمات پایه‌ای این بخش را قبلا در شکل 5-20 مشاهده کرده‌اید. شکل 8-20 تنظیمات دسترسیروی گزینه Access کلیک کنید تا تنظیمات مشابه شکل 9-20 را مشاهده کنید. این تنظیمات همان تنظیمات دسترسی است که در سایر قسمت‌های دروپال نیز وجود دارد. شاید نمای صفحه کمی متفاوت باشد اما کارکرد آن همان است.

 • قوانین انتخابی

  همان‌طور که قبلا گفته شد، یک صفحه می‌تواند حاوی چند متغیر باشد. قوانین انتخابی به کار گرفته می‌شوند تا متغیرهای آماده نمایش انتخاب شوند. البته نحوه کار مانند قسمت تنظیمات دسترسی است: شما می‌توانید یکی از گزینه‌های کد PHP، کاربر:نقش، کاربر:مجوز و کاربر: زبان را انتخاب کنید. علاوه بر تعیین ارزش هرفاکتور، شما می‌توانید مشخص کنید همه آنها باید اجرا شوند یا فقط یکی. دروپال در زمان اجزا با دریافت اولین پیام متغیر موردنظر را به نمایش درمی‌آورد.

 • Layout

  شما می‌توانید طبق شکل 6-20 layout پنل خود را تغییر دهید. دروپال تغییرات محتوا را مدیریت می‌کند و نیازی به نگرانی در مورد از دست‌دادن اطلاعات نیست. به عنوان مثال اگر layout دوستونه‌ای در اختیار دارید می‌توانید طبق شکل 15-20 آن را تغییر دهید. پس از کلیک روی گزینه Continue از شما پرسیده می‌شود چگونه قصد دارید محتوا را مدیریت کنید(شکل 16-20). تنظیمات درهرصورت یکسان است و با تغیییر اندازه صفحه تغییر می‌کند.

 • محتوا

  قسمت مهم طراحی پنل مرحله افزودن محتوا بدان است. وقتی یک صفحه و پنل جدید ایجاد می‌کنید، قسمت محتوا در ابتدا خالیست(شکل 7-12). این همان Layout دوستونه است. چهاربخش در layout می‌توانند محتوا را درخود جای دهند: بالا چپ راست پایین شکل 15-20 شکل 16-20 هیچ‌کدام از این چهاربخش قسمت زیرین ندارند تا شما بتوانید به اندازه دلخواه محتوا بدان افزوده اندازه آن را بی هیچ محدودیتی تغییر دهید. در قسمت بالا سمت چپ هربخش کنترلی وجود دارد که به کمک یک منو طبق شکل 17-20 به شما اجازه می‌دهد اندازه آن بخش را تعیین کنید. شما می‌توانید سبک هربخش را تعیین کنید.

 • خلاصه و سوال و جواب

  خلاصه صفحات پنل به شما اجازه می‌دهند از طراحی کلاسیک layout صفحه استفاده کنید. با استفاده از ساختار تیزری دروپال می‌توانید تنوع بیشتری در صفحه اصلی سایت خود ایجاد کنید و با اعمال تغییرات و جابجایی‌های متوالی، به تناسب و توازن دلخواه خود برسید. با افزودن تکه‌های حاوی داده‌های به‌روز (به عنوان مثال آخرین نظرات کاربران) صفحه پنل شما و layout آن به طور اتوماتیک به‌روز می‌شود. سوال و جواب سوال: من منابع سه نسخه Panelرا به دست آورده‌ام. به نظر می‌رسد دو نسخه اول دیگر پشتیبانی نمی‌شوند و هیچ اشاره‌ای به به‌روزرسانی آنها نمی‌‌شود. چرا؟ جواب: این بخش از دروپال با سرعت فراوانی رشد کرده است.

 • ساعت بیست و یکم

  آنچه در این بخش خواهید آموخت: ایجاد منوها و افزودن محتوا به آنها ایجاد محتوا و افزودن آن به منوها ایجاد منوهای Custom و استفاده از آنها در بلوک‌هامقدمه یکی از اولین ملزومات هرسایت منوهای آن است. چون باید تمام اطلاعات سایت طبقه‌بندی شده در ساختار مناسبی قرا گیرد. باید منوها را با دقت طراحی کرده مطالب و محتوای سایت را نظام‌مند کرد؛ محتوایی که در پایگاه داده دروپال بی هیچ نظمی ذخیره می‌شود. حالا دیگر نظرات جدیدی در مورد منوهای کلاسیک و نوار منو مطرح شده و این زمینه از طراحی سایت نیز رشد روزافزونی داشته است. در گذشته منو تنها ابزار کنترل یک ابزار وبی بود. منوهایی که با کمک HTML نوشته می‌شوند.

