October 2010

 • بیشتر بدانیم

  حدود 2 سال پیش بود که با سیستم مدیریت محتوای دروپال اشنا شدم ان زمان مرجع بسیار قوی از دروپال نبود. وقتی داشتم بررسی می گردم این سیستم مدیریت محتوای بسیار زیبا و قدرتمند را ، هر روز به قدرت و انعطاف این سیستم بیشتر و بیشتر پی میبردم. تقریبا حدود شش ماه پیش بود که تصمیم گرفتم با بررسی چند کتاب انتشار یافته در این زمینه دروپال ، به تالیف و نگراش کتابی در زمینه اموزش دروپال بنمایم خدا را شاکر هسیتم که به من این توفیق را داد تا بتوانم به این دست پیدا کنم. این کتاب شامل 24 بخش می باشد که هر بخش به بررسی قسمتی از این سیستم مدیریت محتوا پرداخته هست .
 • دانشنامه های انقلاب اسلامی و تاریخ ایران

  وبگاه دانشنامه های انقلاب اسلامی و تاریخ ایران را با وردپرس راه اندازی کردم . این سایت دارای قسمت های مختلفی از جمله روز شمار تاریخ و امکانی همچون جستوجوی پیشرفته و ... می باشد. در حال حاضر این سایت تکمیل نشده هست و بر روی قسمت های مختلف ان در حال کار شدن هست. امیدوارم به زودی با تکممیل شدن این سایت کمکی کوچکی به محققین و دوستداران تاریخ ایران کرده باشیم. با تکمیل شدن این سایت هم حتما اطلاعات کامل و جامعی در مورد چگونگی طراحی این سایت خواهم داد

 • وبلاگ خالق دروپال

  اگر یک دروپال کار باشیدواگر یک بار هم سایت دروپال را دیده باشید حتما پایین سایت را دیدید که نوشته شده دروپال یک علامت تجاری ثبت شده توسط Dries Buytaert می باشد .وبلاگ سازنده دروپال یک وبلاگ فوق العاده است . اولین چیزی که وقتی یه بازدیدکننده به سایت اقای Dries Buytaert می ره  و می بینه ،عکس جالبی هست که از خودش گذاشته :دی عکس جالبی هست.رزومه کاری او فوق العاده هست  او در سایتش در مورد تازه های دروپال ، عکس هایش ، درمورد سایت های که با دروپال ساخته شدند به تازگی و ... می نویسد.

  http://jpsinteractive.org/files/images/dries.jpg

  او در سایتش در قسمت روزمه سایت خود یکسری از pdf های خود را برای دنلود قرار داده است. اگر علاقمند به دروپال هستید پیشنهاد می کنم این سایت را در فید خوان خود قرار بدهید.
 • قالب سایت پرشین دروپال

  خیلی از دوستان در نظرات و ایمیل هایی که برایم فرستاند در مورد طراحی قالب سایت پرشین دروپال از من سوال کردند . دیدم بد نیست در مورداین قالب توضیحاتی بدهم. قالب این سایت برگرفته از طرح قالب بسیار زیبای وردپرس به نام wp coda

