June 2011

 • من و العالم (بخواهیم و تلاش کنیم)

  اگر سایتی را دیدید که از نظر شما و خیلی های دیگه سایت خیلی خوبی از کار در آمده مطمئن باشید. اون کار حاصل تلاش و زحمات یک گروه می باشد. اگر چه نمی توانم کتمان کنم که می شود یک پروژه ای رو به نحو احسن انجام داد و به تنهایی هم اون را به پایان رساند ولی این کار خیلی سخته.

  از پروژه ای می خواهم صحبت کنم که حاصل 3 ماه تلاش شبانه روزی یک تیم می باشد تیمی که توانست یک سایت را با حجم بالای کاری به خوبی هدایت کند.

  اواخر بهمن ماه سال 89 بود که به شبکه العالم برای همکاری دعوت شدم . ظاهرا دوستان در شبکه از طریق کتاب اموزش دروپال توانسته بودن ادرس سایت من را ببیند و از بنده برای همکاری دعوت کنم.
  یادم هست وقتی تماس گرفتند باهام خیلی خوشحال بودم اول باور نمی کردم فکر می کردم خالی بندی هست و شخصی می خواهد من را سرکار بزاره اما من باور داشتم مطمئن بودم دروغ نیست.
  از اینکه بالاخره داره حاصل این همه تلاش ها با پیوستن به یک جایی که آرزویش را داشتم در آنجا مشغول به کار بشم داره به ثمر می شینه خوشحال بودم .
  کسی که با من تماس گرفته بود شخصی به نام فراهانی بود . یادم هست اون روزی که برای مصاحبه می خواستم برم یادم رفته بود شماره تماس و آدرس را بردارم. راه افتادم برم به شبکه ظهر بود ساعت 12 بود رسیده بودم به شبکه. داخل سازمان که شدم کلی گشتم تا شبکه را پیدا کنم
  توی اون هوای بسیار سرد اواخر بهمن ماه خیلی سخت بود. به داخل شبکه که رسیدم از هرکی می پرسیدم اقای فراهانی می شناسید می گفت نه دیگر داشت باورم می شد که سره کار هستم و توسط یکی از دوستانم در صدا و سیما سر کارم گذشتند . هیچ تلفنی هم نداشتم تماس بگیرم.
  کلی طبقات را زیرو رو کردم تا بالاخره به واحد ای تی رفتم. با کلی اعتماد به نفس بعد از کلی پیاده روی ،خسته بودم. درب را زدم و داخل شدم درب را که باز کردم کلی نا امید شدم از محیط اتاق مدیریت فناوری اطلاعات شبکه العالم با یک اتاقی بسیار شلوغ و و پر از سیم و تلویزیون و کامپیوتر ،مواجه بودم با اشخاصی که باهم در حال صحبت بودم. مدیر ای تی داشت ناهار می خوردخودم رو معرفی کردم و گفتم با اقای فراهانی قرار مصاحبه داشتم مدیر ای تی من را به آقای محمد خانی کمی ان طرف تر در کنار میز معرفی کرد و ایشون چندین سوال در مورد کارهای گذشته و پروژه هایی که قبلا انجام داده بودم سوال کرد و من هم با کلی اعتماد به نفس صحبت کردم و جواب می دادم.