 • نگاهی به منوهای دروپال

  بهترین راه برای آشنایی با منوهای دروپال مشاهده چند نمونه است. اینجا ما چند نمونه در اختیار شما قرار می‌دهیم که تمام آنها را می‌توانید شخصی کنید. شکل 1-21 دو بخش یک منوی دروپالی را به نمایش درآورده است. در سمت چپ می‌توانید لینک‌های اولیه منو(که می‌توانید نام آن را تغییر دهید) را مشاهده کنید. این یک منوی کلاسیک با دو مورد منویی است که هرکدام دارای یک زیرمجموعه هستند. شما می‌توانید ترتیب سلسله‌مراتبی آنها را کنترل کرده مشخص کنید زیرمجموعه‌ها به صورت پیش‌فرض، آشکار باشند یا پنهان. شکل 1-21 در قسمت بالا سمت راست لینک‌های اولیه منو قرار دارند.

 • خودتان امتحان کنید/استفاده از ترتیب سلسله‌مراتبی در منوهای ثانویه

  اگر می‌خواهید از روشی مثل شکل‌های 1-21 و 2-21 استفاده کنید باید این مراحل را طی کنید: 1. طبق شکل 4-21 به بخش Administer، طراحی سایت، منوها، تنظیمات (D6: admin/build/menu/settings; D7: admin/structure/menu/settings) مراجعه کنید. شکل 4-21 2. طبق شکل 4-21 لینک‌های اولیه را مرجع لینک‌های ثانویه قرار دهید. هرمنویی را می‌توان به صورت سلسله‌مراتبی مرتب کرده ساب‌منوهای مختلف در آن قرار داد. تنظیمات این قسمت هم پس از لینک‌های اولیه(منوی اصلی) در رده دوم قرار می‌گیرد.

 • ایجاد یک منو و استفاده از ترتیب سلسله‌مراتبی

  در دروپال ایجاد منو از اجزای قدیمی سیستم کار بسیار مشکلی است اما غیرممکن نیست. شما به راحتی می‌توانید یکی از موارد منو را غیرفعال کرده رنگ آن را خاکستری کنید. برای این کار دروپال دو روش برای ایجاد منو درنظر گرفته است: آغاز کار با محتوا: هروقت گرهی در سایت ایجاد کردید می‌توانید آن را در منوی سایت قرار دهید. چون کار را از محتوا آغاز کرده‌اید یک مورد فعال منویی خواهید داشت به شرطی که آن را به داده‌های منو اضافه کنید. اگر شما این کار را انجام ندهید، گرهی در اختیار خواهید داشت که هیچ منویی به آن لینک نمی‌دهد که البته کاری کاملا قانونی است.

 • آغاز کار با محتوا

  برای استفاده از روش اول باید این مراحل را طی کنید: خودتان امتحان کنید انتخاب یک منو برای محتوا مثالی برای ترتیب سلسله‌مراتبی منو با استفاده از این روش: 1. لینک‌های اولیه. 2. About Us. 3. چگونه شروع کردیم. 1. یک گره ایجاد کنید یا یکی از گره‌های موجود را ویرایش کنید. 2. در قسمت تنظیمات منو یک نام برای موردمنویی خود انتخاب کنید و منویی که باید این مورد را در خود جای دهد را مشخص کنید. شکل 5-21 به خوبی افزودن یک مورد About Us به منوی لینک‌های اولیه را به نمایش درآورده است. شکل 5-21 3.

 • آغاز کار با منو

  این قسمت به شما کمک می‌کند منوهای پیش‌فرض دروپال و منوهای جدید خود را مدیریت کنید. یکی از تفاوت‌های آشکار دروپال6و7 در این قسمت، تفاوت منوهای پیش‌فرض است. دروپال6در دروپال6 سه منوی پیش‌فرض وجود دارد: 1. Navigation: این منو شامل دستورهای پیش‌فرضی چون اکانت من، ایجاد محتوا، Administer و ورود به سایت است. 2. منوی اولیه: این منو در ابتدا خالیست و شما باید موارد منویی جدید به آن اضافه کنید. 3. منوی ثانویه: این منو هم در ابتدا خالیست و باید وارد منویی جدید بدان بیفزایید. همچنین شما می‌توانید موارد جدید به منوهای پیش‌فرض اضافه کنید و منوهای خود را بسازید.