  می باشد. شما می توانید اینجا طرح این قالب را ببینید .  چگونگی تبدیل قالب به دروپال برای تبدیل یک قالب به ساختار قالب دروپال راه های مختلف بسیاری هست ،هرکسی با یه روشی راحتتر هست و از اون طریق به هدف نهایی خودش که ساخت قالب هست می رسد، همه اینها کاملا سلیقه شخصی هرکس هست، اینکه حالا این روشی که برای مثال من استفاده می کنم درست هست یا غلط را نمی توان سریحا گفت. من به شخصه از روشی که در زیر توضیح می دهم استفاده کردم. خوب سایت پرشین دروپال و صفحه اصلی ان به دلیل اینکه تقریبا ایستا هست. ابتدا به وسیله برنامه ExpressionWeb صفحه اول ان را طراحی می کنیم به دلیل اینکه خوب من از قالب وردپرس استفاده کردم تقریبا همه چیر اماده بود و کار سختی برای طراحی نبود. فایل css  و عکس ها وجود داشت و کافی بود رنگها و عکس ها را کمی تغییر داد. برای تب های موجود هم چند تا از ان تب ها خوب باز استاتیک هست و و چند تا هم مثل ارتباط با ما و اخرین اخبار با استفاده از کوئری گرفتن از دیتا بیس دروپال ،بدین صورت که دروپال برای فراخوانی توابع خود از کد دهی بسیار پیچیده ای استفاده نمی کند و فقط کافی هست شما کمی با زبان php  اشنا باشید و کمی این بخش دروپال را ملاحظه کنید. و بعد برای صفحات داخلی هم از قالب بیسار زیبای corolla دروپال استفاده کردم برای صفحات داخلی البته بخش هدر صفحه اصلی رو هم در صفحات داخلی هم تکرار کردم. حتما برای شما جای سوال هست چگونه می توان برای صفحه اصلی سایت قالبی متفاوت استفاده کرد. یکی از ویژگی های دروپال این هست که شما می توایند برای هربرگه ، هر دسته ، هر مطلب سایت قالبی متفاوت داشته باشید. برای مثال کافی هست در پوشه قالب سایت برای اینکه صفحه اول سایت متفاوت باشد یک فایل با نام page-front.tpl.php بسیازید و کد های html که ساختید را در این فایل ذخیره کنید و داخل پوشه قالب پیشفرض بگذارید. سعی می کنم به زودی ترفند های دروپالی مثل کوئری گرفتن وآموزش اختصاص دادن قالب برای هرصفحه سایت را بنویسم. سایت دروپال فارسی برای تشکیل تیم مدیریتی خود از تمامی دوستانی که علاقمند هستند دعوت به همکاری می نماید

 • صحیفه.نت وب سایتی متفاوت با وردپرس

  صحیفه .نت جدیدترین وب سایتی هست که نسخه ازمایشی ان در نمایشگاه رسانه های دیجیتال رونمایی خواهد شد. سایت صحیفه با سیستم مدیریت محتوای وردپرس طراحی شده است. برای انتخاب سیستم مدیریت محتوای وردپرس شاید بالغ بر 20 ساعت تحقیق کردم تا بتوانیم سیستمی را انتخاب کنیم که از همه نظر خواسته های ما را بر اورده کند. سیستم مدیریت محتوای وردپرس تنها سیستمی بود که مشکل سازگاری ان با زبان فارسی به کلی حل شده و تیم قدرتمندی همانند تیم وردپرس فارسی ان را پشتیبانی می کند. اگرچه سیستم های مدیریت محتوایی همانند دروپال به لطف تیم های جدید و دوستان همانند اقا سینا مشکل تاریخ ان حل ده اما برای جستجو ان الخصوص جستجوی حرفهای عربی ی ، ک و اعداد 4 و 6 عربی حل نشده و دروپا در پیدا کردن این حروف در زبان فارسی مشکل دارد. صحیفه .نت وب سایتی هست که بالغ بر 6-7 هزار پست در ان وجود دارد و بسیار مهم هست که در انتخاب سیستم مدیریت محتوا به شدت دقت می شد. لازم به ذکر هست که بگویم در حال حاضر هم برخی محدودیت ها هم به خاطر استفاده از سیستم مدیریت محتوای وردپرس داریم اما مزیت هایی که نسبت به سیستم های دیگر دارد میتوانم بگویم کاستی هایش را جبران کرده است. چگونه سایت را طراحی کردم خوب برای این سایت از یک قالب اختصاصی استفاده شده است. ابتدا طرح قالب در فتوشاپ طراحی شد و سپس برای  ان طرح  اولیه  قالبی برای استفاده در سیستم مدیریت محتوا وردپرس طراحی شد. اصولا به شخصه کمتر کسی را دیده ام که به خواهد یک قالب برای وردپرس را از صفر طراحی کند. قالب های خامی وجود دارد برای وردپرس که طراحان قالب وردپرس اغلب از انها برای طراحی استفاده می کنند البته خیلی از افراد هم با استفاده از نرم افزار هایی مانند ارتیستر و یا دریمویر و ... استفاده می کنند شما می توانید قالب خام واردپرس را از اینجا دریافت کنید

