جوملا یا دروپال کدامیک ؟

همیشه برای خود من به شخصه انتخاب یک سیستم مدیریت محتوا برای پیاده سازی سایت مورد نظر یک مساله بسیار بزرگ و پیچیده بوده که کدامیک بهرین گزینه برای انتخاب می باشد. در جدول زیر به مقایسه این دو سیستم مدیریت محتوای بسیار محبوب می پردازیم.
جوملا [-] دروپال[-]
ویژگی های اجتماعی فابلیت ساخت دارد به وسیله اکستنشن های موجود خیلی قوی به راحتی می توانید گروه های بسیاری بسازید و براحتی انها را مدیریت کنید
فروشگاه جوملا با داشتن اکستنشن قدرتمند ویرچومارت توانسته این نیاز را برطرف کند توصیه نمی شود برای راه اندازی فروشگاه از دروپال استفاده شود اگر چه الحاقاتی در این زمینه دارد.
بهینه سازی برای موتور های جست و جو در این زمینه بسیار ضعیف هست اما با کمی خرج کردن و خرید یک اکستنشن این مشکل برطرف می شود. به طور کلی بسیارخوب در این زمینه کار شده است با یک الحاقات می توانید به خوبی این کار را انجام دهید
انجمن ها شما می توانید به وسیله انجمن ساز هایی که با جوملا کار می کنند یک انجمن داشته باشید اما متاسفانه این اکستنشن ها فاقد بعضی از موارد کلیدی هستند. یک انجمن ساز بسیار قوی به نام وی بی دروپال که بسیاری از ویژگیهای یک انجمن ساز قوی را دارا می باشد
چند رسانه ای بله بسیاری قوی در این زمینه بله انتخاب های زیادی در این زمینه وجود دارد.
گالری عکس بله گالری های بسیار زیبا و گالری فلش. بصورت پیش فرض در خود سیستم مدیریت محتوا موجود هست.
تقویم رویداد ها چندین پلاگین خوب رای انتخاب موجود هست دارد اما نسبت به جوملا بسیار ضعیف هست.
قالب جوملا در این زمینه بسیار غنی هست بعد از نصب شما می توانی برای هر صفحه از سایتتان یک قالب اختصاص بدهید. متاسفانه در این زمنه خوب نیست فقط یک شریک تجاری هست که توسعه دهنده قالب هست و با استفاده از ترفند هایی می توانید برای هر صفحه قالب را انتخاب کنید.
وبلاگ بعضی از قابلیت ها را برای وبلاگ نویسی دارد اما نه به خوبی وردپرس. قابلیت های خوبی دارد اما باز قابلیت های کاملی مثل وردپرس را دارا نمی باشد
مدیریت اسناد بله با استفاده از اکستنسن هایی مثل داکمن می توان ندریت خوبی بر رو اسناد داشت. چیزی در خور توجه ای وجود ندارد.
سطح دسترسی کاربران جوملا قابلیت سطح دسترسی خوبی برای کاربران خود دارد اما راضی کننده نیست شما فقط می توانید یک کاربر را در گروه های از پیش تعریف شده قرار بدهیدیکی از مواردی که همیشه مورد سوال کاربران هست همین سطح دسترسی هست که جوملا قول داده است در نسخه 1.6 این قابلیت را خیلی بهتر کند. دروپال نسبت به جوملا در این زمینه برنده است اگرچه باز مشکلاتی وجود دارد.
ادغام خارجی یا توسعه هسته جوملا نسخه 1.5 را به راحتی متوانید ای پی ای ان را بهبود ببخشید. درحال حاظر دروپال نسبت به جوملا برنده است خیلی براحتی می توانید تغییرات خود را اعملا کنید
مدیریت محتوا در بخش هسته فقط می توان دسته بندی و بخش بندی ها را تغییر داد که این به طور کلی صعیف هست. بدون هیچ گونه محدودیتی می توانید مدیریت کنید محتوای خود را.
