August 2012

 • طراحی صفحات وب با دروپال - مقدمه

  مقدمه

  شايد شما قبلا از دروپال استفاده کرده باشيد اما اطلاعات خاصي درمورد آن نداشته باشيد. دروپال هم يکي از CMSهايي است که براي طراحي و مديريت وب‌سايت‌هاي جهان طراحي شده‌است؛ وب‌سايت‌هايي که روزبه روز بر تعداد آنها افزوده مي‌شود. شايد يکي از دلايل اصلي استقبال کاربران از دروپال، بازمتن بودن آن است؛ يعني ديگر خبري از پرداخت سالانه حق عضويت نيست. دليل دوم سادگي استفاده از ويژگي‌هاي متنوع و پيچيده وب‌سايت‌هاي مختلف است. در ضمن امکنات منحصربه‌فرد امنيتي دروپال به مدير سايت امکان مي‌دهد به راحتي از نظرات و کمک‌هاي کاربران استفاده کند بدون اينکه امنيت سايت به خطر بيفتد. 
   
  اين کتاب براي چه کساني نوشته شده است؟
  اگر قصد طراحی یک سایت جامع را دارید. اگر یک طراح وب هستید.اگر قصد داريد از دروپال استفاده کنيد با استفاده از اين کتاب مي‌توانيد به پروژه خود سرعت ببخشيد و نظرات و تئوري‌هاي خود را به راحتي به مرحله اجرا درآوريد. و اگر هم از کابران دروپال هستيد، با استفاده از اين کتاب مي‌توانيد ديدگاه روشن‌تري به ويژگي‌هاي آن داشته باشيد. دروپال در چندسال گذشته تغييرات زيادي داشته است: به عنوان مثال در دروپال 5و6و7 ديگر مثل دروپال4 مجبور نيستيد در هرعملياتي از زبان PHP استفاده کنيد. 
   
  نسخه‌هاي دروپال
  در هنگام نگارش اين کتاب دروپال7 در مراحل آخر طراحي و انتشار قرار داشت.همچنین دروپال 6 نسخه نوزدهم ان انتشار یافته بود .معمولا وقتي نسخه‌اي جديد از دروپال منتشر مي‌شود، کاربران دروپالي به سرعت به نسخه  جديد کوچ مي‌کنند. در اين ميان هرچند محتواي سايت بي‌کم‌وکاست منتقل مي‌شود، اما تغيير و تحول ويژگي‌هاي ظاهري سايت اجتناب‌ناپذير است. به علاوه قالب‌ها و ماژول‌هاي مورداستفاده کاربران نيز تغيير مي‌کنند. بنابراين در برخي قسمت‌هاي اين کتاب با دو نوع روش URLنويسي و عمليات کدنويسي مواجه هستيد تا کاربران دروپال 6و7 بتوانند به راحتي از کتاب استفاده کنند. البته در مورد ويژگي‌هاي جديد و به‌روزرساني نسخه جديد دروپال مي‌توانيد به سايت نگارنده persiandrupal.com مراجعه کنيد. 
   
  سازمان‌دهي کتاب
  اين کتاب به سه بخش تقسيم شده است:
  بخش اول “آغاز کار با دروپال” به شما مفاهيم پايه‌اي چون ماژول‌ها، يادداشت‌ها و تصاوير را آموزش مي دهد تا بدانيد چگونه بايد به مديريت يک وب‌سايت دروپالي بپردازيد.
  بخش دوم “برقراري ارتباط با ديگران” به ويژگي‌هاي مدرن اجتماعي سايت‌هاي دروپالي مي‌پردازد. ويژگي‌هايي چون استفاده از نظرات کاربران، مباحثه کاربران، نظرسنجي‌ها، نشان‌دارکردن صفحات توسط کاربران، استفاده از ابزارهاي سازمان‌دهي دروپال، تکنيک‌هاي جستجوي دروپالي.
  بخش سوم “طراحي سايت” به شما در طراحي صفحات مختلف سايت، کاربرد قالب‌ها، اجراي سيستم‌هاي منوي اوليه و ثانويه، کابرد ابزارهاي مديريت جريان کار، استفاده از تقويم سايت و نگهداري از وب‌سايت کمک مي‌کند. 
   
   
  ويژگي‌ها
  اين کتاب از ويژگي‌هاي مختلفي برخوردار است: 
  نقشه‌راه بخش: در ابتداي هربخش شما مي‌توانيد ليستي از مهم‌ترين مطالب بخش را ملاحظه کنيد. بدين‌ترتيب به سرعت مي‌فهميد در اين بخش چه اطلاعاتي در اختيار شما قرار مي‌گيرد.
  سوال و جواب: در پايان هربخش، قسمتي به عنوان سوال و جواب طراحي شده که به بررسي موضوعات مطروحه درهر بخش مي‌پردازد. 
  کارگاه: در اين بخش شما مي‌توانيد با يک امتحان کوچک به راحتي دريابيد نکات مهم بخش را فراگرفته‌ايد يا نه. همچنين در اين بخش فعاليت‌هاي خاصي براي کاربران درنظرگرفته شده است تا به ارزيابي دانش خود بپردازيد.
  خودتان امتحان کنيد: در اين بخش ليست‌هاي طبقه‌بندي‌شده از نحوه اجراي عمليات مختلف دروپال در اختيار شما قرار گرفته است تا تمام امور دروپالي را منظم و درست پيش ببريد.
  کادر ها: اين يادداشت‌ها در ميان متن کتاب، اطلاعات و توضيحات اضافي در مورد موضوعات دروپالي را به شما ارائه مي‌کند تا بتوانيد راحت‌تر مفاهيم مختلف دروپالي را درک کنيد. 
  آيا مي‌دانستيد؟: در اين بخش هشدارهاي لازم به کاربران داده مي‌شود تا از اشتباهات و نارسايي‌هاي مختلف جلوگيري شود. 
  مواظب باشيد: در برخي قسمت‌ها بايد هشدارهاي جدي به خواننده داده شود تا از اشتباهات بزرگ و گاه جبران‌ناپذير فني و امنيتي جلوگيري کند. 
   
  پشتيباني و دانلود
  شما مي‌توانيد با مراجعه به سايت نگارنده soroori.com اطلاعات مختلف در مورد فايل‌هاي موردنياز و عمليات به‌روزرساني دروپال را به دست آوريد. 
   
  يادداشتي بر ارقام استفاده‌شده در کتاب
  با هربار انتشار نسخه‌اي جديد از دروپال، بسته‌اي جديد از ماژول‌ها نيز در اختيار کاربران دروپال قرار مي‌گيرد که ممکن است با اطلاعات اين کتاب متفاوت باشد. همچنين به خاطر داشته باشيد که با هرمرورگر و سيستم‌عاملي مي‌توانيد از دروپال استفاده کنيد.