  چگونه می توان کادر جستجو در صفحه اول سایت داشت

  برای اینکار باید از کد زیر برای فراخوانی تابع جستجو وردپرس استفاده کرد . از کد زیر می توانید در هرجایی اط صفحه که خواستید استفاده کنید .

  <form method="get" id="searchform" action="<?php bloginfo('home'); ?>/"> <div><input type="text"  value="<?php echo wp_specialchars($s, 1); ?>" name="s" id="s" /> <br> <input type="submit" id="searchsubmit" style="margin-right:-5px;" value="<?php _e('Search','sahifeh');?>" />

   

   

  چگونه یک کیبورد مجازی برای سایت داشته باشیم

  برای اینکار من از راه حلی که این سایت معرفی کرده است استفاده کردم در این سایت شما می توانید به صورت کامل یاد بگیرید چگونه یک کیبورد در صفحه سایت خود داشت باشید.

   

  چند زبانه

  با وردپرس چندکاربره به راحتی می توان یک سایت با چند زبان راه اندازی کرد اما متاسفانه این قابلیت وردپرس دارای اشکالاتی هست که به شخصه ترجیح دادم از این قابلیت استفاده نکنم . البته افزونه هایی در این مورد وجو دارد که با زبان فارسی هم به خوبی کار می کرد اما متاسفانه به دلیل اینکه حجم اطلاعات زیاد بود و اگر می خواستم انها در یک دیتا بیس بگتنم منطورم زبان های عربی و انگلیسی مصلما بعد ها به مشکلاتی چون حجیم بودن دیتا بیس و کندی سایت مواجه می شدیم .

   

  برای انکه بتوانم دربرگه ها منو ایجاد کنم و ان را به صفحه ای در سایت دیگر لینک بدهم . از افزونه به نام page link to  استفاده کردم این افزونه شما را قادر خواهدساخت که بتوانید برگه ای بسازید و ان را به یک صفحه دیگه از سایت دیگر لینک بکنید.

  برای ساخت صفحه ارتباط با ما از افزونه contact form7  استفاده کردم .

  برای اینکه در سایت بتوان امکاناتی همچون هایلایت کردن کلمه جستجو شده ، لاگ کلمات جستجو شده ، بازگشت به صفحه نتایج جستجو ، ایندکس کردن اطلاعات ، استفاده از کش برای جستجو های قبلی و... باید از افزونه ای استفاده می کردم که از unicode استفاده می کرد تنها افزونه ای که در وردپرس وجود دارد و تمام کار های بالا را به راحتی انجام می دهد search-unlishead هست . البته به تازگی با افزونه ای دیگر پیدا کردم که به تازگی با یونیکد سازگار شده است .

   

  از CSS برای درست کردن صفحه پرینت استفاده کرده ام

  وبگاه صحیفه .نت دارای بخشی به نام وبلاگ هست که برای پیاده سازی این وبلاگ از یک وردپرس دیگر استفاده شده اما قالب طوری طراحی شده است که کاربر احساس رفتن به سایتی دیگر نمی کند.

   

  در صفحه فهرست سایت صحیفه.نت با استفاده از جی کوئری و همچنینی از تابع فراخوانی لیست الفبایی دسته بندی ها استفاده شده است.