  خیلی سعی می کردم ادب را رعایت کنم و کلا شخصی جنتلمن باشم. واقعا از اینکه در شبکه العالم بودم خوشحال بودم
  کلی از اینکه خوشحالم از اینکه بتونم در شبکه بین المللی العالم کار کنم و به نظام جمهوری اسلامی کمک کنم و ... صحبت کردم. برخی مواقع همکارام به خاطر این نوع صحبت کردم هام در اون روز، من رو مسخره می کنند. ولی از تمام وجود افتخار می کنم در چنین شبکه ای کار می کنم. قرار شد از تاریخ 15 بهمن ماه ،من بعد از امتحانات دانشگاه بروم در شبکه مشغول بشوم.
  در اولین روز های کاریم با برخوردی مواجه شدم که اصلا برایم قابل درک نبود . می دیدم شخصی بر سر شخصی دیگر برای مسائل سایت کنکاش دارند به طوری که اشک رو می شد بر روی چشمان شخص دیگر دید که بعدش فهمیدم که اون شخص مدیر شبکه بود که مدیر ای تی کنکاش داشتند برایم جالب بود که مدیر شبکه به داخل اتاق امد و کمی غرولند کرد به خاطر مسائل سایت بر سر برنامه نویس شبکه .
  به شخصه به مدیر شبکه حق می دم الان وقتی می بینم او با شرایط بحرانی دولت های عرب و ... سایتی داشت که عملا هیچ به دردی نمی خورد به خاطر اینکه همش مشکل داشت و در طول روز ساعات زیادی دردسترس نبود. برخی روز ها در بین امتحانات به شبکه می رفتم و برخی مسائل رو جویا می شدم یک روز بعد از اینکه امتحانم تموم شده بود شخصی از شبکه تماس گرفت که یک مشکل دارند و من هم سعی کردم مشکل رو تلفنی حل کنم اما متاسفانه نشد و بعد از امتحان به شبکه رفتم و در یک زمان خیلی کم مشکل رو حل کردم مشکلی که ناشی از اطمینان نکردن مدیر ای تی به نیرو های فنی وب سایت بود و بندگان خدا به خاطر نداشتن سطح دسترسی نتوانستند مشکل را حل کنند.
  کد های سایت قبلی در اختیار من قرار گرفت و توانستم کدهای سایت را ببینم و بررسی کنم ولی من که بلد نبودم برنامه نویس اون هم php اگرچه تا حدودی می فهمیدم اما خوب به هر حال تاحالا کد نویس نکرده بودم بیشر خودم رو یک طراح اینترفیس می دونستم و روزی هم که به شبکه رفتم توضیح دادم که من برنامه نویسی بلد نیستم ولی تلاش می کنم خیلی سریع یاد بگیرم.
  اولین بار که ماژول های سایت قبلی شبکه را بررسی کردم برایم جالب بود که شخص برنامه نویس کدهای ماژول رو با برنامه زند ،کد کرده بود و نمی شد هیچ تغییری داد. خیلی تلاش کردم چند ماژول به سایت اضافه ویا تغییر بدم اما نشد. برنامه نویس قبلی با جرات می تونم بگم یک سایت راه انداخته بود که فقط کسب درامد داشته باشد از اون .کوچکترین تغییر در سایت باعث می شد سایت از دسترس خارج بشه به یاد داشته باشیم هرکاری انجام می دیم کاری کنیم که همیشه پشت سرمون عاقبت به خیری باشه . سایتی که می دیدم و می شنیدم بیش از 9 ماه توسعه اون طول کشیده و کلی هم مشکل داشت برایم جالب بود که برای کوچکترین کاری شاید 1 ساعت هم وقت نمی گرفته بیش از یک هفته زمان اجرایی شرکت قبلی به شبکه می داده.
  تقریبا یک هفته گذشته بود از وردم به شبکه . من برای کاری دیگر به شبکه رفته بودم برای طراحی سایت دیگری وقرار نبود من سایت اصلی رو انجام بدهم. تقریبا هر روز کار شده بود تغییر در سایت قبلی و حل مشکلات دروپالی سایت و اصلا نمی رسیدم کار سایتی که به من محول شده بود رو به پیش ببرم. یک روز به مدیر ای تی گفتم اجازه بدید من سایت شبکه رو انجام درست کنم از اول و من می تونم این کارو بکنم او به من اعتماد نداشت ولی من اصرار می کردم. با مسئول گروه برنامه نویس ها آقای محمدخانی صحبت کردم و او را راضی کردم که من انجام میدم و من می تونم، دلهره داشتم می ترسیدم از اینکه حرفی که زده بودم نتونم پاسخگو باشم. پیش خودم می گفتم من حتی مسائل کوچک رو در سایت صحیفه نتونستم حل کنم .ولی با اعتماد به نفس زیاد گفتم من می تونم و تلاشم رو می کنم خوب به هر حال پیش خودم می گفتم که سایت قبلی که دروپال هستش، اگر به مشکلی بر بخورم از کدهای اون استفاده می کنم. روز سوم اسفند ماه بود که سایت رو شروع کردم به طور جدی کار می کردم اما در حین کار میدیدم با توجه به قول و قراری که با مدیر ای تی و اقای محمد خانی گذاشته بودیم اما هنوز شرکت ها و اشخاصی می امدند برای انجام سایت.
  اولین پروژه بزرگ سایت دروپالی من بود قبلا سایت خود را با دروپال درست کرده بودم و یک سایت دیگه هم برای فروشگاهی با دروپال ساخته بودم که نیمه تمام بود اون روز ها چند جای دیگه هم مثل بانک و یک شرکت خصوصی دیگه هم درخواست همکاری داشتم ولی برای من شبکه العالم مهمتر بود با وجود اینکه در امدم ،در بانک بیشتر بود اما هدف خودم رو مشخص کرده بودم . من باکلی ذوق و شوق کار و جلو می بردم اما هر روز که می گذشت وقتی می دیدم هنوز به من اطمینان ندارند دل سرد می شدم اما من کارم رو پیش می بردم ... (ادامه دارد)