 • خودتان امتحان کنید/افزودن موردمنویی Home (دروپال6)

  برای شروع باید مطمئن شوید ماژول Blog که از ماژول‌های هسته‌ای دروپال به شمار می‌آید فعال است. شکل 10-21 منوی navigation پایه‌ای برای کاربری که مجوز ایجاد، ویرایش و حذف بلاگ و story دارد را به نمایش درآورده است. این حالت پیش‌‌فرض است. در این قسمت طریقه تغییر منوی navigation را خواهید آموخت. چون ما می‌خواهیم مورد منویی Home بدان اضافه کنیم تا با یک کیلک روی آن، به صفحه اصلی سایت برگردیم: 1. طبق شکل 8-21 به بخش Administer، طراحی سایت، منوها (D6: admin/build) مراجعه کنید. شکل 10-21 2. روی منوی navigation کلیک کنید تا لیست لینک‌ها طبق شکل 11-21 باز شود. شکل 11-21 3.

 • خودتان امتحان کنید/افزودن موردمنویی Home (دروپال7)

  برای شروع باید مطمئن شوید ماژول Blog فعال است. شکل 14-21 منوی navigation پایه ای برای کاربری که مجوز ایجاد، ویرایش و حذف بلاگ و story دارد را به نمایش درآورده است. این حالت پیش‌فرض است. در این قسمت با نحوه تغییر منوی navigation و اضافه‌کردن موردمنویی Home بدان آشنا می‌شوید. طبق شکل 9-21 به بخش ساختار، منوها (D7: admin/structure/menu) مراجعه کنید. در درپال7 روی گزینه List Links در کنار منوی navigation کلیک کنید. بدین‌ترتیب لیست لینک‌ها مشابه شکل 15-21 باز می‌شود. این مرحله مثل مرحله همشماره در دروپال6 است. این مرحله مثل مرحله همشماره در دروپال6 است. شکل 14-21 شکل 15-21

 • ایجاد یک منوی Custom برای صفحات مخصوص

  شما می‌توانید با استفاده از بلوک‌های حاوی منوی مخصوص خلاقیت خود را اثبات کنید. یعنی به دروپال اجازه دهید به نگه‌داری لینک‌های ثانویه و اولیه (منوی اصلی) بپردازد و خود به منوهای خاص برسید. اما چگونه می‌توان در طول مدت استفاده از سایت، منوهای حاشیه‌ای به صفحات خاص اضافه کرد؟ (این پروسه در دروپال6و7 یکسان است.) در یک سایت بزرگ ممکن است هرزمینه صاحب یک بخش مستقل باشد. در کل برای یک ساختار مدیریت سازمانی بخش‌های مهم عبارتند از: منابع انسانی سیاست‌ها فرم‌ها اطلاعات محصولات (داخلی) اطلاعات محصولات (برای بازدید عموم)این یک ساختار سلسله‌مراتبی است.

 • خلاصه و سوال و جواب

  خلاصه پس از آشنایی کامل با مفاهیم پایه‌ای منوها می‌توانید این پروسه را تکرار کنید. کاربرد بلوک‌های منومحور سیستم navigation سایت شما را برای کاربران کاربردی‌تر می‌کند. سوال و جواب سوال: ما می‌خواهیم سایت خود را از نسخه 6 دروپال به نسخه هفتم منتقل کنیم. برای اینکه کاربران ما بتوانند با ساختار جدید منوهای سایت آشنا شده مشکلی به وجود نیاید، چه کارهایی باید انجام دهیم؟ جواب: این تنها در صورتی اتفاق می‌افتد که شما در سایت از منوی navigation استفاده کنید وگرنه در صورت استفاده از منوهای شخصی هیچ تغییر خاصی ایجاد نمی‌شود.

 • ساعت بیست و دوم/مدیریت سایت

  آنچه در این بخش خواهید آموخت: استفاده از Actions و Triggers درک مفهوم Tokenها استفاده از قوانین (ماژول Rules) اتوماتیک‌کردن بخش نگه‌داری و پشتیبانی سایتمقدمه دروپال بخش عظیمی از مسئولیت‌های ایجاد، نگه‌داری و مدیریت سایت را از شانه‌های شما برمی‌دارد. در این بخش با مسئولیت‌های نگه‌داری سایت آشنا می‌شوید(البته نه تنها یادآوری رسیدگی به این امور توسط مدیر بلکه انجام آنها به صورت اتوماتیک). دو نوع ابزار اتوماتیک‌کردن امور در دروپال وجود دارد: Actions و Triggers: این ماژول‌ها در هسته سایت قرار دارند و می‌توانند در زمینه اتوماتیک‌کردن امور مختلف سایت به شما کمک کنند.