  همانطور که در صفحه فهرست مشاهده می کنید با استفاده از جی کوئری فراخوانی لیستی مطالب سایت را پیاده سازی شده است

  اگر در سایت دقت کرده باشید حتما وقتی در سایت جستجو کردید و بر روی یکی از مطالب  کلیک کرده باشید، در مطالب با مواردی که در عکس زیر می بینید روبرو می شوید برای ان که بتوانم انهارا پیاده سازی کنم از taxonomie در وردپرس استفاده کرده ام . به جرات می توان بگویم یکی از کاربردی ترین مواردی است که وردپرس در نسخه شماره 3 خود اورده است و خیلی کمتر از ان استفاده می شود.

   

  از افزونه page navi  برای پیاده سازی صفحه بندی استفاده کرده ام

   

  به زودی سعی خواهم کرد این مطلب را تکمیل تر کنم تا دوستانی که علاقمند هستند چنین سایتی را طراحی کنند بتوانند از این مطلب به عنوان یک مرجع خوب استفاده کنند.

  از اینکه وقت خود را برای خواند این مطلب گذاشتید بسیار سپاسگذارم ، سپاسگذارتان می شوم اگر نظر خود را در مورد این سایت و راهکار های خود برای بهبود این سایت را برای بنده ارسال نمایید باتشکر

 • وب سایت های که از دروپال استفاده می کنند

  در این پست قصد دارم شما  را با لیستی از سایت هایی که به وسیله سیستم مدیریت محتوای دروپال ساخته شده اند اشنا نمایم. در این لیست سایت هایی وجود دارد که خود من باورم نمی شد که این سایت ها با این همه هزینه برای وب سایت های خود به تازگی امده اند از سیستم های مدیریت محتوای قبلی خود به دروپال کوچ کرده اند سایت اکونومیست با دآشتن بازدید میلیونی و داشتن بیش از 3 میلیون کاربر به تازگی حاضر شده تمام مشکلاتی که برای کوچ کردن از یک سیستم مدیریت محتوا  به یک سیستم مدیریت محتوای دیگر را به جان بخرد و به سیستم مدیریت محتوای دروپال کوچ کند. سایتی که شما می توانید در ان لیست سایت های دروپالی را مشاهده کنید وب سایت http://www.drupalmuseum.com می باشد .اگرچه تمامی سایت های دروپالی را در خود جای نداده است اما شما می توانید نمونه های بسیاری را دران ببینید. در زیر سعی شده شما را با وب سایت های دروپالی اشنا کنم . متاسفانه برخی از سایت های زیر بسته می باشد. در زیر سری اول سایت های برتر را مشاهده خواهید کرد و به زودی قسمت دوم سایت های دروپالی را معرفی خواهم کرد. برخی از سایت هایی که در سایت drupalmuseum.com معرفی شده است از نظر گرافیکی و نحوه استفاده و بهره برداری از دروپال فوق العاده هستند شما می توانید با بررسی سایت های زیر و سایت هایی که در سایت drupalmuseum.com معرفی شده ایده ای خوب ،و یا یک مرجع خوب برای شما باشد.

  economist.com

  Rafael Nadal
   
  Best buy mobile
  McDonald's Australia
  Yahoo style guide
  About digg
  N va
  Sa2010 gov
  Commerce gov
  Via rail canada
  Look co uk
  Mensa
  Breathtaking athens
  London gov uk
  Kofi annan foundation
  Le figaro
  General motors expo2010
  World bank climate change
  Symbian
  Mercy corps
  Prime minister jamaica
  Nvidia tegra
  Forbes russia
  Bbc focus magazine
  Linux journal
  Myfinepix
  Belgian monarchy
  Redhat opensource com
  Data gov uk
  Appdeveloper intel
  Queen rania
  Eric clapton
  Att appsbeta
  Directgov innovate
  Whitehouse gov
  Een
  Star wars game
  Portland state university
  Strayer university
  Stanford humanities center
  Cnngo
  Rutgers
  Java net

  Java.net

  Internet systems consortium
  New york state senate
  Linux foundation
  Infoworld
  Michael jackson
  Rijksdienst cultureel erfgoed
  French government portal
  Labs sony ericsson
  Jacksonville
  Berkman center
  Antwerpen studentenstad
  Slate fr
  Mlab