مدیریت چندین سایت با استفاده از کامپوننت های تجاری می توانید امکانات خاصی ندارد.
اسناد اموزشی فقیر ، اگرچه در فروم جوملا اطلاعات بسیار خوبی دارد اما درکل ضعیف هست. بد نیست شما می توانید با مطالعه اسناد به خوبی هسته را ارتقاع بدهید
سازگاری با SSL با هک کردن. بله
انطباق با استانداردها نه خیلی خوب متاسفانه استاندارد های جوملا به زمانی بر می گردد که ج.ملا و مامبو از هم جدا شدند. بله خیلی عالی پشتیبانی می کند.
بینالملی بودن با چند زبانه به وسیله جومفیش که یک کامپوننت هست می توانید اما باز کار کرد با ان کمی مشکل می باشد خیلی عالی به وسیله پلاگینی برای این منظور کار می کند
توسعه شخصی خیلی عالی شاید به جرات بتوان گفت جوملا یکی از بهترین ها در توسعه شخصی. خیلی ضعیف هست به ندرت می توان یه توسعه دهنده شخصی برای دروپال پیدا کرد.
توسعه عمومی عالی کامپوننت های بسیار زیاد فروشی یا رایگان را می توانید پیدا کنید. خیلی خوب هست حمایت های خیلی خوبی برای توسعه عمومی دروپال می شود.
سهولت استفاده جدا بودن محیط مدیریت و محیط سایت و همچنین گرافیکی بودن محیط مدیریت ان خیلی خوب هست و به راحتی استفاده از بسیار کمک کرده است. وظایف مدیریتی در دروپال از طریق یک منو در سایت انجام می شود که خیلی راحت نیست کار با ان و همچنین نصب یک پلاگین بر روی دروپال کمی نیاز مند دانش فنی است.
قابلیت یادگیری خیلی ضعیف هست یکی از ساده ترین سیستم های یک سی ام اس قابلیت یادگیری است. یکمی ازجوملا ضعیف تر.
سرعت برای نصب جوملا 1.5 حدودا 1.33 ثانیه طول می کشد برای نصب پیش فرض 1.05 ثانیه طول می کشد
حجم یا اندازه حجم جوملا نسخه 1.5 حدودا 16.7 مگابایت هست نسخه 5 دروپال حجمی برابر با 2.58 مگ دارد
وضعیت فعلی هنوز مشخص نیست که نسخه بعدی کی ارائه می شود و کی از رده خارج می شود . مسیر توسعه خوب مستقیمی دارد و برنامه زمان بندی بسیار خوبی دارد.
جمع بندی کلی در کل جوملا بسیاری از ویزگی های یک سیستم مدیریت محتوای خوب دارا میباشد اما بعضی از موارد باعث می شود که یک توسعه دهنده کمتر از ان استفاده کنند و لی در وضعیت کلی برای یک توسعه دهنده فارسی زبان ،جوملا یه پله بالاتر از دروپل قرار دارد.

دیدگاه‌ها

یه کم با دروپال بیشتر کارکن مثلا ubercart کارش چی هست اصلا که برای ساختن فروشگاه به درد نمیخوره یا مثلا imce اصلا که به درد مدیریت اسناد نمیخوره و یه بافه ماژول به درد نخور هم داره که آدم بخواد بشماره سردرد میگیره اصلا برو سایت منو ببین بعد اینا رو بنویس کدومش رو توی جوملا میتونی برای من محیا بکنی

دوست عزیز ای کاش قبل از ارسال نظر خود به تاریخ نگارش مطلب هم نگاهی می انداختید

سلام، ای کاش این مطلب رو به روز میکردید و یا کلاً حذفش میکردید، چون مربوط به مقایسه ورژن 1.5 جوملا هست که الآن ورژن 2 اون هم داره کم کم قدیمی میشه. روی مطلب هم تاریخ نیدم و از نظرها فهمیدم که مطلب باید خیلی خیلی قدیمی باشه.

افزودن نظر جدید