 • استفاده از Triggers

  این دو ماژول با هم کار می‌کنند: Triggers و Actions. پس از یک اتفاق مشخص (trigger) یک action اجرا می‌شود. این دو در کنار هم پروسه‌ای را تشکیل می‌دهند که پس از راه‌اندازی، به طور اتوماتیک در زمان موردنیاز فعال شده به امور لازم رسیدگی می‌کند. برای شروع باید به نصب و فعال‌سازی ماژول Triggers طبق جدول 1-22 بپردازید. وقتی شروع به مدیریت این ماژول می‌کنید(D6: admin/build/trigger; D7: admin/structure/trigger/node) طبق شکل 1-22 می‌توانید در بخش‌های مختلف به مدیریت امور آن بپردازید. در این قسمت triggerهای نصب‌شده لیست می‌شوند. برای فعال‌کردن هر trigger باید یک action را بدان اختصاص دهید.

 • استفاده از Actions

  فقط وقتی Triggers فعال می‌شوند که یک action به آنها اختصاص دهید. برای پیکربندی آنها، باید به قسمت System Module: administer actions مراجعه کرده مجوز لازم را کسب کنید. همان‌طور که در شکل 5-22 مشخص است دو نوع action در دروپال وجود دارد. Actionهای پایه‌ای در قسمت کاربر کنونی، گره یا نظرات کاربران فعال هستند و نیازی به هیچ اطلاعات اضافی ندارند. Actionهای پیشرفته به اطلاعات اضافی چون آدرس ایمیل نیاز دارند تا در زمان اجرای trigger شما را آگاه کنند. برای رسیدن به این صفحه باید به بخش Administer، پیکربندی سایت، Actions (admin/settings/actions) مراجعه کنید.

 • استفاده از Tokens و Actions شخصی‌شده

  هیچ محدودیتی برای تعداد actionهای شخصی‌شده که می‌توانید ایجاد کنید وجود ندارد. اگر ماژول Tokenرا نصب کرده‌اید می‌توانید tokenهای متنوعی در actionها جای دهید. به عنوان مثال می‌توانید پیام ایمیلی را مشخص کنید که با شروع اجرای یک بخش، برای آدرس‌های معینی ارسال شود. درواقع actionی که شما شخصی می‌کنید حاوی آدرس‌های ایمیل است. طبق شکل 7-22 می‌توانید از tokenها برای نوشتن اتوماتیک پیام استفاده کنید. شکل 7-22 جدول 2-22 tokenهای در دسترس برای گره‌ها را به نمایش درآورده است. برخی از آنها با علامت خام مشخص شده‌اند.

 • استفاده از Rules

  با استفاده از Rules می‌توان به ترکیب جدیدی از triggerها و actionها رسید. این ماژول با سایر ماژول‌ها تعامل دارد و به این ترتیب سایر ماژول‌ها نیز می‌توانند از triggerها استفاده کنند. شما می‌توانید برای مشاهده لیستی از ماژول‌هایی که از rules پشتیبانی می‌کنند به آدرس groups.drupal.org/node/10270/rules-modules مراجعه کنید. پشتیبانی ماژول‌ها از rules بسیار مهم است. به عنول مثال CCK به شما اجازه می‌دهد از یک trigger که به یک ارزش مخصوص در یک بخش CCK وابسته است، پشتیبانی کنید. همچنین به شما کمک می‌کند یک action ایجاد کنید که یک ارزش در یک بخش CCK تنظیم می‌کند.

 • گردش بین Ruleها

  در این بخش در مورد انتخاب اول، Triggered Rules صحبت می‌کنیم. پس از آشنایی کامل با triggered rules می توانید برای آشنایی با سایر ruleها نیز جستجو کنید. شکل 9-22 تمام ruleها کارکرد و نمای یکسانی دارند. به هرحال وقتی با مفاهیم این ابزارها آشنا شدید به تمام گزینه‌های ماژول Rules اشراف خواهید داشت.

 • خودتان امتحان کنید/ارسال ایمیل با ورود یک کاربر

  این rule هیچ conditionی ندارد و با ورود یک کاربر به سایت، یک پیام به بخش نگهبانی دروپال ارسال می‌کند. این کار برای اشکال‌زدایی سیستم ارزشمند است مخصوصا وقتی که action به ارسال ایمیل مربوط می‌شود. در شرایط تست ارسال ایمیل ممکن است با مشکل مواجه شود بنابراین باید بدانید که اقدام برای ارسال ایمیل صورت گرفته یا هراقدامی برای action انجام شده است. 1. در لیست ruleها (شکل 9-22) روی گزینه Add a New Rule کلیک کنید تا صفحه‌ای مشابه شکل 10-22 باز شود. واقعه User Has Logged In را انتخاب کنید. تغییرات اعمال‌شده را ذخیره کنید. 2. طبق شکل 11-22 روی گزینه Add an Action کلیک کنید.