  دسته بندی ها: 
 • به کار فرما نگوییم چقدر بودجه دارید!؟

  یکی از مسائلی که خیلی وقت ها دیده ام و تجربه کرده ام ،این هست که وقتی شما برای جلسه اول و آشنایی به نزد کارفرما می روید تا کمی درباره کارهای قبلی انجام داده خود و ... صحبت کنید به هیچ عنوان نباید کلمه چقدر برای سایتتان بودجه کنار گذاشته‌اید و از این دست کلمات را ،به کار ببرید. مطمئن باشید در اکثر موارد این پروژه را از دست خواهید داد. مهم هست که اول خودمان را جای کارفرما بگذاریم و بعد سوالاتمان را بپرسیم . متاسفانه در فرم هایی هم که شرکت ها به مشتریانشان می دهند تا ان را پر کنند اغلب چنین سوالی را می تونید ببینید
  دسته بندی ها: 
 • دعوت به همکاری در شبکه خبری العالم

  شبکه خبری العالم جهت توسعه وب سایت های خود از علاقمندان دعوت به همکاری می نماید مسلط به php , mysql مسلط به HTML و CSS مسلط به تکنیک های بهینه سازی صفحات وب مسلط به تکنیک های پیشرفته در استفاده از CSS و JQuery مسلط به JavaScript آشنایی با دروپال لطفا رزومه خود را به آدرس sorouri@alalam.ir ارسال نمایید.
 • چطور طراحی وب را شروع کردم