 • خودتان امتحان کنید/تغییر محتوا

  اینجا با نحوه تغییر محتوا آشنا شوید. این سناریو ارزش here را با ارزش on-site در یک بخش location جابجا می‌کند. این یک سناریوی پیچیده است اما دارای ریتم است. پس از ایجاد rule، وارد الگوی آشنایی می‌شوید: افزودن یک condition یا action مشخص کردن جزئیات یا داده آناین پایه تمام ruleهای شماست. به عنوان مثال همان trigger پایه‌ای (یک condition داده‌ای) می‌تواند یک ایمیل هشدار به supervisorها یا کاربران سایت ارسال کند. 1. در لیست triggered rules روی گزینه Add a New Rule کلیک کنید. 2. داده را وارد کرده واقعه موردنظر را انتخاب کنید. در این مورد، از گزینه After Saving New Content استفاده کنید.

 • خلاصه و سوال و جواب

  خلاصه از ابزارهایی چون triggers، actions و rules می‌توانید برای اتوماتیک‌کردن امور سایت خود استفاده کنید. درواقع شما می‌توانید امور سایت خود را برمحور این اتوماسیون طراحی کنید. به عنوان مثال صفحه اصلی سایتی که حاوی اطلاعات و نظرات جدید کاربران است ارزش فراوانی دارد. البته باید قوانین این قسمت را در بخشی چون About Us یا بلوکی در صفحه اصلی، برای کاربران سایت تشریح کنید. سوال و جواب سوال: کدام‌یک بهتر است: ترکیب trigger و action یا ماژول Rules ؟ جواب: در برخی موارد ممکن است انتخاب با شما نباشد و مجبور باشید تنها یکی از این دو روش را انتخاب کنید.

 • ایجاد یک صفحه پویا

  در بخش 14 با نحوه ایجاد یک view که داده را از پایگاه داده بازیابیکرده نمایش می‌دهد، آشنا شدید. همچنین شما چگونگیhard-code کردن معیارهای انتخابیو نمایش view را آموختید(شکل 1-23). در این بخش با نحوه ایجاد یک view پویا آشنا می‌شوید. یک view که داده آن برپایه یک argument انتخاب شده و در URLصفحه ثبت شده است. شکل 2-23 یک صفحه پویا را به نمایش درآورده است که در آن داده توسط آدرس صفحه مشخص شده است نه توسط hard-code شدن یا تنظیم توسط کاربر. شکل 1-23 شکل 2-23

 • ساعت بيست و سوم/استفاده از View Arguments و تغيير صفحات داخلی

  آنچه در این بخش خواهید آموخت: نحوه ایجاد Viewهای پویا نحوه ایجاد و تنظیم Arguments برای Viewهای پویا نحوه تغییر صفحات داخلی برای استفاده بهینه از آنها نحوه استفاده از بخش‌های مرجع کاربر و گرهمقدمه در این بخش با نحوه استفاده از viewها، پنل‌ها و صفحات برای ایجاد viewهای پویا و تغییر صفحات داخلی آشنا می‌شوید. حالا شما اطلاعات و تجربه کافی برای ایجاد سایت‌های پیچیده و سنگین را در اختیار دارید تا به اموری چون طراحی و نگه‌داری سایت بپردازید. به علاوه در این بخش با وب‌سایت‌هایی آشنا می‌شوید که با ترکیب محتوا و ویژگی‌های مدیریت پایگاه داده، بهترین بهره را از دروپال می‌گیرند.

 • درک مفهوم viewهای پویا

  اتوماتیک‌کردن روند انتخاب داده این بخش را برای کاربران سایت شما ساده‌تر می‌کند. بدین‌ترتیب آنها لازم نیست مرحلهای غیرضروری را گذرانده با ورود به صفحه داده، داده موردنظر را انتخاب کرده دوباره صفحه را refresh کنند. به علاوه استفاده از argumentها در آدرس صفحه کار طراح و مجری سایت را آسان‌تر می‌کند. شما بدون توجه به محتوای مربوطه، view را همان‌طور که باید نمایش داده شود تنظیم می‌کنید. سپس برای نمایش یک دسته از داده‌ها تنها به تغییر argument می‌پردازید. به عنوان مثال فرض می‌کنیم view موردنظر myview نام دارد و می‌تواند اطلاعات را از داده یک اصطلاح طبقه‌بندی دریافت کرده به نمایش درآورد.

 • قرار‌دادهای URLی

  در مورد این بخش بین دروپال و کاربران مختلف آن، روش و شیوه واحدیدر مورد URLها وجود ندارد. بنا برای ن باید برخیقرار‌دادهای این کتاب را با هم مرور کنیم: اول: در این بخش ما فرض می‌کنیم شما ماژول Pathauto را نصب و فعال کردهای د. به یاد داشته باشید آدرس‌های URL صفحات شما به صورت partial URL هستند. بنا برای ن اولین partial URL نمایش‌داده‌شده در بخش قبلیبدین‌صورت رفع می‌شود: x.com/myview/personnel . دروپال این آدرس را شکسته به یک مسیر(myview) و یک argument مسیر(personnel) تبدیل می‌کند.

 • ایجاد یک view پویا

  این عمل تفاوت اندکی با نحوه ایجاد یک view ایستا دارد. پس از ایجاد یک view، می‌توانید یک متغیر صفحه بسازید تا صفحه شما کامل شود. این مثال در بخشی از سایت Y2KX.net طراحی شده است. در حال حاضر آنچه مهم است درک مفهوم اصطلاح طبقه‌بندیSite Tags است. در شکل 3-23 می‌توانید تنظیمات محتوای این بخش را مشاهده کنید. (اینکه موضوعات مهم forumهای سایت جزو گونه‌های برچسب‌دار باشند یا نه به داده‌های سایت شما بستگی دارد.) شکل 3-23 تنظیمات نمایش‌داده‌شده در شکل 4-23 به این معناست که می‌توانید به هرگرهی در هرگونه محتوای مهمی اعتماد کنید که حداقل دارای یک برچسب Site Tags هستند.

 • خودتان امتحان کنید/ایجاد یک صفحه پویا

  این قسمت شبیه ایجاد یک صفحه ایستا یا صفحه دارای معیار جستجو(با انتخاب کاربر) است. پس از هر مرحله، باید روی گزینه Update کلیک کنید. پس از اتمام کار روی گزینه Save کلیک کنید. اگر به اتصال اینترنتی خود اعتماد ندارید یا نگران از دست رفتن کارهای خود هستید، می‌توانید در طول انجام این مراحل چندبار روی گزینه Save کلیک کنید. در این صورت ممکن است با چند پیام هشدار مواجه شوید. نگران نباشید در مراحل بعدی این مشکلات حل می‌شود. 1. یک view جدید ایجاد کنید. به بخش admin/build/views مراجعه کرده روی گزینه Add کلیک کنید. بدین‌ترتیب صفحه های مشابه شکل 5-23 باز می‌شود.

 • تغییر یک صفحه داخلی

  شما می‌توانید با استفاده از پنل‌ها و صفحات، صفحات داخلی را تغییر دهید. برخی نماها در ویرایشگر view کاملا مشخص است مخصوصا صفحاتی که کدنویسی شده و می‌توانید متغیرهایی که ایجاد کرده اید را در آنها جای دهید. بدین‌ترتیب می‌توانید صفحات داخلی را تغییر دهید. مثال حاضر در مورد تغییر پایه های صفحه ایجاد محتوا است. چرا باید چنین کاری را انجام دهید؟ دلیل اول ممکن است این باشد که می‌خواهید نمای متفاوتی برای کاربران سایت یا همکاران شما داشته باشد. اما در سایت‌هایی که افراد زیادی درگیر هستند صفحات مداخل داده بهتر است مشخص‌تر و متفاوت‌تر باشند.

 • استفاده از مرجع‌های گره و بخش‌های مرجع کاربر

  به یاد داشته باشید دروپال یک سیستم مدیریت محتواست و ظرفیت‌های وبی آن همان ویژگی‌های توسعه‌یافته هسته آن هستند. شما می‌توانید از دروپال برای یافتن راه‌حل‌های قدرتمند پایگاه داده ای استفاده کنید؛ بسته به تنظیمات امنیتی که همه کاربران بتوانند محتوای سایت را ببینند یا تنها عده ای خاص. در این بخش با نحوه ترکیب کارکرد هسته دروپال و ماژول های داخلی آن آشنا می‌شوید تا راه‌حلی مناسب برای مشکلی رایج بیابید: پیگردی پروژه. مثال حاضر موردی خاص است اما دارای گروهی از پارالل‌های جهان واقعی در بخش‌های مختلف است. ساختار داده ساده است: پروژه‌ها نقطه مرکزی سیستم هستند.