  سال 81 بود که با اینترنت آشنا شده بودم اون زمان ها با اینترنت دایل آپ زندگی می کردم برای خودم ، طوری شده بود که وقتی می خواست قبض تلفن بیاد آخر ماه کلی غصه می گرفتم که چقدر پول تلفن میاد و حالا باید چکار کنم.
  اولین وبلاگ را در پرشین بلاگ داشتم و بعد بلاگ اسکای و بلاگفا که البته هنوز این وبلاگ ها هست و از طرف سرویس دهندگانش پاک نشده .
  کار طراحی را با فرانت پیج شروع کردم اولین بار قالب وبلاگم رو عوض می کردم. می تونم بگم هر هفته یه چیزی اضافه می کردم به وبلاگم کارم شده بود پیدا کردن جاوا اسکریپت از سایت های مختلف و گذاشتن اونها در سایتم.
  یادم هست یه اسکریپت بود که وقتی کاربر داخل سایت می شد سی دی رامش بیرون می اومد . چقدر بد و بیراه برایم کامنت می گذاشتن از اینکه باعث می شدم سی دی رامشون بیاد بیرون. کلی ذوق می کردم که بکگراند سایتم رو هر روز یه رنگ می گذاشتم . یادش بخیر اسکریپت بارون و برف می گذاشتم روی سایتم . اسکرپت تغییر رنگ هدر سایت خیلی استفاده می کردم. روزی که یاد گرفتم بکگراند سایتم رو یه عکس بزارم چقدر خوشحال بودم.
  بعد از اون کارم شده بود توی وبلاگم از کد های هک کردن استفاده می کردم و یادم هست یه برنامه بود به نام مجیک پی اس که یه ایرانی نوشته بود و کلی سرو صدا داشت اون موقع که به وسیله اون می شد پسورد یاهو دیگران رو بدست اورد. حتی یادم هست یکسری با یه برنامه سورس ادیتور نشستم برنامه مجیک پی اس رو تغییر نام دادم و به نام خودم گذاشتم . چه دورانی بود از همینجا از همه دوستان که از طریق وبلاگ هایم اذیت کردم عذر خواهی می کنم به هر حال دوران جاهلیت جو گرفتگی بود. جوری شده بود که توی دبیرستان همه به نام رضا هکر صدا می کردم.
  از اونجایی که به کارهای گرافیکی خیلی علاقه داشتم دیگه دنبال برنامه نویسی زیاد نرفتم. سال 86 بود که با سیستم مدیریت محتوای جوملا آشنا شدم. اون زمان با یک گروهی آشنا شده بودم به نام کانون نهال آینده اندیشی اولین بار اسم جوملا و مامبو را از یکی دوستان نهال شنیدم و از اینجا بود که هر روز بیشتر وقت می گذاشتم برای اینکه سر در بیارم این جوملا چیست
  اولین سایت رو برای کانون نهال آینده اندیشی کار کردم . هر روز وقت بیشتری رو می گذاشتم تا بفهم جوملا چیست و یاد بگیرم چطوری می شه برای جوملا قالب و کامپوننت و مازول نصب کرد و یادگرفتم چطور بتونم قالب بنویسم. بعد از اون سایت مدثر رو را انداختم ابتدا می خواستم با جوملا کار کنم ولی رفتم سراغ سیستم مدیریت محتوای وردپرس و شروع کردم با وردپرس کار کردم. می تونم به جرات بگم یکی از دلایل پیشرفتم همین وبلاگ نویسی بوده .
  وقتی شما یک وب سایت یا وبلاگ برای خودت داری برایت از هرچیزی جذاب تر هست که بتونی توی اون نوآوری داشته باشی. یه مدتی رو فقط برای خودم سایت درست می کردم از قالب های اچ تی ام ال ، که می رفتم سراغ سایت های خارجی و روی سورس اون ها کار می کردم و سورس اون ها رو به یک سایت فارسی تبدیل می کردم و با وردپرس و جوملا و مامبو خودم را سرگرم می کردم دوران دانشجویی که تموم شد دیگر با جدیت بیشتری بر روی جوملا و وردپرس کارمی کردم چندین پروژه هم انجام دادم که تا 2 سال پیش چیزی حدود 100 تا سایت رو با جوملا و وردپرس درست کردم.
  جوملا و وردپرس رو می تونم بگم تا تهش رو در آوردم وبه اخر اون ها رسیدم و می دونم آخر آخرش چه نوع سایتی می توان درست کرد. به خاطر همین بود که به سراغ دروپال رفتم و بر روی دروپال تمرکز کردم. در ابتدای امر اول سایت خودم رو به دروپال تبدیل کردم و کل دیتابیس سایتم رو به دروپال انتقال دادم...