 • خودتان امتحان کنید/ایجاد یک سیستم پیگرد پروژه

  1. clientها را راه‌اندازی کنید. شما می‌توانید یک گونه محتوای جدید برای clientها ایجاد کنید یا از گونه‌های محتوای پیش‌فرض مقاله یا story استفاده کنید. در برخی موارد باید سه بخش custom اضافه کنید: وضعیت، client و هماهنگ‌کننده. هماهنگ‌کننده یک نقش دروپالی برای کاربران خاص خواهد بود و clientها توسط یک اصطلاح طبقه‌بندی شناسایی می‌شوند. (Clientها ممکن است یک گونه محتوایcustom باشند یا نباشند.) 2. بخش وضعیت را اضافه کنید. این بخش حاوی گزینه‌های وضعیت است. از تکنیک‌های بخش هفتم و توضیحات صفحه 107 استفاده کنید. گزینه‌های وضعیت شبیه گزینه‌های رنگ در بخش هفتم هستند. 3.

 • خلاصه و سوال و جواب

  خلاصه يک view میتواند بدون تغيير کد يا لينک‌ها، داده‌ها را تغيير دهد. همچنين میتوانيد نماهای جديد دروپالی را به مداخل داده توسعه دهيد. سوال و جواب سوال: يکی از دوستان من معتقد است برای بازيابی داده custom بهتر است از نوشتن کد PHP استفاده کنيم. درست است؟ آيا بايد درباره آن مطالعه کنم؟ جواب: بيشتر امور دروپالی را میتوان با نوشتن کد انجام داد. برای برنامه‌نويس‌های باتجربه نوشتن کد سريع‌ترين و بهترين راه انجام اين امور است. اما به هرحال دروپال گزينه‌های مختلفی در اختيار کاربران قرار میدهد.

 • ساعت بیست و چهارم/شخصی‌سازی قالب‌ها و CSS آنها

  آنچه در این بخش خواهید آموخت: نگاهی به فایل‌های info قالب‌ها تغییر فایل‌های CSS قالب‌ها تغییر تصویر پس زمینهمقدمه معماری منعطف و مستحکم دروپال از ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن است. به جر برخی قسمت‌های حساس هسته، شما می‌توانید همه‌چیز را در دروپال تغییر داده شخصی کنید. قبلا هم دیدید که می‌توانید پوشه‌های قالب‌ها، ماژول‌ها و libraryهای مخصوص به خود داشته باشید. حتی اگر به نوشتن کد‌ نیز تمایل داشته باشید، دروپال به پوشه sites شما مراجعه کرده آنها را اجرا می‌کند و نیازی نیست شما به هسته دروپال وارد شده تغییری ایجاد کنید.

 • نگاهی به یک فایل info

  فایل‌های دروپالی در پوشه قالب‌ها جای می‌گیرد. قالب‌های دانلودی باید در پوشه sites/all/themes سایت شما قرار گیرند. هرقالب شامل یک پوشه است که حاوی تمام فایل‌های آن است. فایل مهم در این قسمت فایل info است. این فایل شامل نام قالب است به عنوان مثال فایل info قالب Garlandهمان garland.info است. هرفایل infoشامل خلاصه‌ای از قالب مربوطه است. قسمتی که شما باید تغییر دهید همان فایل‌های CSS است. برخی قالب‌های دروپالی برای شخصی‌شدن و تغییرات فراوان طراحی شده‌اند. یکی از این نمونه‌ها Zen است که با توصیه‌های گام‌به‌گام به شما کمک می‌کند به نمای دلخواه خود برسید.

 • نگاهی به Garland

  اینجا نسخه دروپال7 گارلند garland.info را بررسی می‌کنیم. اگر آن را با لیست قالب‌های دروپالی مقایسه کنید توضیحات آن صفحه را می‌توانید مشاهده کنید. دو فایل CSS در این لیست قرار گرفته‌اند: style.css به عنوان پیش‌فرض استفاده می‌شود و print.css برای رسانه‌های نوشتاری مورداستفاده قرار می‌گیرد. (نوع رسانه نکته کلیدی است که در قسمت اول براکت‌ها مشخص است.) به صورت پیش‌فرض یک فایل به اسم style.css فایلی است که مورداستفاده قرار می‌گیرد ولی می‌توانید نام آن را تغییر داده به جای دیگری در سیستم منتقل کنید.