  دسته بندی ها: 
 • ترافیک زیباست من خیلی دوستش دارم

  یه جورایی از اینکه در ترافیک باشم لذت می برم. در ترافیک وقتی هستم از اینکه اینقدر آهسته جلو می روم و می توانم چیزهایی رو ببینم که شاید هیچ موقع نتونم ببینم از گلی که بین آسفالت در اومده تا یادگاری های روی گاردریل برایم جذابیت داره از اینکه کمی بیشتر وقت می کنم آهنگ گوش کنم و یا به رادیو گوش کنم لذت می برم. روزهای زندگی من با ترافیک شروع می شه و شب ها هم با لایی کشیدن و با سرعت 140 تا رانندگی کردن می گذرد من دوستشم دارم از این که صبح بعد از چراغ قرمز چهار راه استقلال و بعد از رد کردن اتوبان شهید زین الدین و اول اتوبان شهید همت یک مسافتی رو با سرعت 160 تا رانندگی کنم و دستان را از پنجزه ماشین بیرون ببرم لذت می برم
  دسته بندی ها: 
 • نباید اینقدر خوب باشی که خوب بودنت عادی بشه

  همیشه سر این موصوع که باید چقدر از وفتم را با دوستانم باشم ، برایم سوال بوده. سوالی که شاید نتونم هیچ وفت برایش جوابی داشته باشم. تفکر خودم اینه که وقتم رو بجای اینکه با دوستانم باشم رو بزارم برای کارم و بتونم دانش خودم را بالا و بالاتر ببرم. اگر چه احساس می کنم این تفکر تا حدودی اشتباه باشه اما اعتقادی هست که فعلا سعی می کنم بر اون استوار باشم. واقعیتش این هست که وقتی می بینی دوستانت فقط تورو برای زمانی می خواهند که یه مشکل دروپالی رو براشون حل کنی احساس خوشایندی رو ندارم و سعی می کنم به خاطر همین هم بیشتر به کارم به پردازم به خاطر همین هم همیشه در بدترین شرایط ممکن هم سعی می کنم خودم مشکل خودم را حل کنم چون یه دوست خوب دارم به نام گوگل که بی مزد و منت جواب ادم رو می ده. یادم نرفته که باید خوب بمونم و به دوستانم و همه آدما با تموم وجود کمک کنم ولی بعضی مواقع خسته می شم از این موارد. ولی یادم نخواهد رفت که همیشه باید توی زندگیم کمک کنم به دیگزان تا دیگران هم کمکم کنند. * تیتر این مطلب از یکی از دانشمندان خارجی هست
  دسته بندی ها: 
 • یک فصل جدیدی از زندگی کاری

  خیلی وقتها به خودم می گویم پسر تو چرا اینقدر دل گنده ای خیلی کار ها رو متقبل می شی که برای اون کار باید زحمت بیشتری رو بکشی، وقت بیشتری رو بزاری ، تو با این کاری که انجام می دهی باید مسئولیت پذیر تر بشی زمان بیشتری رو برای یکسری کار های دیگه بزاری که اصلا شاید اولویت الان نباشه . شاید این روزها بیش از هر چیزی نیاز هست که دوستانم کمکم کنن تا بتوانم با کمک اونها به برخی موارد برسم. تو تجربیات گذشته ام همیشه اینگونه بوده که با همکاری و همیاری دوستان تونستم به موفقیت هایی برسم. من به شخصه تمام تلاشم را خواهم کرد که بتوانم موفق و سربلند باشم. مطمئنم خدا هم که همیشه ، تنها پناهم بوده در این مقطع زمانی هم کمکم خواهد کرد.
  دسته بندی ها: 
 • وب سایت شخصی فرید صادقی

  وب سایت شخصی فرید صادقی از جمله کارهایی می باشد که با سیستم مدیریت محتوای قدرتمند وردپرس طراحی و اجرا شده است. این وب سایت از طراحی ویژه ای بر خوردار هست . وب سایت شخصی فرید صادقی در چندین مرحله توسعه داده خواهد شد . از جمله بخش ها یی که در اینده به ان اضافه حواهد شد همچون زبان های عربی و انگلیسی و ... و همچنین ویدئو بلاگ و پادکست و ... می باشد.
 • اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تهران