 • نگاهی به Acquia Slate

  Acquia Slate یک قالب قابل‌دانلود از شرکت Top Notch Themes است (شکل 1-24). شکل 1-24 این قالب پیچیده‌تر از گارلند است اما فایل acquia_slate طولانی نیست و از همان ساختار پایه‌ای فایل garland.info پیروی می‌کند. در سطرهای style sheetهای فایل می‌توانید مشخصات قالب چون نمایش لوگو یا نام قالب را مشاهده کنید. شما ابتدا باید سطرهای موردنظر را مشخص کنید. از سه سطر style sheet سطر سوم با یک ؛ در آغاز سطر مشخص شده است. این قالب از شیوه ساختارمندی برای شخصی‌سازی استفاده می‌کند. این سطر commented-out است و برای تغییر آن کافیست آن را uncomment کنید.

 • خودتان امتحان کنید/تغییر یک فایل CSS

  اگر می‌خواهید فایل CSS قالب گارلند را تغییر دهید: ابتدا باید فایل‌هایی که می‌خواهید تغییر دهید را مشخص کنید. ممکن است با متغیرهای فایل‌هایی با مارک rt1 مواجه شوید. این متغیرهای CSS برای scriptهای راست به چپ مورداستفاده قرار می‌گیرند. به دلایل امنیتی بهتر است ابتدا کپی تمام پوشه قالب را به یک مکان مخصوص از سایت برای کپی پشتیبان منتقل کنید. فایل CSSی که باید تغییر دهید را مشخص کنید. کپی از فایل تهیه کنید و نام جدیدی برای آن انتخاب کنید. اگر نام آن style.css است باید نام جدید mysite.css باشد. تغییرات لازم را اعمال کرده فایل CSSرا ذخیره کنید.

 • تغییر تصاویر یک قالب

  تصاویر یک قالب بیشترین تاثیر را در نمای آن دارند؛ تصاویری که برای تصویر پس‌زمینه، کلیدها و آیکون‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. اگر با تغییر مکان تصاویر، اندازه آنها را تغییر ندهید، تاثیر آنها افزایش می‌یابد. خودتان امتحان کنید/تغییر مکان تصاویر آیکون یا کلید 1. از تمام قالب یک کپی تهیه کنید. 2. پوشه images در میان فایل‌های قالب را پیدا کنید. 3. حالا می‌توانید وارد پوشه شده تصاویری که می‌خواهید را جایگزین تصاویر حاضر کنید. فقط باید به یاد داشته باشید که تصاویر شما هم اندازه با تصاویر موجود در پوشه باشند. 4. نام تصاویری که حذف کرده‌اید را برای تصاویر جدید(که وارد کرده‌اید) وارد کنید. 5.

 • خلاصه و سوال و جواب

  خلاصه با اضافه‌کردن تصاویر و طرح‌های گرافیکی دلخواه می‌توانید سایت خود را بیشتر شخصی کنید. بنابراین باید هنگام انتخاب قالب، به درجه انعطاف‌پذیری آن توجه کنید. همچنین باید به ساختار و شیوه نام‌گذاری فایل‌ها در آن دقت کنید. سوال و جواب سوال: علاوه بر تغییر CSS و تصاویر، چه تغییرات (آسان) دیگری می‌توان در نمای یک سایت دروپالی اعمال کرد؟ جواب: ماژول Charts (project/charts) را بیابید(اگر داده‌های کمی زیادی در سایت دارید). حالا می‌توانید از امکانات مختلف آن چون تغییر و رسم جداول متنوع استفاده کنید. همچنین می‌توانید یک بخش تصویر CCK به گونه‌های گره اولیه خود اضافه کنید.

 • آموزش فارسی دروپال

  شاید شما قبلا از دروپال استفاده کرده باشید اما اطلاعات خاصی درمورد آن نداشته باشید. دروپال هم یکی از CMSهایی است که برای طراحی و مدیریت وب سایت های جهان طراحی شده است. وب سایت هایی که روز به روز بر تعداد آنها افزوده می شود. شاید یکی از دلایل اصلی استقبال کاربران از دروپال، بازمتن بودن آن است. یعنی دیگر خبری از پرداخت سالانه حق عضویت نیست. دلیل دوم سادگی استفاده از ویژگی های متنوع و پیچیده وب سایت های مختلف است. در ضمن امکانات منحصربه فرد امنیتی دروپال به مدیر سایت امکان می دهد به راحتی از نظرات و کمک های کاربران استفاده کند بدون اینکه امنیت سایت به خطر بیفتد.