  وب سایت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تهران یکی دیگر از پروژه هایی هست که به کمک سیستم مدیریت محتوای قدرتمند صاندس طراحی شده است. در فاز اول این سایت که در حال حاضر بر روی فضای اینترنت قرار گرفته شده است. اطلاع رسانی در رابطه با فعالیت های این اداره می باشد. و انشالله در فاز دوم این پروژه که از چندی دیگر اغاز به فعالیت خواهد کرد. بخشی از فعالیت های این اداره کاملا اینترنتی خواهد شد.

 • دانشنامه های انقلاب اسلامی

  وبگاه دانشنامه های انقلاب اسلامی و تاریخ ایران را با وردپرس راه اندازی کردم . این سایت دارای قسمت های مختلفی از جمله روز شمار تاریخ و امکانی همچون جستوجوی پیشرفته و ... می باشد. در حال حاضر این سایت تکمیل نشده هست و بر روی قسمت های مختلف ان در حال کار شدن هست. امیدوارم به زودی با تکممیل شدن این سایت کمکی کوچکی به محققین و دوستداران تاریخ ایران کرده باشیم. با تکمیل شدن این سایت هم حتما اطلاعات کامل و جامعی در مورد چگونگی طراحی این سایت خواهم داد
 • صحیفه .نت

  چگونه می توان کادر جستجو در صفحه اول سایت داشت

  برای اینکار باید از کد زیر برای فراخوانی تابع جستجو وردپرس استفاده کرد . از کد زیر می توانید در هرجایی اط صفحه که خواستید استفاده کنید .

 • طاووس بهشت

  اگر یه روزی بهم بگن بهترین سایتی را که طراحی کردی را نام ببر به جد وبا اطمینان نام سایت tavoosebehesht.com را به زبان خواهم اورد. این سایت بوسیله سیستم مدیریت محتوای جوملا طراحی و پیاده سازی شده و متعلق به کانون فرهنگی هنری امام زمان (عج) شهرستان آران بیدگل می باشد. طرح اولیه این سایت را یکی از دوستان طراحی کردند و بنده طرح اولیه را به ساختار html & css تبدیل کردم و سپس انرا به قالب جوملا تبدیل کردم. همیشه دوست دارم سایت هایی را طراحی کنم که کارفرما بداند از سایت خود چی می خواهد این سایت هم از همان دسته سایت ها می باشد. که کارفرمای ان دقیقا می دانست چه چیزی از سایت می خواهد.
 • شبکه خبری العالم

  پروژه ای که در حال انجام دارم سایت شبکه خبری العالم هست این سایت برای من پر از تجربیات گرانبها هست که به خاطر این سایت به خودم می بالم اگرچه خیلی سختی کشیدم تا این سایت به اینجا برسه اما همه سختی هاش ارزشمند هست، رسیدن به هدف و تلاش برای رسیدن به اون هدف نیازمند همه این سختی ها هست شبكه خبري العالم این سایت یک وب سایت دروپالی هست به زودی اطلاعات کاملی در مورد نحوه پیاده سازی و توضیحات مفصلی در مورد این سایت خواهم نوشت
 • دوره های آموزش سیستم های مدیریت محتوا

  چند وقتی هست که به فکر تشکیل یکسری دوره های آموزش سیستم های مدیریت محتوای وردپرس جوملا و دروپال را دارم . متاسفانه مشکل بزرگ کلاس و مکان آموزش هست که نتوانستم پیدا کنم. اگر شما دوست عزیز آموزشگاهی دارید که می توان در آن مکان دوره های آموزشی را برگزار کرد خوشحال می شوم با بنده در تماس باشید. امید وارم بتونم در تابستان این دوره های را آغاز کنم
  دسته بندی ها: